Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Метеорният поток Леониди ще достигне пика си в неделя

Ключови думи: леониди, метеоритен поток, пик, неделя

Гледката на суперлуна е удоволствие. Яркото светещо кълбо обаче ще бъде почти пълно, когато метеорният поток Леониди достигне своя пик този уикенд, като на повечето места вероятно ще закрие всички "падащи звезди", освен най-ярките, предаде Асошиейтед прес.

Леонидите са известни с високоскоростните си метеори, които могат да се движат със скорост около 70 километра в секунда.

"За съжаление тази година условията за наблюдение ще бъдат повлияни от почти пълната луна", каза Шиам Баладжи от Кралския колеж в Лондон. "Наблюдението в ранните сутрешни часове, когато луната е по-ниско в небето, може да подобри шансовете ви да видите повече метеори".

При идеални условия почитателите на небесните спектакли могат да наблюдават до 15 "падащи звезди" на час от метеорния поток Леониди.

Тази година пикът на активността в неделя ще настъпи, когато Луната е 98 процента пълна. Метеорният поток Леониди ще продължи до 2 декември.

Метеорните потоци обикновено са най-видими между полунощ и преди разсъмване.

По-лесно е да се видят "падащи" звезди под тъмно небе, далеч от градските светлини. Метеорните потоци също са най-забележими в безоблачни нощи, когато Луната намалява най-много.

Макар да не поднасят впечатляващ спектакъл като прочутите августовски Персеиди и декемврийските Джеминиди, "скромните" Леониди също имат какво да предложат.

Радиантът на метеорите от този поток (привидната точка, от която се появяват) се намира в съзвездието Лъв (Leo), откъдето произлиза и наименованието му.

Леонидите, чието родителско тяло е кометата 55P Темпъл-Тътъл, са един от най-старите известни метеорни потоци, както и един от най-бързите. Леонидите се движат със скорост около 70 километра в секунда и са считани за едни от най-бързите метеори. Поради тази причина е трудно да бъдат проследени ефективно с бинокли и телескопи.

Октомври предложи рядко небесно зрелище - най-ярката за тази година суперлуна, съчетана с преминаваща комета.

Следващият голям метеорен поток е Джеминидите, чийто пик е в средата на декември.
(БТА)

 

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Учителка правила секс с ученик 34 пъти в училищен басейн Адвокатът на жената заяви, че тази история крие много повече, отколкото изглежда Сексолог работи в Китай и разказа за странностите на местните жени В повечето западни страни възрастта за съгласие е 16, в Китай е 14
Спипаха гореща порномоделка в отвратителен сексуален акт с млад рапър на мач от NBA Тези дни 25-годишната звезда на OnlyFans посети Флорида и бе засечена от папараци в компанията на Лил Мабу Извадиха жена от развалините в Мианмар Жертвите са над 1600, ранените около 3400 души, 140 са в неизвестност
Самолет със 131 пътници се размина на косъм от удар с изтребител в САЩ Инцидентът е от петък Зеленски поиска страните от Черноморието да наблюдават примирието в Черно море Те познават региона си и участваха в Черноморската коалиция за разминиране, заяви той
Разследват смъртта на мъж в Стара Загора Образувано е досъдебно производство за убийство Германското разузнаване твърди: Русия подготвя нападение срещу НАТО Кои държави са най-застрашени?
Премиера на 2 български късометражни филма в Бургас Любителите на седмото изкуство ще може да се наслаждават на безплатни кинопрожекции в Регионална Библиотека „Пейо Яворов“ 65% от парите ни отиват за сметки, храна и здраве За страните от ЕС този показател е 53%
Заподозреният за нападението с нож в Амстердам е украинец Мотивите му остават неясни Путин се стремял към доктрината „Брежнев” В моите очи последните два месеца САЩ загубиха Студената война, заяви Петко Георгиев