Няма да има замразяване на заплатите
-Г-н Димитров, ще има ли замразяване на заплатите?
-Очевидно е, че няма да има, независимо от това кой какво говори. Това, което ние очакваме и искаме, а и вече сме разговаряли с финансовия министър, е за хоризонтална политика - увеличение с 10% на всички заплати в бюджетните системи. Към него тласкаме бюджета и се опитваме да намерим всички средства, които са необходими за тази сметка заедно с увеличението на пенсиите по швейцарското правило - без промяна.
-Какво очаквате да видите в Бюджета за 2025 г.?
-Минимална заплата от 1077 лв., както е решено и гласувано - без обструкции и без никакви промени. Ръст на заплатите в бюджетните системи с поне 10% с някои разлики, например при учителските възнаграждения, които трябва да са в размер на 125% от средната работна заплата, както има съгласие към дадения момент от всички политики. Очакваме и увеличения на заплати в други системи, които протестират постоянно - и в МОСВ, и в транспорта, и в културата. Така че най-накрая да получим възможните числа.
Към момента те са две и са много важни. 18 млрд.лв. е размерът на увеличението на разходите за 2025 г. при действащото законодателство. В това число се включват увеличенията на всички заплати - в МВР, в Министерството на отрбаната и във висшето образование, както и увеличението на хоризонтален принцип от 10%, и размерът на увеличението в МРЗ. При равни други условия, приходите, които идват от ръста на БВП, са около 7.1 млрд. лв. Тоест дефицитът, за който сега говорят политиците - неясно защо споменават други числа, е 11.9 млрд.лв. за 2025 г. Той трябва да бъде намален с данъчните мерки, които предлага в момента финансовият министър. За да стигне до 6.2 млрд.лв., колкото е позволения 3% дефицит, за да можем да влезем в еврозоната през 2026 г. Това е целият разказ - търсят се 5.7 млрд.лв.
-Откъде могат да бъдат намерени те?
-Търсим варианти. Дали с ръст на осигуровките, на ДДС - да върнем този данък до 20%, но там скача Ричард Алибегов, дали с допълнителни мерки към банките - ние сме „за”. 250 млн.лв. ще влязат допълнително. Най-важните мерки обаче бяха обявени накрая - двете амнистии. Данъчната за фирмите, която е абсолютно правилна, прави следното: Тя не вкарва чужди и „мръсни” пари. Касае се за декларирани задължения на фирмите, много от които са просрочени и с натрупани лихви, които НАП знае до стотинка. Те са в размер на 3.9 млрд. лв. без лихвите. Идеята е да не вдигаме данъците толкова много, а вместо това да потърсим това, което данъчнозадлъжнелите така или иначе дължат и при една добра преференция - без да плащат лихвите, да могат те да се издължат в определените срокове.
Данъчната амнистия за физически лица е по-сложен въпрос. Ако се отвори тази тема, разчетите са, че ще влязат около 800 млн.лв. Но тук не знаем откъде ще дойдат тези пари, затова сме по-скептични към този вариант. Смятам, че и обществото е по-скептично. Но не виждам причина данъчната амнистия към фирмите да не се прилага.
Обобщено - има откъде да се намерят парите без да вдигаме ставките на данъците. Чувам коментари как ще ги вземем тези средства. Има регламент на ЕС. Много от държавите в Европа го направиха и дан е забравяме, че много от банките са собственост именно на тези държави. Тоест има начин как се съберат тези средства, да върнем и ДДС-то на 20% - тоест това са около 500 млн.лв.
-По отношение на ДДС наскоро излезе статистика, че то е на едно от най-високите нива в България дори сега.
-Минималната ставка на ДДС в ЕС е 15%. Ние сме малко над средата. Не сме в най-високите нива - има страни с 22, с 24%. Не сме и на минимума и разбира се има мегдан да се намали. А може ли да се намали? Може. При данъчна реформа, за която в момента няма нито воля, нито желание. Обсъждали сме варианти, ако помните преди седем-осем години бяхме казали - 15-15-15. 15% ДДС, 15% корпоративен данък, 15% данък върху доходите, но с необлагаем минимум, равен на минималната заплата. Тоест ефективната ставка става под 10% за хората, които получават заплати. Накрая обаче има и други данъци, които трябва да бъдат вкарани в това уравнение, за да станат нещата възможни - данък върху финансовите транзакции. Цяла Европа го прави с изключение на 5 държави, една от които е България. Данъчната реформа трябва да бъде сложена на масата без стигма и без догма. Не можем да вдигаме, не можем да сваляме? Всичко можем да правим, ако е готово обществото. В момента хората плащат най-тежките данъци и пълнят хазната.
-Извън политическия популизъм от типа някой да каже „Ние вдигнахме заплатите”, какъв е смисълът от вдигането на минималната работна заплата?
-Няма популизъм тук. Ние трябва да конвергираме с доходите, като цените ни вървят нагоре. Ако погледнете тези два процеса ние изоставаме от доходите. Показвали сме цените в шест държави от ЕС в същите хранителни вериги. В България е най-скъпо прясното мляко и сиренето. Като казвам най-скъпо, сравняваме с шест държави, сред които са Германия, Нидерландия и Франция. Можем да преживеем, ако тези цени са по-скъпи от същите в Румъния, но да са над тези в Германия? Цените ни вървят нагоре. От друга страна пазарът на труда е толкова дефицитен, че той самият налага ръст на заплатите. 14.3% е ръстът на възнагражденията в частния бизнес за последната година. Без никой да кара никого насила, защото няма административни мерки. Държавният сектор изостава, но това е нормално. Това показва, че пазарът продължава да конвергира. Нямаме хора да се наемат на ниски заплати, затова бизнесът вдига нивата. В същото време ценовите равнища показват, че това трябва да се случи. Не става въпрос за популизъм. Просто няма как да стане по друг начин. Пазарът движи нагоре доходите, а МРЗ го следва.
В интервюто са използвани въпроси и от други медии
Нямало за замразят заплатите, а щели да ги намалят нетно, като увеличат осигуровките. И още веднъж да ги намалят, като увеличат ДДС-то, т.е. цените на това, което се купува с тези заплати.
Щото Мургавото Ванче гледа с пренебрежие на дрънкулки за 20 000 евро, а иска бижута за по 200 000 евро. А и на Малкович хонорара платен от данъкоплатците е 100 000. А как българският народ да не даде толкова пари за да има кой да го нарича варварски?
Това смешно 1077лв му трябва още една нула след единицата или след втората седмица
10 077 или 10 770
Живот на дребно живеем между четири стени
Между редовете: Само ще има трайно намаляване на покупателната способност