Флиртът с избирателите ли опразва хазната? Като с чук по главата удрят малкия бизнес
Проблемите на бюджета са политически, тъй като флиртът с избирателите заради многократният изборен цикъл доведе до все по-широкото вихрене на популизма. Това каза в „Тази сутрин“ по бТВ бившият заместник-министър на финансите Любомир Дацов.
„Състоянието на бюджета е точно такова, каквото финансовият министър с половин уста. От 12 до 18 млрд. лева е дефицитът“, добави той.
Главният икономист на Кнститута за пазарна икономика Лъчезар Богданов пък изтъкна, че след Испания, Кипър и Литва нашата икономика отчита икономически ръст. Германия обаче е в рецесия, което е зле за нас, добави той.
„Икономиката работи, безработицата е ниска и доходите растат, както и данъчните приходи с 12% на година. Проблемът е в разходите. Този популизъм почна още по време на пандемията. Гласуваха се набързо решения за добавки към пенсии, промяна и в ДДС, компенсации“, изтъкна икономистът.
„В последните месеци имаме решения, гласувани за един-два дни, които ангажират страната със стотици милиони левове. Финансовият министър започва да играе ролята на счетоводител, който вкарва решенията на Народното събрание в една Exсel таблица и казва, че растат разходите, т.е. няма фискална политика“, добави той.
„Когато самолетът се движи на автопилот, идва бурята и трябва да се вземат решения. Те са най-лесните в момента. Те не са някаква разумна политика за хващане на юздите на разходите, а са от типа на „дайте да издоим кравичката и да я заколим“, „да вдигнем данъците, осигуровките и да послушаме МВФ, който като рекетьор навсякъде, където съветва, зове за повишаване на налозите. Това става неизбежно. Дефицитът в НОИ е 11 млрд. лева. Половината от парите идват от бюджета“, каза пък икономистът Кузман Илиев.
„Икономиката работи, но когато Германия, която ни е основен търговски партньор, е в рецесия, няма да е толкова добре. Като вдигнеш данъците, все едно удряш по главата малкия и средния бизнес с чук по главата и започват да спират и приходите в хазната. Дупката ще продължи да расте“, пророкува той.
„Няма никакво основание да бъдат вдигнати данъците. Нито една партия не е обещала това по време на предизборната кампания. Затова никой не е оторизиран да ги повишава“, подчерта Дацов.
„Най-безболезнено и с най-малък удар върху икономиката като цяло е съкращаването на разходите. Основен принцип при бюджетирането е, че когато правиш свиване на дефицит, най-ефективното нещо е през разходната част, но е въпроса в това само да замразиш едни разходи. Трябва да направиш реформа“, обясни той.
„Всички министри в момента бягат от това да вземат решения. Ще вдигат осигуровките, защото синдикатите по някакви необясними причини поддържат вдигането им, а те удрят работниците. Заради заплатите започваме да губим конкурентноспособност и производителността на труда намалява. Всяка една графика ви го показва“, заяви икономистът.
„Заплатите са свързани с цената на стоката. При равни други условия в Германия вдигането на заплатите е 2-3 процента, а при нас – 17. Много бързо ги вдигаме. Осигуровките директно влизат в себестойността на стоките. Те са предданък, т.е. товарят с още 3% бизнеса и то при положение, че се свива износът. Каква е икономическата логика на това?", попита той.
„Икономиката е баланс. От дърветата малко няма да видим гората и в един момент пак ще сме неприятно изненадани и ще плачем всички. Тези 3% вдигане на осигуровките, са много важни, защото половината от пенсиите идват от бюджета. Не се плащат осигуровки. Имаме демографска тиктакаща бомба. Всички го виждат. Дупката в НОИ е 11 милиарда. Когато не може да я запълниш, почваш да вдигаш осигуровките. Заговори се за нещо много опасно – национализация на частните партиди на хората по втория стълб (на пенсиите), които са частни“, предупреди Илиев.
