Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

„Острова“, contemporary и рискът да остана недоразбран

Шефката по културата в община Бургас Весела Йорданова (вляво) и режисьорът Камен Калев представят европроекта преди да завъртят лентата на острова
Ключови думи: острова, община бургас, камен калев, весела йорданова, бургас, включи града, фествал

Съвременното изкуство и култура не са в старателно написаните текстове, картините в дебели рамки, нито в стилните черно-бели фотографии. Дори вече не са в тежките филмови камери и дисторжъните за китари.

Затова нека първо формулираме, поне донякъде, що е то contemporary art and culture . Кратки, бързи думи, драснати на късове хартия, летящи покрай минувачите. Не можеш да уловиш всичките, но ако си късметлия все някое листче ще те уцели в челото.  Някои имат шанса от такива листчета да си сглобят цял афоризъм.

Съвременно изкуство е откос от машинно масло върху бяло платно във формата на бял дроб. То е в отрязъците от снимки на очи, прожектирани върху фасадата на парламента. Видео с летящи в бутилки хора и анимирани цветя, шофиращи сред болтчета и гайки. Джойстик, с който управляваш гигатски китове, произвеждащи различни звуци. Песен, която задвижва огромни екрани, плуващи  в море от публика. Кутийка от кибрит, пълна с клечки, чийто главички са човешки глави...

Съвременното изкуство и култура винаги са незавършени и обречени на недоразбиране.

 От това извира тяхната красота. Те са два символа от страната на една монета. От другата страна са ежедневието на този, който пише и на тези, които четат тези редове. Разбрахте ли нещо?! Това е съвременното изкуство, поезия, белетристика...

В Бургас имаше тридневен фестивал, който бе определен като „съвременно изкуство“. Думата „култура“ бе пропусната, може би да се спести място на плаката. Така фестивала стана и „еко“. Всъщност фестивалът бе около 1/30 съвременен. Примерно. В тази 1/30 беше прожекцията на филма „Острова“ на остров Св. Анастасия и VJ пърформънсът. Останалото - като забавната кутия, в която пускаш левче и след безкрайна борба с раздрънканите механизми, тя цвъка някаква рисунка, не бе нова. Раздрънкани са, защото поне 5 години обикалят арт фестивали като бургаския. Помня, че преди точно толкова време видях същата кутия на такъв фест в София. И фантоматът оттогава ми е познат.  Огнените танци пък са древен маорски ритуал, който от десетина години се модифицира, а в България бе на гребена на вълната около 2009 г. Брейк, графити и хипхоп културата са американски и вече доста поодъртели - на повече от 30 години. Няма да коментирам уъркшопите, защото те пък не са за масова употреба, а само за отбрана публика.

А то, „contemporary“-то, е именно масово и диша с дробовете на много хора, вижда с очите на случайните минувачи. Думата „интерактивно“ е татуирана за съвременното изкуство до думата „социално“. Някога хората създаваха кумирите си, а днес те са кумирите - с крещящи пълноцветни шамари, чрез които се координира стадото.

В истински новите форми за изява има много „срещу“-та. Срещу корпорациите и глобализацията, срещу екозамърсителите, срещу тайните политически споразумения, срещу полицейското насилие, срещу олигарсите, диктуващи цените на нефта, срещу омразата...

Културата на съвременния човек се създава в движение. Тя живее кратко и умира,

за да натори следващата по-висша идея.  Всеки ден, всяка минута, някой някъде измисля нова технология, която друг  прилага и с която се променя светът. С толкова висока скорост, че новото време е нещо, създадено днес, а утре това нещо вече не съществува. И е въпрос на усещане за момента -  това не е картина, която  си провесил на стената в хола с чувството, че десетилетия наред в нея ще откриваш дребни закодирани детайли. Не е и филм, чиято лента да превърташ до припадък, за да чуеш трептенето в гласа на красивата актриса. Артистът днес използва суровите материали, засилва ги студени към тълпата и наблюдава кой и как ще бъде уцелен от поредното творение.

 Да, през миналия уикенд в Бургас се случи подобен фест, но не от 2012 г., а някъде от далечната 2007 г. Съжалявам, но това е истината за хората, които разбират от съвременно изкуство и култура. Иначе идеята не беше лоша, все някога, в Бургас, трябваше някой да направи първа крачка. 

Иначе разходката с катери до о. Св.Анастасия бе уникално изживяване - виж заснетия за историята видеоматериал, дори за тези, които са свикнали с корабоплаването. Един от видеооператорите, плавал преди доста време с корабите, не спираше да обсъжда с капитана подробности за двигателя и теглото на лодката. Зам.областният управител на Бургас Атанас Терзиев, който е от Несебър, снимаше с айфона си наоколо, сякаш за първи път прекрачваше борда на плавателен съд. Бяхме като първолаци в училищен автобус, поели към първата екскурзия. На острова ни чакаше художник-карикатурист и  цугтромбонист. Всичките 100 посетители, подбрани като късметлии, които ще видят това късче земя в този му вековен вид преди старта на европейския проект, се усмихвахме на песните на Луис Армстронг. Някои се сдобиха с учудващо точни черно-бели шаржове. Режисьорът на филма „Острова“

Камен Калев каза, че лентата му е като дете, което е пуснал по света да расте и да се развива.

