Задкулисието ли поиска имунитета на Кирил Петков?
Искането на имунитета на Кирил Петков е част от задкулисието на политиката и е още едно доказателство, че прокуратурата и съдебната система са част от нелигитимните политически взаимоотношения в България. Това каза политологът Огнян Минчев в предаването „Лице в лице“ по бТВ.
На въпроса как възприема офертата на Бойко Борисов да е премиер до март и дали не е „искам всичко, за да получа достатъчно“ отговори, че вероятно е това, защото бившият премиер не е наивен човек, за да вярва, че след това, което се случи през последните 4 години, ще може безпрепятствено отново да поеме властта и то в толкова сложна коалиционно правителство. Това е някакъв аргумент за участие в преговори, за пазарлък, обясни политологът.
„Решението на „Демократична България“ да преговаря, е знак за това, че при тях има една нормализация на отношението към неспособността да се излъчи правителство, който става вече хроничен проблем. Те не са се отказали от своите претенции и цели, но нормално за един политически процес, ги локализират в процеса на преговорите, а не като предварителни ултиматуми, които другите трябва да спазват, за да може да влязат въобще в разговори“, добави той.
„ПП пък застъпват старата теза, че ако не се съобрази някой с техния ултиматум за санитарен кордон, няма да преговарят. Струва ми се, че е време да кажем някои неща, които би трябвало да са широко известни, но явно не са – политиката е професия. Ако изкажа аргументи, че не мога да работя и държа да си получавам заплатата, няма да стане“, сподели Минчев.
„В българската политика обаче е възможно и се случва. Имаме седем парламентарни избори, от които нито един не е в състояние да излъчи добро функциониращо дългосрочно правителство. Това повече не може да се търпи от гражданите, които са работодатели на политиците, защото аргументи да не се направи нещо винаги има много, но отговорността им е да създадат кабинет“, коментира той.
„Стигнали сме до положението да не може да си позволим нормална управляваща коалиция и опозиция. Имаме много сериозна фрагментация и разделителни линии, както и нарастващ брой антисистемни партии“, предупреди политологът.
„ПП-ДБ се радват на доверието на 15% от българските избиратели, които гласуват, а те са по-малко от 40 процента. В същото време те се държат като хора, които едва ли не са на границата от мнозинство от 2/3“, подчерта той.
„Те трябва да са законодатели на цялостния процес в българската политика, в съдопроизводството и във всичко останало. Аз съм последния човек, който ще отрече, че съдебната система и институции имат нужда от сериозен ремонт, но не може една партия да се нагърби публично с желанието да лидира процеса и дори да определя с ултиматуми кога какво трябва да се случи“, коментира Минчев.
„България има нужда от редовно правителство, което да гарантира геополитическата ориентация на страната, което да тръгне срещу корупцията и да прави това разумно, умерено стъпка по стъпка, за да може страната да бъде управляема“, добави той.
„Не би могло да бъде избран председател на Народното събрание след 10 опита без да има някакво споразумяваме между поне двама от тримата по-силни фигури в политиката, които са Борисов, Радев и Делян Пеевки, въпреки че лидерът на ДПС-НН е в криза, в кордон, ограничен и т.н. ресурсите на тримата са забележимо по-високи отколкото на останалите политици“, каза още политологът.
Искат да кажат, че ЕК лъже или те самите са неадекватни?!