Никой не праща футболистите ни във Варна, могат да се лекуват в "Меден рудник"
- Д-р Душепеев, закриването на специлиазирания спортен диспансер на стадион „Лазур” предизвика бурни дебати на последната сесия на Общинския съвет в Бургас. Защо вашето мнозинство отказа възможността Общината да се намеси и да проучи шансовете за неговото спасяване?
- Това търговско дружество не е плащало ток, заплати и всевъзможни други разходи и е доведено до ликвидация. Община Бургас не може да си позволи да купува такива дружества. Медицинските заведения, които са 100 % общинска собственост в Бургас, са във великолепно финансвово състояние и се развиват според законите и нормативната база на доболничната помощ. При тях няма проблем и не е нужно да товарим общината. Има възможности хората, които досега са работели в спортния диспансер да започнат работа в новия медицински център, който ще е в болницата в ж.к. „Меден рудник” при проява на желание от тяхна страна. Там ще развиваме такава специализирана дейност, така че хората ще имат работа.
- Там ли ще могат да полуават необходимата квалифицирана помощ спортистите в Бургас?
- Да -в медицинския център, който ще е в „Меден рдуник”. Докараният до ликвидация диспансер може да се е наричал спортен, но той е обслужвал един – два спортни клуба и то футболни. В Бургас има повече от 70 спортни клуба и всички те имат нужда от специализирана медицинска помощ, а този диспансер не им е давал това. Не е работил с тях изобщо.
- С кои клубове е работел?
- Само с бившия „Нафтекс” и с „Черноморец” се е занимавал.
- Темата за пътуването на пациенти в други градове е особено чувствителна, няма ли да се стигне до там, че и футболисите да се налага да пътуват до Варна например?
- Как ще ходят по други градове? Община Бургас в лицето на Медицински център в „Меден рудник” ще може да осигури работа на специалистите от закрития диспансер, а вече къде ще ходят спортистите – това си е работа на частните клубове.
- Но до откриването на този медицински център как ще се справят спортистите?
-Медицинският център вече е в процедура по откриване. Задавам въпроса как досега са били обслужвани спортистите, при положение, че този специализиран диспансер е в ликвидация отдавна, а управителят му е подал оставка. Как си мислите, че на футболистите им е осигурявана медицинска помощ? Г-н Мосинов (б.р. общинският съветник от БСП Евгений Мосинов, който входира докладна записка в местния парламент с предложение Общината да започне преговори за закупуване на дялове в спортния диспансер) нека да не се заразява от грубия изказ на някои колеги от други партии.
- Общинският съвет гласува и новите управители на здравни заведения в Бургас, но единия от кандидатите за шеф на Центъра за психично здраве д-р Андрей Стоянов изрази съмнение, че конкурсът за психодиспансера е бил нагласен. Защо избрахте д-р Надя Желязкова?
-Доводите на г-н Стоянов са напълно неоснователни. Ние предложихме кметът Димитър Николов да подпише договор с д-р Желязкова. Това ще стане в началото на май. Досегашният управител д-р Сайян ще е управител още поне 40 дни. . Обвиненията срещу нас, че назначението на д-р Желязкова е политическа поръчка, бяха отхвърлени от всички участници в провелата конкурса комисия, които са от най-различни институции – от Община Бургас, от РЗИ и други. Не би трябвало да има и сянка на съмнение за достоверността на конукрса. Аз самия дадох обяснения защо д-р Стоянов беше по-ниско оценен от д-р Желязкова. Той не познава достатъчно добре нормативната база, а как ще управялва медицинско дружество при това положение? Съжалявам, но това не е само мое мнение, това е мнение на цялата комисия.
- Възможно ли е избора ви да доведе до брожения в здравното заведение?
- Няма основание да има такива. Беше проведена честна и открита процедура по избор на нов управител.