И с това синтезира темата за съвременното изкуство и култура като остави без отговори настоятелно неориентираните въпроси на колегите.

 На острова, откъснат от цивилизацията, край грохналия фар и църквата, катарзисът на героя от филма се усещаше толкова близък и разтърсващ - като част от титанична инсталация за разбиване на градска шлака. Островният вятър пронизваше критичността, за да  отстъпи мястото си тя на смирението и простотата. След финалните надписи на филма тръгнах между огнените факли и чувах шепота на споделена тайна, която си остава само за присъстващите 100.  Виждах между пламъка силуетите на древните, изпълнени с духовна красота постройки и опитвах да ги заменя със стерилните им нови копия, представях си модерните тераси и даже навесите от плексиглас над тях, за да не цвъкат гларусите по главите на чуждите туристи. Това бе последното усещане за изкуството под звездното небе - с личната ми безтегловност, край която се върти светът с неговите морски фарове. Предпочитах да мълча, за да не остана неразбран.

Впрочем, наскоро кметът на Бургас Димитър Николов съобщи, че ще  превърне дарената на Бургас сграда на Дома на Нефтохимика  в „център за съвременни изкуства“. „Супер!“, казах си аз. Но после кметът допълни, че Домът ще е сцената на художници, музиканти и танцьори. Дали и доколко ще са съвременни, предстои да видим.

4
Коментара по темата
4.
бръм
28.03.2012 19:19:47
Красиво написано, материала също е част от модерното градско изкуство. Филмът на Камен Калев, обаче не е изкуство. Може би мисля така, защото за мен не остана недоразбран.
3.
Ивон
28.03.2012 14:56:00
пълен смях, с толкова пари можеше и нещо по-нормално да измислят
2.
turbopopfolk
28.03.2012 10:04:01
включи града може да ви включи гъзъ. кви съвременни изкуства, бе човеко. дай им гнусна чалга и тъпи рашпаджии - "напипай гооо" и "ъ,ъ, аз съм генгста и сега ще те гръмна"
ей я съвременната бг култура. останалото са няколко заблудени хорица, още несъбрали кинти да се разкарат от пропадналата ни държава.
1.
скръц
28.03.2012 09:47:34
наистина фестивала не беше кой знае какво. общинарите винаги са имали големи амбиции, които не изпълняват съвсем както ги тръбят. рок концерта зарадва доста хора, но това съвременно изкуство ли е?
  Добави Коментар
Тя разпуска с приятелки Паула Бадоса е звезда в тениса 88-годишна жена и 43-годишен мъж отпразнуваха 20 години брак! Съпругът споделя, че... Адриан никога не е съжалявал за избора
Кметът на Царево с приемен ден и в селата, ще представи бюджета за 2025 г. Марин Киров очаква жителите, за да обсъди с тях проблемите им Хора срещу роботи на бегаческо състезание в Китай То ще бъде с дължина около 21 км, а състезателите-роботи не могат да имат колела и трябва да са високи между 45 см и 2 м
Финансови успехи застигат тези 3 зодии до края на януари Те може да сключат изгодна сделка или да постигнат заслужено повишение в работата Опитни домакини накисват тоалетна хартия в оцет и… Той е и мощен почистващ препарат… разбира се, ако знаете как правилно да го използвате
Шоколад, карамел и опияняващ вкус: Бърка се за 5 минути, а най-трудното е да го изчакаш да попие Изключително сочна, а подготовката й ще ви се стори лесна като детска игра Месец на женската профилактика започва в университетска болница „Дева Мария“ През целия месец дамите ще могат да направят своя профилактичен преглед срещу пет онкологични заболявания
Факултетът по класически и нови филологии на СУ разширява дейността си в бургаския филиал Деканът на факултета проф. д-р Гергана Петкова, заедно с директора на бургаския филиал на СУ проведоха работна среща с кмета Димитър Николов и зам.-кмета по образование Офиси на НАП „Оборище“ и „Надежда“ в София се вливат в офис „Сердика“ от 1 февруари 2025 г. След 1 февруари 2025 г. клиентите могат да използват услугите на приходната агенция в преструктурирания офис
Сложих само една лъжица и умиращата орхидея пощуря от нови корени и бурен цъфтеж! Оризът, основна храна за милиарди хора по света, може да бъде ценен ресурс във вашата рутинна грижа за орхидеите Баба ми от с. Маджаре правеше този уникален зелник с кисело зеле и месо Непременно пробвайте тази рецепта