Двоен скок на работещите бедни, 1 милион българи изобщо пък не се трудят
КТ "Подкрепа" ще мине до по-радикални действия, ако служебното правителство реши да замрази заплатите на работещите или да увеличи данъците. Това заяви главният икономист на синдикалната организация Атанас Кацарчев на пресконференция пред журналисти на тема "Работещи бедни - жизнен минимум и минимално заплащане на труда".
"Ако властта не се вземе в ръце и да разбере, че тя управлява хора, а не ресурси и че тези хора имат нужди, ще стане много лошо", предупреди Кацарчев.
Има леко увеличение на процента на минималната работна заплата, но все още МРЗ е прекалено далече от жизнения минимум. След 2015 г. има плато, където минималната работна заплата се задържа на покупателната способност на нетните минимални работни заплати. Покупателната способност на българите и към момента си стои такава и не е мръднала - не сме много забогатели, изтъкна главният икономист на синдикалната организация.
Атанас Кацарев открои още, че за последните 4 години до 2024 г. минималната работна заплата е нараснала от 56 до 62% от средствата за издръжка на живот. Темпът на нарастване на минималната работна заплата е недостатъчен за постигане на адекватните минимални работни заплати, а в обозримо бъдеще ще са необходими около 30 години, за да се стигне мечтаната МРЗ.
След 2021 г. средната работна заплата вече е над жизнения минимум.
Делът на работещите бедни расте устойчиво с близо 50% ръст. Засилва се бедността между работещите хора, посочи Кацарчев.
1 млн. души стоят без работа в държавата, като не се знае какви са - самоосигуряващи лица, безработни или др. Около 450 000 са осигурените на минимален осигурителен доход от близо 3 млн. заети. Населението в риск от бедност е 30% през 2023 г.
С промени в кодекса на труда МРЗ се обвързва само с инфлацията
Възможни решения на проблема "работещи бедни":
- Транспониране на Директивата за адекватните минимални работни заплати;
- Приемане не легална дефиниция за издръжка на живот;
- Законово обвързване на размера на МРЗ с издръжката на живот;
- Въвеждане на необлагаем минимум за доходи под жизнения минимум;
- Въвеждане на данъчна система отчитаща броя на лицата в домакинството;
- Адекватна система за социално подпомагане.
Линията на бедност става 638 лв. от 2025 г. Това е ръст със 112 лв., или с 21,3% в сравнение с 2024 г.
Атанас Кацарчев взе отношение и по Бюджет 2025, който дори и към момента не е внесен в 51 Народно събрание. Законопроект все още няма, не е пуснат за обществено обсъждане и няма никакви параметри освен един - трябва да влезе в дефицит от 3%, но не се знае за чия сметка ще е, посочи Кацарчев. КТ "Подкрепа" от Министерство на финансите да представи проект на данъчни закони и проект на бюджети.
Добави Коментар