Пуснаха за свободно ползване българския ChatGPT, решава задачи по математика, химия ...
Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ пусна за безплатно и свободно ползване българския чат с изкуствен интелект от последно поколение - BgGPT.
То е достъпно на адрес bggpt.ai. Преди обед в София Тех Парк бе направена демонстрация на възможностите на новия чат.
BgGPT е създаден за българските потребители, бизнес и държавни институции. В BgGPT могат да се задават всякакви въпроси - от решаването на задачи от различни области (математика, химия, физика и др.), през писането на творчески проекти като статии, есета и разкази, до въпроси от бита - рецепти за готвене, спорт, пътувания и др.
Първа версия на чат приложението BgGPT беше пусната за свободно ползване от INSAIT на националния празник на България - 3 март тази година. От тогава до днес то е отговорило на над 2 000 000 въпроса в стотици направления, съобщи МОН.
Новият BgGPT чат е близо четири пъти по-мощен от предходната версия и се базира на специализираните езикови модели, които INSAIT пусна по-рано тази седмица в присъствието на министър-председателя Димитър Главчев и министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков.
BgGPT чат включва и други компоненти, които му позволяват да обогатява отговорите си и да се учи от грешките си. С BgGPT чат България става първата страна в Европа, която стартира свой собствен чат, базиран на последно поколение свободнодостъпни езикови модели, разработени от публична институция (INSAIT) и насочени към собствения ѝ език.
"С новата технология BgGPT има потенциал да става все по-добър в зависимост от това колко хора го ползват. Затова и цялото българско общество може да участва в утвърждаването на BgGPT. Това ще спомогне България да развива собствени и все по-мощни модели за изкуствен интелект, които имат редица приложения извън чата, а държавата ни да бъде сред водещите в тази област", посочват от МОН.
Малко са специалистите, които стават. На когото му се е налагало да търси кадърен учител, знае за какво става въпрос.
150 IQ ще има малко по малко от Айнщайн!