Иран се подготвя за победата на Тръмп
Ръководството на Иран и неговите съюзници се подготвят за това, което те смятат за ужасяващ резултат от предстоящите президентски избори в САЩ - връщане на власт на Доналд Тръмп. Проучванията на общественото мнение показват, че републиканецът Тръмп и вицепрезидентката от Демократическата партия Камала Харис остават с близки резултати.
Но иранските лидери и техните регионални съюзници в Ливан, Ирак и Йемен са обезпокоени, че Тръмп може и да триумфира на 5 ноември, което може да означава още повече проблеми за тях.
Основната загриженост на Иран е потенциалът на Тръмп да разреши на израелския министър-председател Бенямин Нетаняху да нанесе удар по ирански ядрени обекти, да извършва целенасочени убийства и да наложи отново правото си на "политика на максимален натиск" чрез засилени санкции върху тяхната петролна индустрия, смятат ирански, арабски и западни официални лица. Те очакват, че Тръмп, който беше президент от януари 2017 до януари 2021 г,, ще упражни максимален натиск върху иранския върховен ръководител Али Хаменей да отстъпи, като приеме споразумение за ядрено сдържане при условия, определени от него и Израел.
Тази потенциална промяна в ръководството на САЩ може да има далечни последици за баланса на силите в Близкия изток, и може да промени външната политика и икономическите перспективи на Иран.
Анализаторите твърдят, че независимо от това дали начело на следващата администрация на САЩ ще бъде Харис или Тръмп, Иран няма да има влиянието, което някога е имал - до голяма степен поради продължаващата вече година военна кампания на Израел, целяща значително намаляване ролята на прокситата на Ислямската република, включително "Хамас" в Газа и "Хизбула" в Ливан.
Позицията на Тръмп обаче се възприема като по-вредна за Иран поради по-автоматичната му подкрепа за Израел, допълват те. "Тръмп или ще постави много строги условия на Иран, или ще остави Израел да извърши целенасочени удари по неговите ядрени съоръжения. Той напълно одобрява военни действия срещу Иран“, казва Абделазиз ас Сагер, ръководител на мозъчния тръст Център за изследване на Персийския залив (Gulf Research Center). "Мечтата на Нетаняху е Тръмп да се върне в Белия дом", каза той пред Ройтерс.
Високопоставен ирански служител, който отказа да бъде назован, заяви пред Ройтерс, че Техеран е "подготвен за всички сценарии. Ние (от десетилетия) постоянно сме намирали начини да изнасяме петрол, заобикаляйки суровите американски санкции… и укрепваме връзките си с останалата част на света, независимо от това кой е бил в Белия дом".
Но друг ирански служител заяви, че победата на Тръмп ще бъде "кошмар". "Той ще повиши натиска върху Иран, за да угоди на Израел..., ще направи така, че петролните санкции да се прилагат напълно. Ако стане така, (нашите) институции ще бъдат икономически парализирани", казва иранският представител.
В предизборна реч през октомври Тръмп изрази своето нежелание да започне война с Иран, но заяви, че Израел трябва "първо да нанесе удар по иранската ядрена програма, а за останалото да се притеснява по-късно", в отговор на иранското ракетно нападение срещу Израел на 1 октомври.
Израел отвърна с въздушни удари по ирански военни цели, особено обекти за производство на ракети, на 26 октомври.
Според анализатори изборът от действия на Иран занапред е ограничен.
"Реалността е такава: Тръмп ще подкрепи Нетаняху и ще му даде зелена светлина да прави каквото си поиска“, каза Хасан Хасан, автор и изследовател на ислямските групировки. "Тръмп е много по-лош (от Харис) за Иран", допълва той.
Хасан отбеляза, че Вашингтон е делегирал на Израел значителна част от отговорността в конфликта с Иран и с неговите проксита, като Израел играе водеща роля. "САЩ са достатъчно въвлечени в това, че подкрепят Израел, може би в по-голяма степен, отколкото преди."
"Този път просто нещата са много зле за Иран. Иран се разглежда като проблем както от републиканците, така и от демократите", посочва анализаторът.
По време на кампанията си Харис нарече Иран "опасна" и "дестабилизираща" сила в Близкия изток и заяви, че САЩ са ангажирани със сигурността на Израел. Тя заяви, че САЩ ще работят със съюзниците си, за да прекъснат "агресивното поведение" на Иран.
