Димитър Николов поиска от МРРБ част от строежа на АМ „Черно море” да се остави в ръцете на общините
Целта на визитата ми в Бургаско е да дам спокойствие и увереност на хората, че водна криза не предстои. С тези думи в дъждовния ден днес министърът на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова стартира срещата си с кметове на общини от областта. Тя се проведе в залата на Областна администрация под домакинството на областния управилте проф. Мария Нейкова и на нея присъстваха още представители както от АПИ, така и от ВиК-Бургас.
Вчера Коритарова направи инспекция на някои ключови язовири в региона, за да провери състоянието на инфраструктурата и да се увери, че ремонтите текат по график.
„Климатичните промени са осезаеми. Трета година в областта валежите са по-ниски от средните за региона, но няма да допуснем проблеми с водоснабдяването. Държавата ще намери средства да финансира изграждане на пречиствателни станции там, където това е належащо. А най-бързата краткосрочна мярка срещу безводието, която имаме, е да се кандидатства по проекти и да ги изпълняваме”, каза министърът.
Кметът на Бургас Димитър Николов повдигна някои важни теми, свързани с регионалното развитие на областта. Той припомни, че още преди 4 години е предложил две оперативни програми да се интегрират, за да могат общините да кандидатстват за външно европейско финансиране сами. „До днес това още не е направено, а е недопустимо да не можем заедно с другите Черноморски общини да работим по общи проекти. Искаме да използваме европейското безвъзмездно финансиране, вместо да взимаме срества от дъражвния бюджет. През последните 8 години се промениха много неща. При стриктно измерване наблюдаваме, че за този период средногодишната температура се е покачила с 2.8 градуса. Няма време за отлагане, трябва да се действа сега”, категоричен беше Николов.
Той припомни и друга „болка” за региона - отлагания с десетилетия ремонт на АМ „Черно море”. „Подаваме ръка към МРРБ, готови сме да направим всичко този проект да се осъществи най-после. Нека направим така, че поне трасето, което минава до границата на Бургаска област с Варненска да се процеира от общините. Извършили сме всички облседвания, направили сме всичко по силите си тези терени да се задържат за целите на транспортната инфраструктура. Слушаме от години как ей сега започва строежът, но все нещо пречи”, посочи още кметът на Бургас.
Очаквайте повече подробности от брифинга и каква е ситуацията по отношение на безводието и в други общини в Бургаско, след малко във Флагман!