Какво се случва с "Чинията" на Бузлуджа?
Трябва да има местен референдум сред казанлъчани по въпроса „Подкрепяте ли община Казанлък да получи и ползва безвъзмездно имот – частна държавна собственост „Дом-паметник“ на връх Бузлуджа за 10 години?“. Това еднозначно е мнението на местните хора, показа проучване на „Телеграф“.
Сред много от гражданите, които ще гласуват „за“ обаче, възникват опасения, че монументът ще се реновира „на парче“, тъй като биха се използвали пари по европейски програми, отпускани неясно кога и по колко. Засега е ясно, че първоначалната обещана сума е 7 млн. лева.
„Смятаме, че включването на гражданите в процеса и проекта е важно, а допитването до тях чрез референдум – смислено и позитивно“, коментира арх. Дора Иванова, основател и ръководител на фондация „Проект Бузлуджа“, която от 2015 г. се опитва с европейски средства да консервира и реновира кацналата като космически кораб Чиния на връх Бузлуджа.
От месеци обаче тя не може да поднови работата си както поради липса на средства, така и заради забрана нейни хора да наблюдават състоянието на сградата.
„В конкретния случай ние не сме запознати със стратегията на община Казанлък за управление и развиване на монумента, затова не можем да изразим мнение по въпроса на референдума“, обясни още арх. Иванова.
„След като се осигурява финансиране за консервацията, смятам, че този ресурс трябва да се използва, защото паметникът „Бузлуджа“ не трябва да изчезне с лека ръка. Независимо кой какви асоциации има към монумента, аз бих гласувала „за“, каза Радиана Стефанова, директор на едно от най-емблематичните училища в Града на розите – СУ „Екзарх Антим I“.
„От друга страна средствата ми изглеждат твърде малко, за да се постигне нещо грандиозно. В този случай – финансиране от 7 млн. лева по програма, които могат да бъдат получени, ако общината стане стопанин“, посочи още тя.
„Този паметник има място в нашата културна топография заради естетическите си качества. Тук са оставили своите творчески белези големи творци. Качествата на паметника като архитектура също са безспорни. Те го превърнаха в най-разпознаваемия архитектурен обект в очите на другите“, подчерта шефът на Художествената галерия в Казанлък д-р Пламен Петров.
„Референдумът е възможно най-нормалната форма за взимане на подобни решения, защото въпросът е от огромен обществен интерес. Голямо предизвикателство за организаторите на допитването е да успеят да мотивират 40% от гражданите да упражнят правото си на глас. Лично аз ще гласувам“, каза Чавдар Ангелов, директор на музей „Шипка – Бузлуджа“.
„Ще изразя мнението си тайно. Не искам да говоря публично“, отсече почетният гражданин на Казанлък, изтъкнатият юрист и краевед Стефан Саранеделчев.
102 460 лв. са необходимите разходи за провеждането на допитването, което ще се проведе на 17 ноември, сочи публикуваната план-сметка. Имащите право на глас са 70 000 души. За да е успешен референдумът, активността трябва да бъде поне 40%.
Автор на шегата е белоруският шегаджия Владислав Бохан, който изпратил "заповеди" от името на путиновата партия "Единна Русия".
Във Воронежка област учители от седем училища, следвайки фалшива заповед, организираха кампанията "Шлем на отечеството", по време на която направиха и сложиха шапки от алуминиево фолио, за да се "предпазят от въздействието на сателитите на НАТО". Автор на шегата е белоруският шегаджия Владислав Бохан, който изпратил "заповеди" от името на путиновата партия "Единна Русия".
Няма обект ...
Gepahte q slujebnata s tubite
Nalagasa restavracia ot 4astna firma ot gerb na zavi6ena mnogokratno cena