„При положение, че в частните пенсионни фондове има 25 млрд. лева натрупани активи, на някои политици, на които други решения не им хрумват за справяне с демографската криза, за овладяване на разходите, за разумно пенсионно дело, просто в един момент ще сложат ръка на партидите на хората. Това вече циркулира, но е изключително опасен удар“, добави той.
„Преди бяхме износители на ток, а сега сме вносители и сега сме с най-високата цена в Европа, защото ТЕЦ-овете затварят, а в Украйна няма и трябва да се изнася и в региона има дефицит. Това е феноменален проблем. Ето ви още една линия, по която бюджетът може да се изтърбуши“, коментира икономистът.
„Българският модел на правене на икономика е безумен. Парите в банките не отиват в частния бизнес, защото той е уплашен от тази икономическа несигурност, а за ипотечен кредит, за да може младите семейства да се набълбукат с 30 години задлъжняване. Те отиват, за да купуват дефицита на правителствата, които харчат за сметка на следващите поколения, а не за икономически растеж“, добави той.
„Затова инвестициите тук са 17%, а в Европа – 22 средно, а другите страни са в рецесия. Това е объркан модел – вземаш заем, за да даваш за социални плащания и населението да се помпа с кредити. Няма инвестиции, защото бизнесът не иска да пипне парите, защото политиците се държат като обезумели“, изтъкна Илиев.
Той прогнозира повишаване на инфлацията в Европа.
Заради тази политика трябва да забравим за еврозоната, пророкува пък Дацов.
„Те смъкват лихви, защото европейските правителства са изключително задлъжнели и трябва лесно да може да се финансират. Европейската централна банка трябва да пази еврото да не са обрани хората, т.е. да е обезценена валутата. По линията на натиск върху нея ще се печат пари и от Украйна ще тръгнат сериозни бежански вълни към Европа, защото там няма ток и вода в момента. Как се плаща това при положение, че всички са на дефицит“, попита Илиев. Това става само с печатане на пари, с отслабване на еврото, с инфлация, която идва и при нас, обясни той.
Точно несправедливото раздаване на пенсии изорава най-много бюджета? Социална минимална пенсия получават и хора, които цял живот не са работили заради мързел или защото са имали достатъчно други доходи в семейството. Оказва се, че точно тези хора с редовните добавки към пенсията получават повече ит хора, които цял живот не са внасяли нищо в държавната каца с мед. Сега обаче гребат най-много, "горките".;
Кога най-после ще има наистина пропорционални на вноските пенсии?
„При положение, че в частните пенсионни фондове има 25 млрд. лева натрупани активи, на някои политици, на които други решения не им хрумват за справяне с демографската криза, за овладяване на разходите, за разумно пенсионно дело, просто в един момент ще сложат ръка на партидите на хората. Това вече циркулира, но е изключително опасен удар“, добави той.
Какво стана с акциите на работниците от харизаната на евреина авиокомпания Балкан? Работниците платиха за тях хиляди от собствения си джоб, къде са те? Защо държавата не се разплати с тях?
Защо депутатите ни без да са още свършили някаква работа още на първото си заседание си гласуват повишение на и без това високите си заплати? Зер може да няма второ.
И защо депутатите вземат допълнително заплащане за участие в комисии? Дали на банката в парламента или в комисия той не работи повече или по-дълго. Месецът не е от 50 дни за тях. Защо получават заплата и за дните, когато отсъствуват?
Напомня ми интервюто с Владимир Данаилов,че като млад лекар в Щатите работел по 300 часа в седмицата. Че тя седмицата няма 300 часа.
Какви са тези нови подаръци на певци и др с по 700лв НА МЕСЕЦ? И всичко това от прогресивно опразващия ни джоб. Като искаш да признаеш приноса им и ги наградиш, има ордени и Звания с еднократна награда. Много от тях даже нямат нужда от тези пари месечно. Утре ще присъдят сигурно и на някои от днешните чалгари с хонорари от десетки хиляди лева на концерт, сватба и др.