Отвори врати уникалната по рода си в България резиденция за възрастни хора - UTOPIA FAMILY CARE (СНИМКИ/ВИДЕО)
В сърцето на живописния парк „Росенец“, само на 15 км от Бургас, се намира едно уникално място – първият по рода си у нас резиденция за възрастни хора - UTOPIA FAMILY CARE. Днес официално бе прерязана лентата на социалното заведение, което променя представите ни за услугата.
Проектът е дело на собственика на бранда Utopia Кристиян Киров и сестра му Мариела Кирова, която е директор на резиденцията.
На тържественото откриване пристигна политическият и обществен елит на Бургас и региона. Сред гостите на събитието бяха областният управител проф. Мария Нейкова, председателят на Общинския съвет Михаил Хаджиянев, заместник-кметовете на Бургас Михаил Ненов и Манол Тодоров, Катя Мишева, директор на дирекция „Образование“, омбудсманът Тодор Стамболиев, комисар Иван Малинов – началник на отдел „Криминална полиция” към ОДМВР-Бургас, основателят на МЦ „Д-р Стайков“ – д-р Йордан Стайков, мениджърът на медицинското заведение д-р Вергиния Цанова, д-р Димитър Германов – директор на Областната дирекция по безопасност на храните, директорът на РДПБЗН Бургас старши комисар Николай Николаев, бившият областен управител Вълчо Чолаков, при чието управление стартира реализацията на проекта, общински съветници, бизнес партньори, приятели, както и резиденти на новия дом.
Началото с тържествено слово даде директорът Мариела Кирова, която благодари на всички, че стават част от този исторически момент. Тя увери всички, че мястото ще се превърне в еталон в грижата за възрастни хора в страната.
„Благодаря, че сте част от празника ни, за нас е чест. Резиденция за възрастни хора „Утопия Фемили Кеър” е семеен проект, който първо се зароди в сърцата ни, а след това се разви в умовете ни. Визия за старостта - такава, каквато има потенциал да бъде и такава, каквато искаме нашите близки да имат възможността да изживеят. Пълноценно, в подкрепяща общностна среда като алтернатива на самотното изолирано живеене. Резиденцията е най-новата услуга на територията на община Бургас и е уникална със своята концепция за здравословно и активно стареене. Вложихме много усилия и ресурси, за да постигнем високите стандарти на качеството, към което се стремим. Резиденцията не е просто да създадем условия гостите да се чувстват уютно и в съобразена с техните нужди среда, но стремим да запазим тяхната самостоятелност от гледна точка на психическото и физическото здраве за максимално дълго време - така че да се насладят на достойни и истински щастливи старини. Разбира се - сме създали и условия за реализирането на тази цел. Благодаря на моя екип за отдадеността, с която работи и заначина, по който се грижат за резидентите ни. Вие, колеги, и вашата енергия, сте истински дар за мен. Аз и моят брат ще превърнем Резиденцията в еталон в грижата за възрастни хора в страната“, каза Мариела Кирова.
Думата взе и собственикът Кристиян Киров, който в емоционално слово разказа как се е родила идеята за създаването на това уютно място.
„Попаднахме тук случайно. В нетолкова далечната 2017 г. имах амбиция да реализирам градски бизнес хотел. Търсех имот. Много беше трудно, но с течение на времето се сближихме доста с брокерите и те през цялото време ме канеха да дойда в Росенец да видя нещо. От кумова срама приех тази покана. Какво беше нещото? Може би някои от вас си спомнят една порутена станция на БКС. Нямаше покрив, дограми, достъпът до нея беше почти невъзможен, наводнена - бедствие. Парк Росенец има някаква магия - хората, които идват тук, усещат спокойствие, уют, сигурност, положителна енергия. Това повлия на моето намерение. Резултатът беше хотел „Утопия Форест”. В парка има местни, които постоянно живеят тук. Един от тях - чичо Янко, всеки ден беше на строежа и ми казваше: „Кристиане, какво правиш тука, моето момче. Тука е парк, жив човек няма. Идват само по празниците да се напиват. Къде даваш тези пари...? Това нещо обаче вече се реализира. Между 5 и 6 хил. семейства всяка година идват тук да си почиват. Утопия промени тази тенденция и парк Росенец не е това, което беше доскоро. Живея от няколко години тук и за мен не е приятно да виждам порутените стари сгради. Искам да виждам проекти като този зад мен. Сградата е била ведомствена хижа. Виждате сега как изглежда. Много сме се постарали. За нас е важно тук да се случват нещата по правилния начин и в Росенец да се привличат други такива инвеститори“, каза Киров.
Той благодари на Община Бургас и Областната администрация за съдействието.
„Стъпките, които ние правим, са невъзможни без вас. Не получаваме отказ, напротив - посрещате ни с отворени врати, защото виждате, че идеите ни са реализируеми и правилни. Искам да благодаря и на ТД „Приморие”, защото цялата документация минава оттам“, допълни собственикът.
