Израел атакува в Сирия места, на които се съхраняват химически оръжия и ракети с голям обсег
Израел е атакувал в Сирия места, на които се предполага, че се съхраняват химически оръжия и ракети с голям обхват, за да предотврати попадането им в ръцете на недоброжелатели, съобщи днес израелският министър на външните работи Гидеон Саар, цитиран от Асошиейтед прес.
„Единственият интерес, който имаме, е сигурността на Израел и неговите граждани“, каза Саар пред репортери. „Ето защо атакувахме стратегически оръжейни системи като запаси на химически оръжия и ракети с голям обсег, за да не попаднат в ръцете на екстремисти“, допълни той.
Сирийските бунтовници достигнаха столицата Дамаск през уикенда и свалиха правителството на президента Башар Асад след близо 14 години гражданска война. Това възроди надеждите за по-мирно бъдеще, но също така предизвика опасения за потенциален вакуум в сигурността на страната, която все още е разделена между няколко въоръжени групировки, отбелязва АП.
Журналист от АП в Дамаск съобщи, че вчера са нанасени въздушни удари в района на военното летище „Мезех“ на югозапад от столицата. Летището и досега е било цел на израелски бомбардировки, но засега няма информация кой е извършителят на атаката. Саар от своя страна не даде подробности кога и къде са нанесени израелските удари.
През последните години Израел бомбардира стотици пъти Сирия, като твърдеше, че целите му са военни обекти, свързани с Иран и ливанската въоръжена групировка „Хизбула“, които бяха близки съюзници на Асад. Израелските власти обаче рядко коментират отделни удари, посочва АП.
Сирия се съгласи да се откаже от запасите си от химически оръжия през 2013 г., след като правителството беше обвинено, че е извършило атака край Дамаск, при която загинаха стотици хора. Широко разпространено е мнението обаче, че то е запазило част от оръжията и е обвинявано, че ги е използвало отново през следващите години.
Саар каза още, че присъствието на израелски сили в Сирия е „ограничена и временна мярка“, която има за цел да осигури безопасността на Израел след падането на режима на Асад.
Относно изпадналите в задънена улица преговори с „Хамас“ за освобождаване на заложниците в ивицата Газа, израелският външен министър каза, че се водят непреки преговори, без да уточни подробности. Той заяви, че Израел може да бъде по-оптимистично настроен за евентуален пробив, но все още не е постигнал такъв, отбелязва БТА
Сирия ке цъфне.