По-качествена ли е панелката от новото строителство
Напълно възможно е да купим в панелен блок апартамент, който да е по-качествен от такъв в ново строителство. Имат си свои минуси, като общи части, състояние на самата конструкция на сградата, но от друга страна панелите в големите градове са на добри места в райони с изградена инфраструктура.
Това зaяви в подкаста нa Моnеу.bg бpoĸepът Mapиaн Гaypcĸи, ĸoйтo e cъocнoвaтeл нa Acoциaциятa нa бpoĸepитe нa имoти – APБИ.
„Повечето панелни блокове са изградени в просторни междублокови пространства. Апартаментите в панелните блокове са с по-големи стаи, по-правилни форми и добро разпределение. Важно е да се отбележи, че когато се купува такъв апартамент, се купува реалната квадратура, в която ще се живее. При новото строителство не е така и не се купуват общи части. Ако се вземат под внимание тези фактори се оказва, че панелните апартаменти изобщо не са лош вариант за живеене все още.“
„Но от панелка до панелка има разлика. Много е важно как една сграда е поддържана и на колко години е панелния блок, защото такива от 60-те са съвсем различни от 80-те години. Има и по-нови панели, след 2000 година, които са в много по-добро състояние от новото строителство“ допълни той.
„Като цяло цените на имотите не виждам как ще паднат. Единствения тенденция, която е виждам е свързана с влизането ни в еврозоната. В Хърватия, например, цените се вдигнаха с 15% след влизането в еврозоната. Но там ръстът на туризма е много силен фактор. В крайна сметка ще е нормално ена икономика като нашата да има лек ръст на цените на имотите, особено в големите градове след като влезем в еврозоната“, допълни експертът.
Точно в десетката брато....евала за коментара...!!!
Разбира се, човек се адаптира! Свиква с всяка мизерия! А, да живееш в дом, направен изцяло от бетон с още десетки семейства е чист садо-мазо клуб! Знаеш как живеят комшиите, дали се обичат, дали имат запек, дали хъркат. Течовете в баните, кухните и тоалетните са практически неуловими, защото може да ти капе от комшията през няколко етажа, а капката да върви по фугите на панелите. Също така разпределението не може да се променя и ако се прави обикновено се скапва стабилността на сградата. Всякакви събаряния на стени, включване на тераси и промени на стаите са свързани с рискове.
Бетонът носи и други минуси. Обича влагата, мухала... Бетонните саркофази са тегаво място...
Днес живея в класическа тухлена сграда от масивен тип, де навремето обитаваха предимно верните на партията. Ем, тухлата е друга бира! Тишина, стаите са големи и си правиш преустройства без проблеми, няма мухали, топло е и може да не е къща, но си е истински дом!
Ако панелките и пълзящия кофраж бяха стока, баровците щяха да живеят в тях! Бетонните кутии са и остават място за нисшата класа бачкатори и лузъри! Само гетата от самостройки са по-зле! Истината да си кажем! Панелите са кофти! И ще падат скоро с трясък, защото само ги хвалим, а не се поддържат!