Разходка из новогодишните базари през соца
По времето на социализма българинът не знаеше що е то коледен базар и има ли той почва у нас. Той и за Коледата толкова беше чувал, а най-вече я свързваше с коленето на прасе. Най-големият празник тогава за целокупния български народ си беше Новата година. В навечерието й магазините се понапълваха и сред българина настъпваше търговско оживление, пише Socbg.com.
На прага на новата 1982 г. в страната се организират първите новогодишни базари на открито. Пионери в това начинание са кооперативните съюзи в повечето окръжни градове. Търговските обексти са аранжирани със светлинно оформление и празнична украса от гирлянди и фосфорисциращи звезди, които създават весело и оптимистично настроение в студените зимни дни.
В разноцветни павилиони и шатри разположени в градските центрове, по атрактивен начин се предлага широк асортимент от стоки. Примамливо блестят светлините на разнообразните „дюкяни“ и „чаршии“. Провеждат се стокови и кулинарни изложби, ревюта, гостувания от и на предприятия от леката промишленост и други подобни.
Голяма част от кооперативните базари предлагат на трудещите се и собствена продукция: зайци, птици, агнета на чеверме, печени прасенца, месо на ченгел и пр. Ехти подканящо и обещаващия глас на продавача „Насам, народе, топли, парят, парят!“
Организирани са и масови културни мероприятия. В тях са включени програми на вокални, инструментани и танцови състави, детски забавления, състезания и игри, традиционно обредни мероприятия и други, които още повече допринасят за празничното настроение на хората.
Смях, весел шум и навалица, примесени с багри и аромати на истинското човешко сборище, такава беше обстановката по базарите в навечерието на Новата година през 80-те.
"Под сградите имаше хлебарница, а в дясно, към у-ще Кирил и Методий- джамия!" - абе имаше джамия, ама към улуците не беше джамия... и нямаше минаре което да се вижда...
През социализма безплатно обучение, безплатен спорт, безплатно лечение на децата, безплатни учебници, Ток, вода на символично ниски цени.
Общо взето най-важните разходи за семейството и най-необходимите неща в живота бяха безплатни или на символично ниски цени.
Само тези малки сравнения са достатъчни за да се каже, че социализма дава много по-добра възможност и условия за създаване на семейство с деца, което е и смисъла на живота.
А такива простотии - че сега имало банани, безброй боклуци по магазините, и че можело да обикаляш от държава на държава като уличник, това е за някой самотник който няма какво да прави и няма за цел да създава семейство и деца.
Притеснителна е и разликата в ценностната система и морала в хората. В днешно време да си измамник и хитрец се асоциира с умен и интелигентен, вниманието към такъв човек е голямо, а през Соца такъв човек се считаше за нещастен помияр и беше отбягван от всички. Да си сам и да нямаш семейство, на времето беше все едно като божие наказание, целия род на такъв човек страдаше и го укоряваха да си намери половинка, да създаде семейство, деца и да ги възпита и изучи, а сега всеки е станал егоист и му е по-добре сам. А тези които имат деца са им хвърлили по един смартфон и да се оправят както могат.
Няма да коментирам за демокрацията безобразно огромния брой престъпници, убийци, сводници, наркомани, педали и всякакви жалки отрепки.
Ще гледаме напред.
Не искам да си спомням за смърдящите печки с дърва в основното училище, междучасията с репетиране на поредната манифестация , на която махаме със хартиени знаменца на застанали по трибуната комунистически "величия" НЕ, това не бива да се връща
В Морската градина имаше открити сцени за куклен театър. В НХК- новогодишно тържество. В сладкарницата в х-л "България"- новогодишни матинета. По "Богориди" имаше павилион, в който правиха пици на поточна линия.., в едни къдрави тавичка. Как чакаха гларусите наоколо.., но бяха по- страхливи тогава.
На "Александровска", сега срещу площада пред Общината, беше "скъпият магазин" за плодове и зеленчуци.
В училищата бяхме по 33- 35 деца в клас и паралелки до "Ж". Учителят си беше учител. Нямаше издути усти до носа и да не му разбираш какво ти говори от фъфлене. Новогодишните играчки бяха от стъкло и се продаваха в книжарниците, Мебелната къща,... Имаше и празнични картички.
После отвори "Ритейл": "Хиляда и една нощ" в сградата на "Операта" и се започна с наводняването с б0кл¥ци по пазари, оказиони, павилион чета, сергии,...
НИЩО ОБЩО с качеството на стоките в "Кореком"- а в х- л "България", въпреки че и новата стока там си беше от миналите сезони на западните "Кореком"- и. Имахме каталози, които купувахме от тексимаджиите (лъскавите списания) и подвързвахме в книговезница.
Сладкишите се правиха основно у дома. После отвориха тортите "Марс- 2", пицария "Златна рибка",....
Имаше един майстор на цветни целувки около "Билкова аптека".
На мен ми харесваше, защото бях дете, родителите ми бяха живи и здрави, наоколо всички бяха спокойни и щастливи.
Със сигурност има хора, за които тези времена са били други, уви!
Всяко дете харесва детството си. Нали от тези спомени черпим сили в остатъка от живота си?
Онези времена няма да се върнат, но е хубаво, отново да сме щастливи, здрави и обезпечени всички, вече осъвременени ...
НА ВСИЧКИ ЖЕЛАЯ ВЕСЕЛИ ПРАЗНИЦИ! БЪДЕТЕ ЗДРАВИ! ТОВА Е НАЙ ВАЖНОТО!
От САЩ, Канада, Япония идваха да гледат Меден Рудник-подредено, лъснато и въобще Бургас беше привлекателен център за туристи, фирми и специалисти от цял свят. Милиарди чужденци идваха в България.
Искаха да откраднат технологиите ни във всяка една област. Гледаха снимаха и пак не можаха да построят, като нашите пътища, аутобани, заводи, въобще инфраструктура.
Затова подлите западняци ни нападнаха и започна Третата Световна Война, и щеше да я спечелим, но братушките се напиха, метнаха се да се любят помежду си, дълбоко и страстно, ние комънъзите нали винаги бяхме с братушките и ко да прайм и ние се шибахме помежду си и заради тази мъжка страстна любов, загубихме войната.
Ей ква държава имахме ееее, няма да се върне това златно време!