Световноизвестен футурист: До 10 години AI ще намери лечение за основните болести
Вярвате или не, светът се намира в невиждана технологична революция, която ще промени всичко. До 5-10 години животът ще изглежда доста по-различно от днес. Това бе основното послание, което отправи от София известният иноватор и футурист Арагорн Мюлендекс, наричан "Мистър Метавърс" ("Господин Метавселена") заради работата си върху концепцията за "Метавселената". Той взе участие в четвъртото издание на конференцията SEE ITS Summit 2024, организирана в София на 7 и 8 ноември от Асоциацията за иновации, бизнес услуги и технологии (AIBEST). Стратегията на асоциацията е да популяризира Югоизточна Европа като единен пазар за високотехнологичните индустрии, съобщава Mediapool.
Арагорн Мюлендекс се определя като историк на бъдещето и смята, че технологиите са естественото продължение на еволюцията. Той вижда технологиите като природна сила, която вече започва да се развива почти отвъд човешкия контрол, като крайната точка ще бъде сливането на човека с технологиите, което той нарича технологична сингуларност.
По думите му в следващите 5-10 години технологиите ще напреднат повече, отколкото са го направили през предишните 100 години, ако не и повече.
99.99% от технологиите, които имаме днес, са изобретени в последните 0.1% години от времето, в което е съществувал човекът. "Хомо сапиенс" е на Земята от около 200 000 години, човешката цивилизация съществува от около 12 000 - 30 000 години. Едва в последните 275 години са се случили 4 индустриални революции, а през 1997 г. изкуственият интелект на IBM за пръв път победи най-добрият човешки интелект (Гари Каспаров) на шах, посочи Мюлендекс. По думите му, ако в началото на 2024 г. най-добрият изкуствен интелект е имал IQ 60, то към днешна дата вече е на ниво IQ 125-130, при положение че средно хората са с IQ100.
Мюлендекс каза, че от историята е известно, че повечето грандиозни открития, които са преобразили човешката цивилизация, първоначално са посрещани скептично и мнозинството от хората не са осъзнавали мащаба на промяната - нещо, което се случва и днес по отношение на изкуствения интелект (AI). "Бездействието не е опция. Единственият начин да се подготвим е да действаме веднага. Светът ще се промени и правителствата ще трябва да направят нещо за това", смята Мюлендекс.
Пред аудиторията от ИТ специалисти той прожектира ТВ интервю от 1977 г. със 108-годишна жена (родена през 1869 г.), която на въпроса "Какво се промени по време на Вашия живот" отговаря: "Всичко се промени". По думите на Мюлендекс много скоро всичко ще се промени заради супер ускорената технологична революция и няма да има сектор, който да не е засегнат от трансформацията.
Цитирайки работата на компанията "Google Deepmind" в сферата на медицината, футуристът прогнозира, че до 10 години човечеството ще намери лечение за основните болести - всички видове рак, "Паркинсон", диабет, слепите хора ще могат да виждат и т. н. До около 20 години хората ще бъдат изправени пред избора дали да приемат "хапче", което ще удължи живота им с между 20 и 50 години, а малко по-късно ще бъде възможно те да се подмладяват.
На въпрос от публиката какво ще стане с населението на Земята при този сценарий, футурологът коментира, че пренаселването на планетата скоро няма да е чак такъв проблем, защото в много държави населението започва да стагнира и да застарява, както на Запад - например в Китай, Южна Корея, Япония.
До 5 години хората ще имат AI очила, които ще са като добавка към естествения им интелект. Те вече се разработват, но е необходимо време, за да станат и финансово достъпни, защото сега струват около $10 000, поясни Мюлендекс. Въпросните очила не просто ще разполагат с цялото световно познание, по подобие на смартфоните, но ще обработват постъпващата информация от непосредственото обкръжение на човека - те ще виждат, каквото вижда индивидът, ще чуват, каквото чува той и ще имат сензори за температура, светлина и т. н. В крайна сметка ще се стигне до т. нар. augmented intelligence (усилен интелект), който е като продължение на човешкия интелект и дава своеобразни "суперсили" на индивида.
Арагорн Мюлендекс прогнозира, че много работни места ще изчезнат заради изкуствения интелект (AI). Например човекоподобните роботи, които ще заменят работниците в автомобилните фабрики, ще струват между $40 000 и $100 000 - приблизително колкото е годишната заплата на един работник. Само че тези роботи работят 24/7, без обедна почивка, без отпуски, без да излизат в майчиство или да изпушат една цигара.
AI ще промени из основи много индустрии - например музикалната индустрия, киноиндустрията. "Ще видите, че до 5 години ще влизате в Netflix и ще си поръчвате персонализиран филм за вечерта - например малко от "Приятели", плюс Саманта от "Сексът и градът", плюс Джоуи по 2", пошегува се футуристът.
Къде е България?
България няма особен избор - или трябва да върви с победителите, или ще е загубеняк в глобалната технологична революция. Няма средно положение, беше посланието на повечето от участниците в конференцията на AIBEST.
Според асоциацията политиците веднъж завинаги трябва да решат кои сектори ще приоритизират в икономиката - туризмът, селското стопанство, ресторантите или високите технологии. В момента страната се хвали с предимства, които практически са мит - нито данъците са толкова ниски за ИТ сектора, нито интернетът е толкова бърз в цялата страна, нито имаме достатъчно подготвени хора.
Оттам призовават политиците за спешни мерки за издигане на сектора като приоритет, защото конкурентни държави като Румъния и Гърция могат да изместят България много бързо от силната ѝ все още позиция на ИТ хъб в региона.
Румъния и България все още са водещите сили в аутсорсинг индустрията (на ИТ и на бизнес процеси) в Югоизточна Европа, като в двете страни са разположени към 43% от инвеститорите в сектора, сочи годишният доклад на бранша (The SEE Sourcing Industry Report 2024). Той е генерирал приходи от 17.1 млрд. евро в региона през 2023 г., като Румъния е на първо място със 7.9 млрд. евро, следвана от България с 5.4 млрд. евро, но най-бързо растяща в момента е Хърватия с 28% ръст. По печалби на компаниите в сектора България засега изпреварва Румъния.
През 2023 г. обаче се регистрира спад, довел до намаляване на работната ръка в сектора с 2100 души.
Благодаря за вниманието.
ти си по-голям тъпанар от този шарлатанин....футуриста
Нали си много отворен...????
Тъпанар нещастен