Но преизбирането на Тръмп би било "горчива чаша" за Хаменей, според двама регионални служители.
Ако той възстанови строгите санкции, Хаменей може да бъде принуден да преговаря и да приеме ядрен пакт, който да е по-благоприятен за САЩ и Израел, за да запази теократичното управление в Иран, което е изправено пред нарастващ външен натиск и е подложено на масови протести в страната през последните години.
Американско-саудитски отбранителен пакт, свързан с установяването на дипломатически отношения между Рияд и Израел, който в момента е на финалния преговорен етап, също представлява сериозно предизвикателство за Хаменей.
Този съюз заплашва да промени регионалния баланс на силите като създаде по-обединен фронт срещу Иран, което ще повлияе на геополитическото му положение и стратегия в Близкия изток.
Хасан заяви, че неотдавнашните атаки срещу Иран и неговите съюзници се възприемат като значителен успех за Израел. Те дадоха представя за това как би могъл да изглежда един ограничен удар по Иран, като създадоха прецедент и промениха убежденията, че военни действия срещу Иран неминуемо ще предизвика по-широка война в Близкия изток.
Високопоставен арабски служител в областта на сигурността заяви, че Техеран не би могъл "повече да демонстрира влиянието си чрез своите въоръжени пълномощници“ след смъртоносните удари на Израел по лидерите на "Хизбула" и "Хамас".
От своя страна Иран има всички основания да се страхува от нов мандат на Тръмп.
Именно Тръмп беше този, който през 2018 г. едностранно изтегли САЩ от ядреното споразумение на Иран със световните сили от 2015 г. и нареди да бъде убит Касем Солеймани, дясната ръка на Хаменей и ръководител на атаките в чужбина срещу интересите на САЩ и съюзниците им.
Тръмп също така наложи санкции, насочени към приходите от износ на ирански петрол и международните банкови транзакции, което доведе до изключителни икономически трудности и изостриха общественото недоволство в Ислямската република.
По време на президентската си кампания той често заявяваше, че политиката на президента Джо Байдън, който не прилагаше стриктно спазване на санкциите върху износа на петрол, е отслабила позициите на Вашингтон и е окуражила Техеран, позволявайки му да продава петрол, да си осигурява финансови активи и да разширява ядрените си стремежи и влиянието си чрез въоръжени милиции.
През март той заяви в интервю за израелския вестник "Хайом", че Иран може да разполага с ядрено оръжие след 35 дни и че Израел - който смята ядрената дейност на Иран за екзистенциална заплаха, макар и да да се смята, че е единствената страна с ядрено оръжие в региона - се намира в "много коварен и опасен регион".
Съветник на арабско правителство отбеляза, че Техеран признава, че "нова архитектура е в процес на изграждане", но също така, че Тръмп, въпреки твърдата си реторика, осъзнава, че няма алтернатива на сделка с Иран, предвид ускорената му програма за обогатяване на уран.
"Тръмп може да се стреми към ново ядрено споразумение, може да каже аз скъсах споразумението от 2015 г., защото то беше непълно, и да го замени с дълготрайно споразумение, изтъквайки, че така "ще направи Америка отново велика" и за да опази интересите на САЩ, каза съветникът.
Докато сделката от 2015 г. ерозираше през годините, Иран увеличи нивото на чистота на обогатен уран, съкращавайки времето, което би му било необходимо за създаване на атомна бомба, ако реши да го стори, въпреки че отрича да иска да направи това.
"Иран Онлайн", държавен новинарски уебсайт, казва, че когато Тръмп е напуснал поста си, Иран е ограничил обогатяването на уран до 3,67% по силата на сделката, което е далеч под 90-те процента за производство на оръжие.
Сега Иран е "обогатил уран до 60% с помощта на усъвършенствани центрофуги IR-6" и би могъл да постигне капацитет за ядрено оръжие "в рамките на няколко седмици... Завършване на цикъла на ядреното възпиране е най-големият коз на Иран срещу Тръмп“, се казва в публикацията.
Арабски и западни представители предупреждават, че колкото повече Иран намеква, че се приближава към разработването на атомна бомба, толкова повече подбужда необходимостта Израел да нанесе удар.
"Ако Тръмп отново поеме властта, той ще подкрепи израелските планове за удари по ирански ядрени съоръжения", заяви западен служител.
Това е картинката:
https://tinyurl.com/4d7667a6