Наши изселници в Турция откупуват обратно къщите си
Някогашни жители на сунгурларското село Съединение, напуснали доброволно България с голямата изселническа вълна в края на 90-е години на миналия век, сега отново напират да си върнат имотите у нас.
Тенденцията е твърде странна, защото къщите им отдавна се обитават от други хора, на които преди повече от 20 години те са ги оставили или пък са ги продали и сега положението става твърде сложно.
Днес, по време на редовната сесия на Общинския съвет в Сунгурларе, за малко не се разигра драматичен скандал заради докладна от общинската администрация, с която се предлага къща в центъра на Съединение за продажба. Имотът бе част от цял списък за отдаване под наеми и продажби, от който трябва да се пълни приходната част на бюджета. Изведнъж кметът на Съединение Ахмед Али скочи и заяви, че иска да прочете решение от проведено общоселско събрание по подписка на 57 местни жители. Оказа се, че къщата, която Общината иска да продаде, всъщност е придобита чрез сделка с частно лице през 1992 г. Тогава Общината е платила за нея 70 хиляди лева – твърде висока цена. Тази къща в центъра на себото била ползвана години наред от лекар, който живеел на квартира в нея и стоял постоянно там, за да обслужва местните жители. Постепенно обаче имотът започнал да запустява, защото лекарят бил сменен, а от известно време един медик обслужвал няколко села и не се налагало да нощува там.
По време на сесията днес се разбра, че преди четири-пет години в този общински имот срещу символичен наем е било настанено четиричленното семейство на Исмаил Халил.
„Цялото село е против продажбата на тази къща – ние настояваме Общината да се откаже, защото сме загрижени за Исмаил – има две деца на 14 и 16 години, едва свързва двата края“, каза селският кмет.
Нещата обаче не се оказаха така прости, след като се разбра, че всъщност вече има купувач за този имот и той дава добри пари. От друга страна, по доклад на администрацията, всички общински къщи, в които били настанени социалнослаби семейства не се поддържали както трябва и били напълно грохнали. Така в един момент нямало да остане общинско имущество.
„Къщата, за която претендираме да остане на Исмаил, наистина има купувач и той е от Турция – това е Хасан Кадир - син на собственика на имота, който като се изселвал, го е продал на Общината, сега се е замогнал и иска да вложи пари в недвижимост, но не къде да е, а тук - иска да я върнат и предлага добри пари“, каза кметът. Той подчерта, че има още 20 такива случаи в Съединение – на изселници, които искат отново да си възстановят собствеността на недвижимите имоти.
Със социални подбуди сесията гласува да отпадне тази къща от продажбите, за да се помогне на бедния Исмаил, но никой не се замисли върху очертаващата се тенденция на завръщане на родените тук турци. Или поне защо откупуват имотите си обратно.
Съединение има 1000 жители, 80 на сто от тях са от турски произход.
Добави Коментар