Путин обеща пълна подкрепа на Африка в опит да я спечели на своя страна срещу Запада
Русия се опита в края на миналата седмица да спечели Африка на своя страна в противопоставянето със Запада. Това стана на среща на високо равнище в черноморския курорт Сочи, като президентът Владимир Путин обеща на континента „пълна подкрепа“, съобщи Франс прес.
Поставена в изолация от Запада след пълномащабното нахлуване в Украйна, Москва се опитва да гради нови партньорства с Азия, Африка и Близкия изток, представяйки се като бастион на съпротивата срещу „западната хегемония“ на международната арена, отбелязва агенцията.
„Нашата страна ще продължи да оказва пълна подкрепа на африканските ни приятели в различни отрасли“, се казва в приветствие от името на Путин, което беше прочетено на форума от външния министър Сергей Лавров пред присъстващите делегации и официални представители.
Стопанинът на Кремъл, който не присъстваше лично на конференцията, посочи, че в последните години руските отношения с Африка крепнат „все повече и повече“.
Сочинската среща беше нова възможност за Русия да лансира отново виждането си за „многополюсния свят“ – месец след като беше домакин на форум на върха на най-големите развиващи се световни икономики, групирани в обединението БРИКС.
По времето на Съветския съюз Москва е основен играч в Африка, а в последните години непрестанно засилва влиянието си на континента, включително и военното, припомня АФП.
Три западноафрикански държави – Нигер, Мали и Буркина Фасо – обърнаха гръб на бившата колониална владетелка Франция, откакто властта в тези страни взеха военните след поредица държавни преврати, извършени в периода след 2020 г.; всички тези хунти в крайна сметка направиха геополитически завой към Москва.
Руските наемници от частната военна компания „Вагнер“, а сега „Африканският корпус“ подпомагат няколко африкански правителства, на място са разположени и руски военни „съветници“.
За миналата година Русия е доставила на Африка оръжие за над 5 милиарда долара, по данни на държавното отбранително предприятие „Рособоронекспорт“.
На континента големи вложения направиха руски компании и от други икономически отрасли, като например фирмата в областта на добива на диаманти „Алроса“, инвестирала в Ангола и Зимбабве, а енергийният гигант „Лукойл“ насочи интереса си към Нигерия, Гана, Камерун и Конго.
Руската теза за западния „неоколониализъм“ е послание, намиращо отзвук сред някои лидери на континента, отбелязва АФП.
„Русия не е колониална сила и никога не е била“, каза малийският външен министър Абдулайе Диоп в кулоарите на руско-африканската конференция в събота. „Напротив, тя беше рамо до рамо с африканските и другите народи по света в борбата им срещу колониалната система.“
Русия е голяма колониална сила през 18 и 19 век, макар и не в Африка, завладявайки територии в Европа, Сибир, Кавказ и Средна Азия, за да разшири границите си с нови земи в Евразия, отбелязва агенцията.
Външният министър на Буркина Фасо Карамоко Жан-Мари Траоре каза, че сътрудничеството с Русия е по-добро за страната му, отколкото историческите връзки с Франция.
„Предложението, което бива отправено чрез партньорството с Русия, е по-подходящо за народа“ на Буркина Фасо, посочи той в интервю за Франс прес отново в кулоарите на форума в Сочи.
И двете страни се сближиха с Москва след военни преврати, като друго общо между тях е, че там бяха разположени руски военни инструктори, които да помагат на местните армии и сили за сигурност в борбата с действащите на тяхна територия от години радикални ислямисти.
Но дипломат номер едно на Буркина Фасо Траоре не е съгласен с тезата, че страната му може да изпадне в прекалена зависимост от Москва.
„Няма място за страхове, защото ние знаем какво искаме и къде искаме да отидем. Знаем, че искаме да работим с нашите нови партньори“, каза той пред Франс прес.
Някои анализатори обаче се съмняват в реалния интерес на Русия към тази част от света.
В интервю за Франс прес Бакари Самбе, директор на дакарския институт „Тимбукту“, изрази мнение, че руската намеса в Африка може в действителност да се окаже, че изобщо не е „стратегически приоритет“ за Кремъл.
„Ще бъде ли Русия все така заинтересована от Африка, ако конфликтът в Украйна приключи“, попита той риторично.
Доналд Тръмп наследява намаляващо влияние на САЩ в Африка
Спадащото влияние на САЩ в Африка означава, че екипът на новоизбрания американски президент Доналд Тръмп ще трябва да се сблъска с доста трудности в тази част от света, която все повече гравитира към Китай и Русия и същевременно е заплашена от радикални ислямисти, отбелязва Ройтерс.
През последните четири години Америка претърпя серия дипломатически неуспехи в Африка, включително загубата на важната разузнавателна база в Нигер и неспособността да се намери нова приемна страна за нея. Така Вашингтон остана без плацдарм в регион, който е притиснат между подкрепяните от Русия хунти в Сахел и международния тероризъм.
Проучване от тази година на „Галъп“ за меката сила в Африка показа, че Китай задминава по популярност САЩ.
Камерън Хъдзън, бивш аналитик от ЦРУ, работил по африканското направление в различни качества както при правителства на републиканците, така и на демократите, каза, че в основата на тези грешки стои недостатъчният ресурс, включително липсата на експертен потенциал.
Това се отнася за закъснялата реакция на войната в Судан, избухването на която през април миналата година хванало по думите на Хъдзън САЩ неподготвени, и несполучливите преговори с Нигер за военновъздушната база, използвана като разузнавателен пост, уточнява агенцията.
„Имаме огромни пропуски в разбирането на политико-военната динамика на процесите в страните, в които сме активни“, каза пред Ройтерс Хъдзън, който сега е сътрудник на вашингтонския Център за стратегически и международни изследвания. „Това е изключително голям проблем за американската дипломация, който стои с особена острота по отношение на Африка.“
Сегашният президент на САЩ Джо Байдън, чийто мандат приключва през януари, даде големи обещания на Африка, които обаче все още не са изпълнени, включително за посещения на стопанина на Белия дом. Той обеща подкрепа за предоставяне на континента на две постоянни места в Съвета за сигурност на ООН, а също и присъединяване на Африканския съюз към Г-20, но нищо от това засега не се е случило.
Бивши представители на екипа на Тръмп от първия му мандат казаха пред Ройтерс, че той вероятно ще води по-прагматична политика към Африка в контекста на геополитическото съревнование с Китай, което се очаква да бъде основен фокус във втория мандат на републиканеца. Този подход по думите им би могъл да включва осигуряване на по-благоприятни позиции за американския бизнес и обръщане на по-малко внимание на въпроси като демокрацията и човешките права като част от нова политика към военните режими в размирния сахелски регион.
БТА
Явно някой трикрак конгоанец е новия любимец на Бати Пути