Кристиян Киров не пропусна и най-специалните хора, които виждат нещата „от кухнята“, а именно резидентите, потребителите на Дома за стари хора. Всички те бяха на първия ред, за да усетят атмосферата от тържеството.
„Знам колко е трудно да си първи в нещо. Вие проявихте смелостта да прекрачите нашия праг първи. Ще се грижим за вас като за нашите родители. Домът е създаден по този начин. Това е нашата концепция. Благодаря ви, че избрахте нас. Бъдете спокойни, намирате се на хубаво и правилно място. Благодаря и на екипа, с който реализираме проектите. Много хора ни помогнаха. Искам да ви кажа, че сме вложили много старание и труд - 7 млн.лв. и много любов. Вие сте гръбнакът на нашата концепция и знам, че тя ще се съхрани в годините“, допълни Киров.
Той бе застанал до снимка на художника и дизайнер Генчо Радев, който ни напусна на 20 януари т.г. Двамата с Кристиян Киров бяха близки приятели и партньори в много проекти.
„Това на снимката е чичо Гена и с него създадохме всяко нещо, което виждате тук. На по чаша бира изслушваше всичко, което имам да му представя, след това взимаше бял лист хартия и изрисуваше всичко, след това визуализираше. С него създадохме много проекти - той беше до мен буквално до нареждането на чашите в ресторанта. Той остави идейни проекти, които ще имам да изпълнявам до края на живота ми“, сподели още Киров.
Изключително емоционален бе моментът, когато той предаде ключовете на резиденция UTOPIA FAMILY CARE на сестра си Мариела Кирова. Той й благодари за безкрайната подкрепа и разкри:
„Това, което не съм ѝ казал, е че този проект го има и заради нея. Защото отдавна спрях да преследвам идеите си без да съм наясно кой е човекът, който би поел инициативата. Утопия е създадена заради теб! Обичам те!“.
Областният управител проф. Мария Нейкова поздрави създателите на уникалния проект, че са помислили за всеки един детайл, за да може възрастните хора да се чувстват добре.
„По отношението и грижата към възрастните хора можем да съдим за зрелостта на обществото. Тук е надмината една голяма част от обществото. Искам да пожелая много слънце в душите и сърцата на хората, които се доверяват на вашите грижи, на всички онези, които ще работят тук. Създали сте атмосфера - не само като интериор, но и грижа, медицинско обслужва и дори здравословно хранен, която е в зависимост от спецификата на състоянието на всеки, настанен тук. Тези инвестиции си заслужават“, каза проф. Нейкова.
От своя страна зам.-кметът по образование, здравеопазване, социални дейности и младежки политики Михаил Ненов добави, че Утопия не е просто място, а е грижа, любов, истинска сбъдната мечта.
„Благодаря от името на кмета Димитър Николов. Със сърце и душа участвате в цялостната политика на Общината да осигурява адекватни, истински и човешки, изпълнени със съдържание грижи за възрастните - нашите майки, бащи, дядовци.
Благодаря че давате пример за това какво означава истинска грижа. Един термин на близо 500 години - утопия, създаден от сър Томас Мур, вие напълнихте с ново съдържание. Мариела ми е споделяла всичките си идеи и мечти. Сега имам огромната чест да присъствам на нейното сбъдване“, каза Ненов.
Дом за възрастни хора UTOPIA FAMILY CARE е разположен в сърцето на живописния парк „Росенец“ в един от крайните ридове на Странджа планина. Капацитетът на резиденцията е за 80 души. Основният корпус разполага с 47 помещения за настаняване, от които 34 двойни стаи, 11 единични стаи и 2 просторни апартамента. Всяко едно помещение има самостоятелен санитарен възел и тераса.
Оборудвана е с всичко необходимо, за да може възрастните хора да се чувстват като у дома си.
На партерното ниво е разположен ресторант с капацитет от 90 души, в който гостите се изхранват четири пъти дневно. Има и зала, подходяща за лечебна физкултура и гимнастика, както и обща рехабилитация, която се извършва и контролира от специалисти в тази област.
А външната градина в разположена в сянката на дъбова гора, само на няколкостотин метра от морския бряг, тя предоставя много възможности на потребителите, една от най-ценните от които е да живеят в синхрон с и сред природата. Градината разполага с два парника, където гостите на резиденцията могат да провеждат занимания по градинарство, да отглеждат зеленчуци, плодове и растения за собствена консумация и удоволствие, както и да разгръщат майсторския си потенциал в малката работилничка към тях.
Помислено е за студеното време, когато възрастните хора не могат да излязат навън. Има зимна градина градина във вътрешността на сградата, която е с обособени множество кътове за отдих и споделено време с приятели, близки и роднини.
Животът в резиденцията носи чувство на свобода, спокойствие, хармония и уединение.