Големци: Строят на Луната с тухли за без пари
Китай иска да построи първата база на Луната, използвайки тухли, направени от почвата на естествения спътник на Земята, съобщава АФП.
Част от мисията на Пекин е да изпрати хора на Луната до 2030 г. и да изгради своя постоянна база там до 2035 г.
На 15 ноември е изстрелян товарен кораб към китайската космическа станция „Тиангонг“, която носи различни тухли за провеждане на експеримент.
„Китай изстреля товарния кораб Tianzhou-8 от Центъра за изстрелване на сателити Уенчанг в петък вечерта, за да направи доставки за орбиталната си космическа станция “Тиангонг“, съобщи китайската космическа агенция.
Изграждането на лунна база е трудна задача. Всяка структура трябва да издържи на огромни количества космическа радиация, екстремни температурни промени и лунни трусове, а доставянето на строителни материали там на първо място е скъпа процедура.
Изграждането на базата от самата Луна може да бъде решение на тези проблеми, надяват се учени от университет в централната провинция Ухан.
Те са създали серия от прототипи на тухли, направени от различни материали, открити на Земята, като базалт, които имитират свойствата на лунната почва.
Парчета от тези тестови тухли ще бъдат подложени на серия от строги тестове, след като достигнат космическата станция.
„Казано по-просто, поставяме (материала) в Космоса и го оставяме да престои там... за да видим дали неговата издръжливост, неговото представяне ще се влоши при екстремни условия.“
Температурата на Луната може да варира драстично между +180 и -190 градуса по Целзий.
Липсата на атмосфера означава, че материалът е подложен на големи количества космическа радиация, както и на микрометеорити, докато лунните земетресения могат да отслабят всяка структура на повърхността.
Експериментът на Китай ще продължи три години, като пробите ще се изпращат за тестване всяка година, пише "Телеграф".
Добави Коментар