Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

5 години след пожара: Нотр Дам грейва с нов блясък

Ключови думи: Нотр Дам, реставрация, катедрала, пожар, париж

На 8 декември е официалното откриване на реставрираната след кошмарния пожар отпреди 5 години парижка катедрала Нотр Дам. Това се случва под домакинството на френския президент Еманюел Макрон и в присъствието на 50 световни лидери, сред които и Доналд Тръмп.

Макрон вече обиколи Нотр Дам на живо по телевизията, като даде на публиката първи поглед вътре в сградата. От шпила до стъклописа той е напълно преобразен. Това не е просто обновяване след пожара, а цялостен ремонт, включително премахване на десетилетия мръсотия и сажди, натрупани след последната реставрация. 

Срутването на кулата беше кулминацията на пожара през 2019 г. Много хора смятаха, че е средновековна, но всъщност оригиналът е бил свален през 1790-те, защото е смятан за опасен. Неговата замяна, която изгоря преди пет години, беше поставена десетилетия по-късно като част от неоготическа реконструкция, проведена от архитекта Йожен Виолет льо Дук. Този път дърводелците използваха комбинация от традиционно и компютърно моделиране, за да проектират и изградят масивната дървена основа.

Подобно на останалата част от покрива шпилът е облицован с олово. В горната част е монтиран нов позлатен петел, който заменя падналия в огъня оригинал. Той беше възстановен, но беше твърде повреден, за да се върне обратно. Вътре в новия петел има свети реликви, включително пергамент с имената на 2000 души, които са работили по обновяването. 

Блестящо
Най-забележителната характеристика на реновираната катедрала е яркостта на каменната зидария. Това е така, защото всички варовикови блокове са почистени или в някои части сменени. Резервният камък се добива в кариери в Северна Франция. Експертите успяха да открият малки характеристики в оригиналния камък - като някои вкаменелости - които им помогнаха да определят географския произход. По-голямата част от зидарията беше неповредена, но беше покрита не само с вековни натрупвания на прах и мръсотия от миналото, но и със слой сажди и оловен прах от пожара. Почистено е с мощни прахосмукачки, а след това със специален спрей. 

Дървета
Дървената конструкция е възобновена с френски дъб. За щастие архитект на име Реми Фромонт беше провел задълбочено проучване на дървената рамка като част от своята университетска дипломна работа. Това служи като шаблон за дърводелци. Трябваше да се намерят около 1200 дъбови дървета, прави, без чепове и състояние, наречено „пукнатини от слана“, и с дължина 13 метра. Общо са изградени 35 "ферми" (триъгълни структури, които поемат тежестта), минаващи по цялата дължина на сградата.

Вътре в катедралата най-известните скулптури – като Девата на стълба и Обетът на Луи XIII, се появиха невредими. Но всички те са почистени и са направени дребни ремонти. Многото рисунки в катедралата също са почистени. Те включват „Маите“ – масивни сцени от живота на Христос, които са били ежегоден подарък за катедралата през 17-и век от парижките златари. 

Органът
Големият орган, построен през 18-и век, не е бил засегнат нито от топлината, нито от водата в нощта на пожара. Това, което допринесе за него, беше натрупването на жълт прах - оловен оксид - в тръбите му. Цялата конструкция – 12 метра височина, шест клавиатури, 7952 тръби, 19 меха, беше разглобена и отнесена в работилници извън Париж. Облицовките от овча кожа бяха заменени и бяха добавени нови електронни контроли. След повторното инсталиране инструментът беше пренастроен – задача, която отнема няколко месеца. 

На 7 декември първите думи на архиепископа на Париж при влизане във възстановената катедрала ще бъдат: „Събуди се, о, орган, нека се чуе Божията слава!“ Осемте камбани на северната кула също бяха бяха почистени и обработени, след което върнати само преди няколко седмици. Най-голямата се нарича Емануил.

Създаден е и нов бронзов олтар с нови чаши за тайнствата. Има 1500 нови дървени стола за конгрегацията и нов реликварий зад хора, който да държи Короната от тръни. 

Разкрития
Археолозите предприеха големи разкопки на пода на катедралата през 2022 г. Ремонтните работи в Нотр Дам са благодат за археолозите, които са имали достъп до подземни зони, които датират от стотици години, преди катедралата да бъде построена. Сред множеството кости, които са открили, са тези, за които се смята, че принадлежат на ренесансовия поет Йоахим дю Беле. Друго голямо откритие бяха внимателно заровените останки от средновековния покривен параван, който първоначално отделяше свещената част на църквата от събранието. Тази 11-метрова каменна преграда, построена през 13-и век, съдържаше богати и цветни скулптури, изобразяващи живота на Христос. Тя е била разглобена през 18-и век след промяна в църковните правила. 

Въпреки успеха на ремонта работата не е завършена. Все още има скеле около голяма част от източния край и през следващите години външните стени на апсидата и сакристията ще се нуждаят от лечение. 


 

3
Коментара по темата
3.
Дам
07.12.2024 13:54:10
Пак ще гори, въпрос на време. Дано да е във времето, когато още разполагаме с електричество, интернет, свободно време и свобода, за да гледаме излъчване на живо или видеозаписи от събитието.
2.
DB7
07.12.2024 13:24:20
БРАВО ДА БЛАГОДЕНСТВА
1.
...?
07.12.2024 10:25:31
Абе, 'що точно в седми лунен ден я откриват?
"Случайност"?!?
Едва, ли?
За интересуващите се, има информация в търсачката.
  Добави Коментар
Направи нещо впечатляващо Везенков мачка в Евролигата Почина голям български писател Отиде си Владимир Даверов
"Всички хора ще загинат, ако..." Тежка прогноза за човечеството при жесток сценарий Замърсяването на въздухът в София е два пъти над нормата, а от СЗО заговориха за мор на българите Кметът Васил Терзиев призна за проблема и сподели, че се надява да има траен напредък в справянето с него
Огромна дата за музиката 90 години от рождението на най-великия в рока Той е фрашкан с пари Пие от чаша за близо 2 бона
Правя крем карамел само по тази рецепта, трябват ви само малко мини кроасанчета (ВИДЕО) Слагаш всичко във форма за кекс и получаваш уникален десерт Теlеgrаm e дaл инфopмaция нa влacтитe зa 40 бългapcĸи пoтpeбитeли Били са yдoвлeтвopeни 7 зaявĸи oт нaшaтa cтpaнa зa пpeдocтaвянe нa ІР aдpecи и/или тeлeфoнни нoмepa
Процедура за предоставяне на иновативни здравно-социални услуги в община Несебър Целевите групи по новата процедура трябва да отговарят на няколко условия, вижте ги Украйна атакува руски град, където има стратегически бомбардировачи Киев не за първи път атакува военновъздушната база в Енгелс
С играта Bonus Room всеки ден става по-интересен Инициативата е активна всеки ден до края на месец януари Германия натиска ЕС да облекчи санкциите срещу Сирия Страната пак се изявява като тази с най-безумни политици в Съюза