Липсата на чужди инвестиции срива работните места в България
В момента инвестиционните намерения са в застой. България няма да излезе от кризата докато не се обърне тренда в инвестициите. Това каза днес изпълнителният председател на Българска стопанска камара – Божидар Данев. Той бе на среща-дискусия с представители на фирми от бургаски регион. С тях той обсъди бизнес климата в страната и показа инфографики за развитието на икономиката през последните четири години. Домакин на срещата бе областният управител на Бургас Константин Гребенаров.
Според данните на Българска стопанска камара от 2008 г. има рязък спад в размера на инвестициите - над 40%. От 20 млрд. лева през 2007 г., сумата за миналата година е паднала до 17 млрд. Това, според Данев, означава намаляване на работните места, липса на нови технологии и конкурентоспособност.
През 2007 и 2008 е имало ръст в чуждите инвестиции в България, най-вече заради средствата, отпускани от банките за строителни дейности. Държавата обаче не е успяла да се възползва от този спекулативен ръст. Повечето сделки за земя и строежи са се сключвали на базата на данъчната ставка, което в крайна сметка е ощетило държавния бюджет. Всички тогавашни инвестиции са били изтеглени към текущия момент на огромна печалба, която не остава в страната. Тенденцията показва намаляване на чуждите инвестиции над 8 пъти през годините. Министерството на финансите е намалило наполовина прогнозата си за растеж през 2012 г. от 2,9% на 1,4%.
По думите на Божидар Данев икономическата криза в Европа удря доста сериозно България. През последните няколко месеца износът е спаднал значително, расте вносът и така се увеличава търговския дебаланс на страната, чийто основен компонент е брутния вътрешен продукт.
Проблемът с безработицата всъщност не е проблем, каза още Божидар Данев. Той загатна, че определени фирми и компании може би са затруднени, но като цяло безработицата водела до по-добра конкурентоспособност. В графиката, която показа, се виждаше, че средната работна заплата се е повишила от 431 лв. през 2007 до 707 лв. за 2011 г. Това се дължало на множеството съкращения на работници с по-ниски заплати.
Добави Коментар