Ето цитатите от „Оръжията и човекът“ на Бърнард Шоу, които обиждат българите
Поставянето на пиесата „Оръжията и човекът“ на Бърнард Шоу в Народния театър „Иван Вазов“ предизвика огромен скандал, а снощната премиера бе бойкотирана от активисти на ВМРО, начело с лидера Красимир Каракачанов и бившия евродепутат Ангел Джамбазки. Те негодуваха, че в сърцето на София, в народния ни театър ще се играе пиеса, която обижда българите и славната ни българска армия.
Както за всичко останало, и по този въпрос мненията са полярни. Хората с либерални възгледи обявиха, че това е комплекс за малоценност на простия Ганя, че трябва да забраним и Алеко Константинов, който също е осмивал недъзите ни, че е признак на тотална селяния да се обиждаме от пиеса, писана преди 100 години.
Консервативните българи пък защитават националната чест и достойнство и не са съгласни в центъра на столицата ни да идва чужденец, който да ни се подиграва.
Разбира се, 99% от спорещите не са чели пиесата и защитават тезата, която е по-близо до техните възгледи. Затова ще публикуваме откъси от нея, които засягат хигиенните навици на българина и храбростта на армията ни.
Действието се развива в края на ноември 1885 г. в малко градче край Драгоманския проход. Българите са удържали славна победа над сърбите край Сливница, заслуга за което има и Сергиус Саранов, офицер от българската армия. Тази новина предизвиква буйна радост в дома на Катерина, нейния съпруг Петков и дъщеря им Райна. Майор Сергиус Саранов е годеник на Райна.
В хода на пиесата Катерина и съпругът ѝ Петков водят закачлив разговор у дома си, който става дума за хигиенните навици на българите – употребата на сапуна и водата. Катерина се оплаква, че има възпаление на гърлото. Петков отвръща, че това е, защото всеки ден си миела врата и допълва:
„Не са на добро тези нови обичаи. Всичко това миене не може да е добре за здравето, не е нормално. Имаше един англичанин в Пловдив, който се миеше със студена вода всяка сутрин, след като стане. Отвратително! Всичко това идва от англичаните – климатът им ги мърси толкова много, че постоянно се мият. Виж баща ми! Цял живот не се е къпал и живя до 98 – най-здравият човек в България. Не ми е дерт да се умия веднъж седмично за пред хората, но всеки ден си е неправо смешно.“
Неочаквано в къщата нахлува швейцарецът Блънтчли – професионален войник, воювал на страната на сърбите, защото първи тях среща на път от Швейцария. В хода на разговорите Блънтчли се изказва снизходително за българската армия:
„Каква армия! Правят оръдия от черешови дървета, а офицерите изпращат жените си да всяват дисциплина!“. /а същата тази армия е разгромила сърбите при Сливница/.
Бърнард Шоу описва българите от това време като доста изостанали. Семейството на Катерина е заможно и тяхната къща е единствената, която има два ката, прозорци и вътрешни стълби. /Авторът явно не е ходил нито в Копривщица, нито в Жеравна или някой друг от възрожденските ни градове и смята, че обикновените българи живеят в землянки/. Шоу никъде не е казал, че българите са неграмотни и изостанали балкански субекти, но това се подразбира - Катерина и съпруга й притежават единствената библиотека в България и един невиждан за страната ни „символ“ на прогреса – електрически звънец, за да извикат прислугата.
Но има и положителни неща - макар че семейството живее в дълбоката провинция, се стреми да бъде сред „цивилизованите хора“. Всяка година ходят в Букурещ за оперния сезон и прекарват по цял месец във Виена.
Както е известно, на 11 юни 1921 г. пиесата на Шоу под заглавие „Героите“ е играна на немски в Шьонбрун в постановка на виенския Бургтеатър. Българските студенти буйно протестират и настояват да не се играе. Към тях се присъединява и управляващият българската легация Панчо Дорев. В резултат на това пиесата е свалена от репертоара на театъра, но с успех се играе в Париж и Берлин.
Шоу не се вълнува много от тия реакции. Може би и ние не трябва да се вълнуваме толкова от неговото творчество.
А от кои пари се издържат тъпанар.
Няма друга страна в която държавните артисти да унижават и омаловажават народа който ги храни.
Засрамете се
И когато пак поискате пари си помислете, от къде ще дойдат.
В същото време безроботни индийзи и пакистанци живеят в просторни къщи във цедни квартали на Рондон с напълно развита модерна ВиКструктура
И докато Банкянския Селянин БОКО се хни 2014 че открил нещо невероягно Софийскота МЕТРО то наглите англимани имат такона МЕГРО от 1890 година сиреч 124 години преди Бойковото
А, франсетата?! Любимият парфюм на Луи 14. бил с есенция от портокалови цветчета.
Там, какви венерически болести са били?!.... Въшки под и в перуките!
Версай е смърдял на екскр€менти от "благородници" и кучетата им, и парфюми.
Ползвали са завесите, зад които са вършели, каквото ги напъне и за да се забърсват.
По NG имаше поредица за това...
Антипод: Стара Велика България сме имали и тръбопроводи, и топла вода, и отопление на дворците в Плиска и Преслав! Велики ювелири! Царе- държавници, завършили в Магнаурската школа поколения наред!
Изкуство! Писменост още от траките: линеарно писмо А и В! Орфически ритуали!!!
Християнско учение!
На този .... Шоу- man да си припомни победата на ген. Вазов при Дойран и да си з@вре п@мфлета, където си хареса!
БРАВО!
И като се поровим из фолклора на "великите" англо- сакси, които градят цялата си митология около Фер Бол...
Добре! Но, КОЙ е всъщност той? От чий народ произлиза? Келтите какви са?
Историята е тотално пренаписване, съграждани!
Истинската ни история е ВЕЛИКА!
И това го знаят идеално, и на север, и на запАд, и на юг, и на изток!
"Великата Византия" датира от 16. век и то е под давлението на Екатерина Велика.
Няма смисъл да се делите на - фили и - фоби, съграждани!
Ние сме българи!
Димитри Иванов
Утайката на обществото
Та в наши дн, същите тези наглосакси, ТУРИХА ПОИМЕНЕН ПАМЕТНИК НА УБИЙЦИТЕ ИМ, БОМБАРДИРАЛИ МИРНА СОФИЯ ! Избили над 4 000 мирни, наши предци.
И нито стон !
Виждате ри връзката ???
https://www.burgas24.bg/novini/interesno/Dzhordzh-Burnard-Shou-Nikoga-ne-sum-bil-v-Bulgariya-no-poznavam-choveshkata-priroda-koyato-e-navsyakude-sushtata-2330291
"Любезна госпожо,
"Оръжията и човекът“ бе написан с празни места за имената на лицата и мястото на действието. Когато пиесата бе свършена, аз попитах господин Сидни Уеб, дали може да ми спомни някоя по-нова война, в която воюващите са си служили с картечница; по този начин го ограничих доста във времето. След няколко напразни опита за налучкване, той ми каза, че най-добре ще бъде да се спра на Сръбско-българската война. Така и сторих и открих тъкмо това, което ми трябваше. "
Тези неща обаче самообявилите се за демократи и културтрегери ги премълчават