Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Данъчни подгониха хора с луксозни автомобили

Ключови думи: данъчни, нап, луксозни коли, луксозни имоти, флагман

Данъчните стартираха проверки на хора със скъпи автомобили, а целта е да установят дали официалните им доходи отговарят на притежаваното от тях имущество. Сред проверяваните от НАП са не само собственици на луксозни коли, а и такива, които са ги взели на лизинг.

В кампанията за контролни действия спрямо собственици на моторни превозни средства от висок ценови клас са набелязани 551 души за по-щателна проверка, става ясно от отчет за дейността на приходната агенция през първата половина на годината. Възложени са 508 проверки за установяване на факти и обстоятелства, 47 проверки за съпоставка на имуществото и доходите на граждани и една ревизия.

При проверките дали доходите отговарят на притежаваното имущество данъчните събират данни за цялото семейство. Защото е възможно родителите да имат високи доходи и да са купили луксозен автомобил на детето си. Данъчните правят съпоставка на официалните доходи с притежаваното от семейството имущество - автомобили и недвижими имоти, както и дали легалните доходи са достатъчни за покриване на текущите разходи на семейството. При тези проверки отчитат колко често ходят в чужбина, дали децата са в частно училище, дали членовете на семейството купуват луксозни бижута и аксесоари.

До средата на настоящата година са приключили 474 контролни производства спрямо хора, собственици на скъпи автомобили, при които са установени несъответствия в размер на 5,15 млн. лв. Съставени са шест акта за установяване на административно нарушение. В хода на проверките са подадени и 44 коригиращи годишни данъчни декларации за получените доходи, с които собствениците на луксозни автомобили сами са декларирали по-високи доходи от първоначално обявените. Проверките продължават.

От НАП са извършили анализ и на лизингоползватели на моторни превозни средства от висок ценови клас. До средата на годината са възложени общо 57 контролни производства, от които 24 проверки за установяване на факти и обстоятелства и 33 проверки за съпоставка на имуществото и доходите на физическите лица. Една от проверките е приключила с установени недекларирани доходи в размер на 29 хил. лв., като човекът е подал коригираща годишна данъчна декларация за получените доходи.

При проверките за съответствие на имуществото и доходите на физически лица за 8 души със скъпи автомобили на лизинг са установени обстоятелства за възлагане на ревизии. Към средата на годината са приключили 5 ревизии, с които са установени допълнителни задължения за данък върху годишните доходи в размер на 275 хил. лв.

Данъчните следят не само покупките на луксозни автомобили в страната, а и докараните от чужбина. НАП обменя данни с приходните агенции на другите страни от ЕС за покупките на коли от чужденци. При покупката на нов автомобил от българин в страна от ЕС, ДДС трябва да бъде платен тук при докарване на автомобила. Но някои собственици на нови коли пропускат да направят това. През първата половина на годината са възложени проверки на 24 нерегистрирани по ДДС граждани и фирми, придобили нови превозни средства в страни от ЕС. Проверките не са приключили, но през първата половина на годината са приключили 19 проверки, стартирани през предходните две години. В резултат са установени допълнителни задължения към държавния бюджет в размер на 992 хил. лв.

Данъчните продължават проверките и на автошколи и на пунктове за годишни технически прегледи. През първата половина на годината във връзка с приключили проверки на лица, извършващи дейност по обучение на водачи на моторни превозни средства и на лица, осъществяващи дейност като пунктове за годишни технически прегледи са възложени две нови ревизии и са приключили осем ревизии с допълнително установени задължения в размер на 547 хил. лв.

НАП иска да получава информация за притежаваните от фирмите автомобили и имоти, а целта е да бъде установено дали те се използват в търговската дейност или имуществото служи за лични нужди на шефовете и собствениците.

Търговските дружества, регистрирани по ДДС, да бъдат задължени да предоставят на НАП данни за наличните дълготрайни активи и материални запаси за над 5 хил. лв. на всеки три месеца, предвиждат промени в Закона за ДДС, публикувани от Министерство на финансите за обществено обсъждане. Целта е данъчните да проследят дали наличните активи и стоки в складовете съответстват на реалната дейност на фирмата или се използват за укриване на ДДС. От данните, които фирмите ще дават на НАП, ще може да се правят изводи за наличие на отклонения от данъчно облагане с ДДС, както и да се вземат мерки за правилното събиране на ДДС, пише в мотивите за предложените промени.

Бизнесът се обяви категорично против предложените промени, защото ще бъде увеличена административната тежест за фирмите. Промените реално означават, че фирмите ще трябва да правят инвентаризация на наличните активи на всеки три месеца, което ще увеличи разходите им за счетоводни услуги. Това гласи становище на Асоциацията на счетоводителите и счетоводните предприятия по предложените промени в Закона за ДДС. Изискваните от НАП две общи суми не могат да бъдат критерии за наличие на реално извършвана икономическа дейност, за това, дали фирмени вещи се използват за лични нужди, дали има плащания в брой, посочват от асоциацията на счетоводителите.

Данъчните искат да проследят произхода на парите за покупка на луксозни имоти. През първата половина на годината са извършили проверки спрямо хора, придобили имоти с цена над 750 хил. лв. От възложените 97 проверки за установяване на факти и обстоятелства и 300 проверки за съответствие на имущество и доходи, са приключили 124 проверки, като са установени несъответствия между доходи и придобито имущество при 12 души в размер на 1,836 млн. лв. В хода на проверките са подадени 10 коригиращи декларации за получените доходи. Възложени са 17 ревизии, а целта е да бъдат разкрити допълнителни данъчни задължения на хора със скъпи имоти.

