Легализираха асистираното самоубийство
След бурен дебат британският парламент прие закон за асистираното самоубийство, съобщава "Ню Йорк Таймс". Депутатите гласуваха с 330 гласа "за" срещу 275 "против" план, който дава право на лекарите да помогнат на нелечимо болни пациенти да прекратят живота си.
Законът ще бъде разгледан в парламентарни комисии, където могат да бъдат предложени изменения. Въпреки това решението представлява повратен момент, сравняван с легализацията на абортите във Великобритания през 1967 г. и премахването на смъртното наказание през 1969 г.
Асистираното самоубийство вече е законно в Холандия, Белгия, Германия, Австрия, Швейцария, Испания и Португалия. То е легална практика още в Канада, Нова Зеландия и 10 щата в САЩ.
Какво предвижда законопроектът?
Само тесен кръг от хора могат да кандидатстват за асистирано самоубийство. На първо място те трябва да са на над 18 години. Другото изискване е да имат диагноза за терминална болест и прогноза за по-малко от шест месеца живот.
Решението трябва да бъде одобрено от двама лекари и съдия, а смъртоносните лекарства трябва да бъдат самостоятелно приети от пациента.
Законопроектът е предложен от депутата на Лейбъристката партия Ким Лийдбийтър, но гласуването не бе разделено на партиен принцип. Някои лейбъристи бяха против, имаше и консерватори, подкрепящи легализацията.
Поддръжници и критици
Поддръжниците виждат в асистираното самоубийство милосърден начин за прекратяване на непоносимото страдание в последните месеци от живота на нелечимо болни хора.
Противниците обаче смятат, че това представлява заплаха за възрастните, хората с увреждания и тези с комплексни медицински състояния, които, според тях, могат да бъдат подложени на натиск за преждевременна смърт.
Лийдбийтър заяви, че законопроектът разглежда "един от най-значимите въпроси на нашето време" и призова колегите си да помогнат на семействата, изправени пред "жестоката реалност на сегашното положение."
Поддръжниците на законопроекта твърдят, че новият закон ще спести трудностите на сериозно болни хора, които често трябва да предприемат пътуване до други страни, за да приключат живота си там. Алтернативата им е да търпят непосилни болки във Великобритания.
"Леглото на умиращия за твърде много хора е място на мизерия, мъчение и деградация - царство на кръв, повръщане и сълзи," каза Кит Молтхаус, депутат от Консервативната партия и поддръжник на законопроекта. "Не виждам състрадание и красота в това - само дълбоко човешко страдание."
Депутатката от Лейбъристката партия Мег Хилиър предупреди, че този закон е "прекрачване на Рубикон". Причината за това е, че той вкарва държавата в смъртта на граждани.
"Това е фундаментална промяна в отношенията между държавата и гражданина, както и между пациента и неговия лекар," каза Хилиър.
Религиозни лидери изразиха категоричното си несъгласие с предложението, а двама от водещите министри в кабинета - министърът на правосъдието Шабана Махмуд и министърът на здравеопазването Уес Стрийтинг, също се обявиха против.
Стрийтинг изтъкна, че обучението на персонал за асистирано самоубийство ще натовари финансово Националната здравна служба (NHS). Той също така подчерта, че неравномерният достъп до палиативни грижи може да принуди някои пациенти да се чувстват сякаш нямат друга алтернатива освен асистирано умиране.
Скорошно социологическо проучване разкрива, че 65% подкрепят асистираното самоубийство, докато само 13% са против.