Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg
Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!
Има ли нещо по-важно от емоционалното състояние на твоето дете
Много по-добре е да го заставиш да си напише домашното по математика, дори и да пищи от това, отколкото да го поощряваш да обмисли сериозно биологичния си пол и „естественото“ си право на оргазъм
През всичките години на соца, а вероятно и след това, „Бастилията“ беше най-авторитетната реална гимназия в страната. Не знам защо я завърших. Всъщност, знам – защото беше близо до Орлов мост, а пък училището по вътрешна архитектура, където ме приеха (на първо място), беше далеч. Тогава „Бастилията“ се казваше „Димитър Полянов“ по името на съответния комунистически поет и член на Шести състав на т. нар. „народен съд“. Днес тя се казва „Иван Вазов“ по името на големия български консерватор и русофил (моля ви, не го ругайте!), а в по-разширен вид е „31 Кеймбриджска гимназия с изучаване на чужди езици и математика“.
Още по мое време физиката, химията и математиката се изучаваха в гимназията повече, отколкото беше прилично, и моята хуманитарна душа страдаше, но пък учителите по тези ужасяващи предмети бяха много свестни и с малцината като мен почти не се занимаваха, а просто им оставиха добри оценки в дипломите, макар че ги прекараха през матури. От моето поколение „Бастилията“ даде най-много лекари, но как е сега – не знам. Знам само, че аз приличам много повече на възпитаник на елитна класическа гимназия, отколкото на елитна реална, но какво значение би могло да има това, не се сещам.
Знам също, че „Бастилията“ се старае да поддържа свое пространство в социалните мрежи. Аз също по сантиментални причини съм част от това пространство, та гледам какво се появява там. За жалост, не се появяват напрегнати дискусии, нито пък се защитава някаква идеологическа, културна или морална позиция, но пък като цяло мястото прилича на непресъхващ извор на мъдрости в стил „Паулу Коелю“ и „Ошо“. С което вече съвсем се доближаваме до същинската цел на нашето повествование, криеща се до този момент зад воалите на недомлъвки и догадки.
Нашето повествование е за следното. Сред останалата мъдрост, вниманието ни привлича едно меме, посветено на детските чувства, съотнесени къмто образователния процес. Сентенцията гласи:
„Емоционалното състояние на твоето дете е много по-важно от оценките му в училище“.