Победата на Тръмп чука на вратата: Какво ще се случи с долара и стоковите пазари?
Поскъпването на щатския долар с оглед на все по-ясно очертаващата се победа на Доналд Тръмп в президентската надпревара в САЩ води до понижения в голяма част от стокови пазари - от поевтиняване на металите до тези на зърнените стоки.
Фючърсите на медта поевтиняват с 1,86%, на пшеницата - с 1,35%, а на соята - с близо 2 на сто.
"Това е първоначалният отговор на стоковите пазари на преброяването на гласовете в САЩ и резултатите, сочещи победа на Тръмп", заяви за агенция Ройтерс Оле Хансен, ръководител на стоковата стратегия в банката Saxo Bank.
"Основният фокус е, че ако видим сценарий Тръмп 2.0 (втори негов президентски мандат), вероятно ще видим високи мита върху китайските стоки, което е негативно за цените на металите, тъй като Китай е големият потребител на мед, желязна руда и стомана. Петролът пък поевтинява поради притесненията за икономическия растеж, тъй като митата не са добри за общото глобално търсене", добави той.
Стоманодобивна промишленост и тази за индустриалните метали в Китай може да се изправи пред затруднения, ако Тръмп се върне на поста, тъй като той обеща да наложи общи мита от 60% върху вноса китайски стоки, за да стимулира производството в САЩ.
Започва златна ера за Америка, обяви новият президент на САЩ
"Цените на стоманата в Китай ще бъдат подложени на по-голям натиск надолу, ако Тръмп спечели изборите, а местните производители на стомана може да се сблъскат с още по-сериозни загуби. Това е така, защото Тръмп ще бъде по-агресивен по отношение на наказателните мерки срещу Китай", коментира Ге Син, заместник-директор в Lange Steel Research Center.
В същото време глобалните доставки на петрол могат да бъдат изправени пред прекъсвания, ако администрацията на Тръмп затегне санкциите върху доставките на петрол от Иран, който изнася около 1,3 милиона барела на ден.
"Тръмп също така може да подкрепи Израел да приеме по-твърда военна интервенция срещу Иран, което предвещава по-висок краткосрочен риск, свързан с военната ескалация и това може да повлияе на доставките в региона", каза за Ройтерс Саул Кавоник, старши енергиен анализатор в MST Marquee, предаде БНР.
Що се отнася до селското стопанство, Пекин може да бъде принуден да отговори с ответни мита върху вноса в азиатска държава на американска соя, ако Тръмп спечели и наложи нови мита върху китайски стоки.
Мъск изглежда обяви победата на Тръмп, а демократите признаха: Нещата не изглеждат добре
Въпреки че Пекин намали зависимостта си от вноса на соя от САЩ, маслодайните семена остават най-големият селскостопански износ на САЩ за Китай.
Добави Коментар