Проф. Бозов: Най-важната задача за мен е създаването на Факултет по фармация в Бургас
Проф. Христо Бозов е със специалности по анестезиология и реанимация и по военна токсикология, с придобити специализации в САЩ и Белгия. Работил е като лекар на подводница във ВМС. Управлявал е бившата Военноморска болница във Варна.
От 2004 г. заема академичната длъжност „доцент“, а от 2015 г. – „професор“. В същата година става и ръководител Катедра по анестезиология, морска и интензивна медицина към ВМА.
5 години проф. Бозов е зам.-кмет по здравеопазване и социални дейности на Община Варна.
Два пъти е удостояван с държави награди: нагръден знак „За вярна служба под знамената“ – 3-та степен през 1998 г. и 1-ва степен през 2008 г.
Проф. Бозов е председател на Българското научно дружество по обществено здраве.
Бургазлии го познават като успешен мениджър на Комплексен онкологичен център – Бургас и ректор на Университет „Проф. д-р Асен Златаров“.
- Проф. Бозов, колко студенти се дипломираха в ОКС „Бакалавър“ и „Магистър“ тази година?
- През тази година на 02 ноември връчихме дипломите на 766 наши възпитаници, от които 465 са бакалаври и професионални бакалаври, а 301 получиха дипломи за магистър в 62 специалности от 18 професионални направления.
- Проф. Бозов, как успявате да привлечете студенти?
- Успяваме да привлечем студенти чрез високото качество на обучението в нашия университет и с много силна кандидатстудентска кампания. Тази година общият брой на приетите студенти е 1281, което е с около 22% повече в сравнение с миналата година, когато бяха приети 1042 студенти. За допълнително сравнение през 2022 г. бяха приети 977 студенти.
За втора поредна година приехме и 56 чуждестранни студенти от 16 държави, така че в нашия университет имаме над 110 студента, които учат медицина. Те са от четири континента – Северна Америка, Африка, Азия и Европа.
- Смятате ли, че обучението, което получават студентите в Университет „Проф. д-р Асен Златаров“, отговаря на изискванията на пазара на труда?
- Редовно провеждаме такива проучвания, работим заедно с работодателите и със съответните организации в нашата държава. Едно от изискванията за оценяване на качеството на обучение в университета е реализацията на нашите студенти. За наша радост отчитаме, че те имат много голям процент реализация на пазара на труда в тези специалности, които са учили в университета. За някои специалности е 100% и давам пример - педагогика, медицина, технически науки, природни науки. Затова нашият университет става все по-търсен, защото студентите идват да учат при нас с единствената цел да работят това, за което са учили.
- Как се развива преподавателската и научно-изследователската дейност на университета?
- В момента академичният състав на университета е около 300 преподаватели, като тази година успяхме да намалим и средната възраст на преподавателския състав, която е около 55 години. Това се случи чрез привличането на млади преподаватели. 33% от тях са до 45-годишна възраст, което е гаранция за едно много добро развитие на университета в следващите години. 78% от преподавателите са с образователна и научна степен „Доктор“ и „Доктор на науките“.
По отношение на научно-изследователската дейност мога да кажа, че университета отбеляза съществен ръст, чрез научно-изследователска, иновационна и публикационна активност. Трендът в развитието на нашето висше училище вероятно ще доведе до признаването ни като Научно-изследователски университет. Това автоматично ще ни изстреля в топ университетите в България.
- Проф. Бозов вие активно участвахте в създаването и развитието на Медицински факултет в града. Каква е следващата Ви цел?
- Медицинският факултет вече се стабилизира. Той се развива прогресивно. Тук мога да отбележа, че това се случва не само в Медицинския факултет, но и в останалите факултети на университета. Ние не спираме своето развитие и това, което съм заложил като важен приоритет тази година е създаването на Факултета по фармация, защото това от една страна ще увеличи броя на студентите, а от друга ще подпомогне развитието на фармацевтичната индустрия в региона. В самата структура на Факултета по фармация съм предвидил създаването на научно-изследователски лаборатории, в които ще се изобретяват нови лекарства и хранителни добавки. Те ще се продават в собствената аптека на факултета. Мога да кажа, че за мен това е една от най-важните задачи през следващата година.
Друга важна цел е реализирането на кандидатстудентската кампания, която ще започнем съвсем скоро със срещи с бъдещи кандидат-студенти не само от Бургас, но и от Югоизточен регион. Ще провеждаме срещи с ученици в самите училища, чрез изпращане на мобилни групи. През тази година ние сключихме споразумения за сътрудничество с всички общини от Бургаска област. Ще работим активно с кметовете и общинските съвети, за да може дейността на университета да се популяризира не само в нашия град.