Продължава извършването на контролни действия спрямо хора, притежаващи недвижими имоти в Гърция. В хора на кампанията е извършена селекция на 2117 граждани, като на 64 са възложени проверки за установяване на факти и обстоятелства, на 5 - проверки за съответствие на доходи и притежавано имущество, а на 878 - ревизии. Към края на юни са приключени 61 от проверките и 761 от ревизиите. В хода на приключените производства са подадени 98 коригиращи декларации за годишните доходи, като размерът на коригирания данък е 96 хил. лв. В резултат на ревизиите са установени допълнителни задължения в размер над 1 млн. лв.

Приходната агенция извършва проверки на фирми, които по документи имат над 100 хил. лв. в брой или твърде големи запаси в складовете за обема на дейността им. Честа практика е по документи пари да са в касата на фирма, а реално те да са взети от собственика без да бъде платен данък дивидент, или пък са използвани за даване на заплати в плик, без да бъдат плащани данъци и осигуровки.

В кампанията за контрол на фирми с големи суми в брой са възложени 2014 проверки и 11 ревизии на дружества, които са обявили в годишните си финансови отчети наличието на над 100 хил. лв. в брой. В резултат на възложените проверки са констатирани несъответствия в касовата наличност при 1477 фирми, като стойността на разминаването между документално отразените парични средства в брой към датата на проверката и посочените в счетоводния баланс е над 570 млн. лв. В хода на контролните действия 1005 дружества са подали декларации за разпределение на дивидент в размер на 322 млн. лв. До края на юни са приключили 1739 проверки от възложените. За полугодието са възложени са 212 ревизии. Приключили са 176 ревизии, като са установени допълнително 14,5 млн. лв. задължения за ДДС и корпоративни данъци.

За данъчните е подозрително и наличието на твърде големи материални запаси спрямо дейността на фирмата. В тези случаи често стоките са продадени, но по документи се държат на склад, за да не платят фирмите ДДС и данък върху печалбата.

През първата половина на годината до близо 6670 фирми са изпратени писма, с които са уведомени за проверките, които НАП ще извърши за установяване на действителните наличности на материални запаси, а с представители на 667 фирми са проведени телефонни разговори. В резултат на това на 1469 дружества е възложено извършването на 10 ревизии и 1274 проверки. Към края на юни са приключили 342 проверки, в хода на които са извършени доброволни корекции на декларираните от фирмите задължения за ДДС, корпоративен данък и данък дивидент на обща стойност 623 хил. лв.

Източник: труд

7
Коментара по темата
7.
I kak
19.11.2024 14:54:26
И стигнаха ли ги поне?
6.
Салимехмед
19.11.2024 10:00:06
И накрая резултата щя е оставаха само с подгонването и в джоба с чорба парасъ.
5.
Жиголо
19.11.2024 09:41:02
Да се помисли за проверка на 45+

дами , готови да издържат нас само да се почувстват ,че някой все още ги забелязва
4.
:)
18.11.2024 15:07:15
ако не успеят да си докажат доходите, направо да им екзикотират цялата рода заедно с децата им да ги правят на сапун :)
3.
*********
18.11.2024 13:22:51
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
2.
Ко речи?
18.11.2024 11:30:42
Източник: труд

Кой туй ва? К'ъв труд? Вестник Труд ли? Или категория "труд" хахахахаха един вид категория "от живота" хахахахаха
1.
Данъчен
18.11.2024 11:29:23
Само да не са ги подгонили с просия!
- Чай ве, чай малко да поприказваме! ДАй някой лев бе брат
  Добави Коментар
Пълен тараш: Обраха дома й в Лас Вегас Певицата Кичка Бодурова подозира, че това е дело на мигранти Мъж преби бившата си съпруга, 70-годишната му майка я удари с бутилка Пострадалата е прегледана в болница
След Шенген: Ръст на ранните записвания за лятото по морето ни По-лесният достъп до чужди курорти може да намали вътрешния туризъм Министър Мирослав Боршош и министърът на транспорта на Черна гора Мая Вукичевич посетиха Пловдив На срещата, проведена в Пловдив, бяха подчертани възможностите за повишаване на туристопотока, както и значението на сътрудничеството между България и Черна гора за икономическото и културното развитие на региона
Митничари на МП "Лесово" иззеха голямо количество надуваеми... Стоката била декларирана като указателни табели и дюшеци Десет жертви при пожар в хотел в скицентър в Турция 32 души са били ранени
Обяви края на зимата Топло време до края на януари, февруари също ще е мек Тайланд го промени Орлин Горанов си пусна брада по време на екзотичната почивка
Лудогорец взе бургаски специалист Иван Цветанов се присъедини към ДЮШ на клуба  Изневери, ревност и тайни драми зад блясъка на "Ергенът", вижте нейните разкрития Виктор не е точно това, което търся в един мъж, споделя инфлуенсърката 
Ключови решения за заместник-министри и областни управители: Бургас почти сигурно за ГЕРБ ПП-ДБ са готови да участват в назначенията на регулаторите Легендарен музикант загуби битката с рака Сайкс е признат не само за изключителния си китарен стил, но и за способността си да създава вечни рок класики, които продължават да вдъхновяват фенове и музиканти по целия свят