Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Екранната зависимост при децата - колко опасна е всъщност

Ключови думи: екранна зависимост, деца, колко опасна е

Реална е опасността от екранна зависимост на децата, каза за психологът Надежда Евгениева.

По думите ѝ децата, особено в ранна възраст, не могат сами да регулират времето си пред екрана и огромната отговорност се пада на родителите.  

Тя посочи, че технологиите са част от нашия свят и темата е актуална, именно защото има реална опасност за младото поколение. По думите ѝ последиците са неспособност на детето да се концентрира, да учи, изоставане в развитието и липси в социално-емоционален план. "Акцентираме и апелираме родителите да бъдат внимателни и бдителни. Когато детето губи интерес към реалния живот, когато не иска да излиза с приятели и във всеки удобен момент стои пред екрана, родителят трябва да обърне внимание", добави Надежда Евгениева.

Според нея забраните не работят. По скоро влошават взаимоотношенията в семейството. "Ключовата дума е баланс. Родителите е добре да съумеят за изградят ясни граници относно екранното време. Препоръчва се деца до три години да нямат достъп, разбира се, онлайн разговори с близки и роднини са изключение. От пет години нагоре по един час на ден е достатъчно, но нека родителят да бъде до детето. Да му разказва, да му дава примери. Защото не само времето пред екрана е важно, а и съдържанието, което гледат децата", казва психологът Евгениева.

Тя добави, че в интернет пространството има много информация по всички теми, но често тя е хаотична, объркваща, противоречаща си дори и откровено некоректна. За това са полезни подобни срещи, на които очи в очи коментираме проблемите и техните решения, допълни Евгениева.

Разговорът за "Екранните деца" бе част от работилница за родители – инициатива на Регионална библиотека „Христо Ботев“ във Враца.

„Инициативата стартирахме след проведена седмица на емоциите, която се превърна в месец на емоциите съвместно с Надежда Евгениева. Стана ясно, че децата, родителите, а и учителите имат нужда от допълнителна подкрепа и затова започнахме. Радваме се, че сме полезни“, каза и експертът „Връзки с обществеността" към Регионална библиотека "Христо Ботев" – Враца Милена Николова.

1
Коментара по темата
1.
Спиро мастиката
17.11.2024 00:09:55
Хич не е опасна екранната зависимост, като искат давайте им на малките говна да си разтопят очите пред екраните.
  Добави Коментар
Страшна прогноза за времето Януари ще донесе минусови температури и обилни снеговалежи, предупреждават от НИМХ Почина Гого 9-годишното ангелче отлетя 
Децата на "Нефтохимик" зарадваха бургазлии с ръчно изработени картички "Много сме щастливи, че малките футболисти приеха присърце идеята да направят картички", каза административният директор Михаил Атанасов Допусна сериозна грешка в ефира на Нова ТВ Още в началото на предаването обаче тя се оплете в представянето на темите и обърка титлата на един от гостите си.
Вижте какво ще е разписанието на градския транспорт на Нова година Има промяна Румен Радев: Джими Картър бе светъл пример Президентът на България изрази съболезнования
Деси Радева за Краси Куртев: За жалост, при Смъртта ред няма Трудно ми е да си представя групата без него, пише Първата дама Нов случай на маймунска шарка Вирусът е опасен и рядък
Жена загина при нападение на диви слонове Трагедията стана в Суматра Сираков: Не се възприемам като спасител Футболният "Левски" бе в тежка финансова криза
Азис: Аз съм първият българин, който... Певецът е добър приятел с колежката си Цеца Рецидивист нападна момче Грозното деяние стана в София