Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Фактите за никотина

По данни на СЗО над 8 милиона души умират годишно от заболявания, свързани с тютюнопушенето, като 1,2 милионa от тях са пасивни пушачи
Ключови думи: тютюнопушене, никотин, алтернатива на цигарите

Никотинът е eстествена съставка в тютюна със силно пристрастяващи свойства. На него погрешно се приписва основната причина за вредите и заболяванията, свързани с тютюнопушенето, като сърдечно-съдови, онкологични и белодробни заболявания.

Един от най-големите здравни проблеми в световен мащаб е тютюнопушенето. По данни на СЗО над 8 милиона души умират годишно от заболявания, свързани с тютюнопушенето, като 1,2 милионa от тях са пасивни пушачи. Тези проблеми се дължат в най-голяма степен на вредните и потенциално вредни вещества (ВПВВ), отделяни в цигарения дим при горенето на тютюна в  конвенционалните цигари.

Основният проблем е в горенето

При запалването на една цигара тютюнът започва да гори и достига температури от 400 до 800 градуса C. При горенето тютюнът преминава през процес на термичен разпад, при който се образуват

цигарен дим и пепел.

Цигареният дим съдържа над 6000 вредни и потенциално вредни вещества, сред които над 100 са доказано канцерогенни - бензен, формалдехид, специфични за тютюна нитрозамини (TSNAs) и други. Никотинът също се отделя в дима, но той не е канцероген.

Тъй като има пристрастяващ ефект, не е изненадващо, че има много заблуди за вредата от него.

Какво се знае за никотина?

Никотинът присъства в малки количества в редица растения - домат, патладжан, картоф, зелена чушка, млечница, татул, полски хвощ и др. и се предполага, че има защитна функция срещу вредители и насекоми.

Nicotiana tabacum, видът никотин, който се среща в тютюневите растения, се поема от рецепторите в мозъка и при навлизането му в организма, той предизвиква освобождаване на допамин, определян като един от "хормоните на щастието“, GABA, глутамат, ацетилхолин и норадреналин, които са медиатори на т.нар. системата „на възнаграждение“, тоест усещане за удоволствие или удовлетворение. В резултат на това никотинът стимулира и повлиява на краткосрочните мозъчни функции като емоции, учене, концентрация, памет. Затова той има пристрастяващи свойства.

Намаляване на вредата от тютюнопушенето

Въз основа на знанието, че никотинът е пристрастяващ, но не е основната причина за заболяванията, свързани с тютюнопушенето, хората си задават въпроса дали има начин, по който може да се намали вредата от употребата на тютюн, а учените отговорят, че ако се премахне горенето ще се отделят значително по-ниски нива и конкентрации на вредни вещества, което може да доведе до понижаване на вредите.

Така започват разработките на продукти с тютюн и/или никотин, но без горене, които имат за цел да намалят вредите за пълнолетните пушачи, които не се отказват напълно от употреба и иначе биха продължили да пушат.

Такива продукти са устройствата за нагряване, електронните цигари с никотинова течност, никотинови паучове. При всички тях горенето на тютюна е елиминирано и така е премахнат  цигареният дим.

При технологиите, които нагряват тютюн се достига по контролиран начин до температура значително по-ниска от температурата на горенето на конвенционалната цигара-350 °C. При нагряването на тютюна се отделя аерозол, който съдържа никотин, но нивата и концентрациите на редица от другите вредни и потенциално вредни вещества е намалено средно до 95%.

Важно е да се отбележи, че бездимните продукти не са без риск и са предназначени само за пълнолетни пушачи, които не отказват от цигарите и коитобиха продължили да пушат.

Материалът публикува с подкрепата на Филип Морис България

Без паника! Зимата смалява пенисите с 50% Просто влезте в топла стая или си вземете хубава топла вана и ще се оправите, посочват експерти 6 начина да разберете дали връзката ви с любимия е реална или е просто илюзия Това вълшебно чувство „любов от пръв поглед“ може да не е толкова истинско
4 зодии, които обичат да симулират щастие Ето кои са те  Най-вкусната и мека домашна питка с мак и сусам Вижте рецептата
Храните, които борят стреса, напрежението и безпокойството Тези храни и напитки ни помагат да се отървем от негативните емоции и да си дадем поне малко спокойствие Тийнейджъри нападнаха продавач е столичен мол 16-годишните хулигани избягали, извикаха полиция и линейка в търговския център
Йордан Цонев: Санитарният кордон не ни притеснява Ние не сме участвали в нито една коалиционна конфигурация, когато Бойко Борисов е бил премиер, заяви още той Ще донесе ли новата седмица затопляне на времето Над планините ще бъде предимно слънчево с разкъсана облачност
Общините борят боклука с вдигане на промилите Повече с 2000 тона Дянков: Много вероятно е да влезем в еврозоната през 2028-2029 година Инфлацията, дефицитът и още други дупки са все още спънка за влизането ни в еврозоната, посочва екс финансовият министър
Официално зарязва чалгата, ето с какво ще се занимава Ромският славей прохожда в актьорството Отиде си режисьорът, обучил Иво Димчев, Нети, Орлин Павлов, Елена Петрова Творецът Николай Георгиев основа легендарния Театър-студио 4ХС и Театър – лаборатория „Алма Алтер"