Строежът на Дом на адвоката в Бургас показва загрижеността на администрацията към проблем, който е бич за обществото
- Адв. Бошнаков, какво се случи днес в Общинския съвет на Бургас?
- Днешният ден е знаков не само за адвокатурата на Бургас, но и за администрацията и обществеността. Никога до момента, през повече от 100-годишната история на Адвокатска колегия-Бургас партньорството между нас и общинската администрация, в случая и ОбС, не е било толкова близко. Радвам се, че политиците на Бургас узряха за идеята, че без сътрудничество между адвокатите и общината, която също има ангажименти по осигуряването на защита на юязвими групи в обществото, не може да се случи нито правовата държава, нито гражданското самосъзнание, нито да бъдат изпълнени функциите, които многобройните правозащитни организации имат по отношение на гражданите. Това се случи днес. С пълно единодушие всички общински съветници подкрепиха докладната записка на кмета Димитър Николов, с която се учреди безвъзмездно право на строеж в полза на АК-Бургас за изграждане на т.нар. „Дом на адвоката”.
С пълен консенсус в ОбС: Бургас е първият град в България, който ще има Дом на адвоката
- Колко години продължи борбата ви за приемането на това решение?
- В различни периоди от развитието си, Адвокатската колегия са се подемали периодично акции, целящи устройването на адвокатурата по начин, подходящ за опазване на консултации на гражданите, в конфиденциални отношения, в сгради, които позволяват на гражданите постигане максимално на целите на консултациите. До момента никога не е имало успех най-вече поради липса на добра воля в администрациите. Радвам се, че г-н кмета успя да съзре потенциала, който се съдържа в нашето предложение. Радвам се, че и общинските съветници приеха протегнатата от нас ръка. От тук нататък остава да реализираме нашите виждания. Вярвам, че след като извървяхме този дълъг път, ще успеем да се поздравим и в края на мероприятието, което сме предвидили да се случи с един успешен завършек, който ще е от изключителна полза за гражданите на Бургас.
- Очертайте накратко проблемите, които създаваше липсата на такава сграда, където да се помещава Адвокатурата?
- Ще започна от по-далеч. В района на Бургаската адвокатура, която по закон се структурира в района на Окръжен съд Бургас, съществуват Апелативен съд, Административен съд, Районен съд, осем Районни съдилища, осем Районни прокуратури, Апелативна прокуратура, Окръжна прокуратура, безброй Районни управления на МВР, Гранични полицейски управления... Обезпечаването на всички тези органи със служебни защитници, с квалифицирана адвокатска помощ, лежи изключително и само върху плещите на Адвокатска колегия-Бургас. Всичко това се извършва безвъзмездно от Адвокатския съвет и органите на АК-Бургас. За да се случат поставените ни от закона функции, ние имаме нужда от нормална площ, където да се осъществяват дейностите ни и където да работят ангажираните от нас служители, за чиито труд заплащаме единствено и само с нашата адвокатска членска вноска. Ние не получаваме помощи от никого. Това да е самоуправляваща се и самоиздържаща се Българската адвокатура е принцип, заложен в чл. 134 от Конституцията на Република България и носи както своите положителни страни, така и своите негативи. Но въпреки всичко, през всичките години, през които сме съществували като Адвокатска колега, сме успявали да се справим с чест с възложените ни функции.
- Как стои въпросът в другите големи областни градове като Бургас?
- В другите областни градове, в изпълнение на Националната програма по превенция и защита от домашното насилие, по-мъдрите общински администрации предоставят помещения общинска собственост за нуждите на провежданите консултации. В почти всички Адвокатски колегии в страната са разкрити Регионални центрове за консултиране, в които се извършват безплатни парвни консултации на жертви на домашно насили и на други социалнослаби групи на обществото. Бургаската Община, след настоящото решение на Общинския съвет, ще бъде първата в страната, която решава по такъв кардинален начин няколко проблема - този с битовото устройване, този със създаването на подходящи помещения за осъществяване на безплатна правна помощ, този с мястото, в което да се срещат членовете на Съюза на юристите в България - най-многобройната юридическа организация; проблемът с оказването на безплатна правна помощ във всеки един необходим момент, защото знаете, че навременността на консултацията е много важна да се поеме изпадналото в нужда лице, когато е в най-уязвимо психично състояние, да му се окаже подкрепа от квалифицирани колеги и при нужда да бъде насочено към съответните организации, които да продължат да прилагат по отношение на него. Процеудри за справяне със стреса - неща, които Националната програма поставя на първо място. Тя поставя изключително големи изисквания към Националното бюро за правна помощ, Адвокатските съвети и Общините. Именно в тяхно изпълнение се случи и настоящото събитие. Това показва ангажираността на администрацията към справянето с този проблем, който се превръща в бич за обществото ни.
- Колко са членовете на Адвокатската колегия в Бургас?
- 700 души.