Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Може да има нова област в България - Троян заменя Ловеч

Ловеч запада в последните 20-ина години
Ключови думи: Троян, Ловеч, областен център, новини, Институт за пазарна икономика

Време ли е за Троянска област? Този въпрос задава Адриан Николов от Института за пазарна икономика в последния бюлетин на института. Троян с бързия си икономически ръст през последните години засенчва настоящия областен център.

Областните центрове трябва да са големите градове, които съсредоточават в себе си не само голяма част от населението, но и от стопанската активност в регионите, посочва анализаторът. И изказва тезата, че административната ни карта трябва да се обновява през известно време, за да се отразява различното развитие на регионите. Публикуваме сравнението между двата града, направено от Адриан Николов.

Нека започнем от демографията – Ловеч на този етап остава по-големият град, като регистрираното му в последното преброяване население приближава 39 хиляди души, в сравнение с 27 хиляди в Троян. И двете обаче са в групата по-скоро на средно големите общини, и далеч не могат да се сравняват с най-големите областни центрове. Основните показатели за прираст обаче сочат, че в бъдеще двете общини ще се сближават – докато по последни данни в Ловеч естественият прираст е -15‰, в Троян е -14‰, но през последните години Троян привлича значително повече население по линия на миграционните процеси, особено в пандемичните години. Прави впечатление и че Троян има малко по-благоприятна структура на населението – с 60% хора в трудоспособна възраст и 29% над 65 години, което дава на общината малко предимство в потенциала за експанзия на заетостта. Очаквано обаче и в двете общини демографското развитие изостава значително зад водещите центрове на юг.

Що се отнася до самия пазар на труда, Троян има видимо предимство – според последните налични данни на Агенция по заетостта безработицата в общината е едва 4,6%, на фона на 6,6% в Ловеч към 2023 г. Областният център има и значително повече трайно безработни, което говори за по-значителни проблеми с включването на големи уязвими групи. Значителна преднина има Троян при заетостта – 66,6% за населението на 15-64 години според данните от преброяването от 2021 г., на фона на 60% в Ловеч. Предимството на Ловеч пък е в чувствително по-високия дял на висшистите и по-нисък при хората с ниско образование, както и по-високите с около 200 лв. средно месечно заплати – 1418 лв. срещу 1195 лв. месец, което отразява и два пъти по-голямата тежест на обществения сектор в Ловеч (32% от заетите) в сравнение с Троян (15%). Това е следствие от разполагането в града както на повече държавна администрация, така и на здравни и образователни заведения.

Големите разлики обаче идват в икономическото развитие. Троян демонстрира значителна преднина при добавената стойност на човек от населението – 8,9 хил. лв. на човек от населението срещу 7,6 хил. лв. в Ловеч. Номиналният размер на общинските икономики също е близък – областният център създава 287 млн. лв. добавена стойност на човек от населението към 2022 г., по-малката община –  236 млн. лв., а в някои години преди пандемията (2019 г., да речем) местата им дори са били разменени. През последните няколко години в Троян има и значително повече инвестиции, като разходите за ДМА достигат 2,6 хил. лв. на човек през 2022 г. срещу 2,3 хил. лв. в Ловеч. Областният център от своя страна има лек превес при чуждестранните инвестиции, а Троян – при употребата на средства от европейските фондове.

Включените тук измерения са само част от широкия набор, въз основа на който може да се основава разговорът за избор на областен център (Ловеч, да речем, има превес при показателите на местната образователна система, Троян – при индикаторите за общински финанси, и така нататък). Целта на тази илюстрация обаче е друга  – най-вече да се демонстрира, че икономическите и социални траектории на регионите водят до различно и неравномерно развитие, и е редно административната карта да се обновява през известно време, за да отразява промените в тези реалности.

6
Коментара по темата
6.
селския
03.11.2024 17:17:54
Има общини от 1 градче: Кричим, Перущица...
5.
Джонатан
03.11.2024 16:43:42
Истината е че ни подготвят капан. Още от 2018та година хората чакат да се декриминализира производство, разпространение и употреба на пико, за да скочи икономиката на Ловеч и то значително. Изглежда намерението е точно обратното- да се смачка волята на народа и да бъдат прилагани по-тежки мерки спрямо ценители на стоката.
4.
До областен
03.11.2024 13:02:53
Въобще не е така. В областните и общински центрове са съсредоточени множество институции за административни услуги, до които на хората непрекъснато им се налага да прибягват. Няма как да пътуваш редовно от Плевен до Русе например, за да си изкарваш обикновени документи. За това така е представено районирането. А именно Благоевград е със затихващи функции. По същия принцип не се закриха и много районни съдилища, за да не пътуват хората стотина километра, когато държавата ги призовава.
3.
До Ханко Брат
03.11.2024 09:29:11
Много грешиш малчо. Влас, несебър, Равда ,Ахелой, селата до Руен и Обзор трябва да са подчинени на Славния СЛЪНЧАК, че без него великите милионери щяха да ловят риба на РК тата.
2.
областен
03.11.2024 07:42:43
Истината е, че в България и общините, и областите са много. Първо, общината трябва да обхваща поне 100 000 души население, а областта поне 250 000. Сега има разни кухи общини със смешно малко население, ама иначе заплати за кметове, общински съветници, администрация... В тия общини нищо не се случва, освен бавно да изчезва населението. С областите е подобна работата. Преспокойно може да останат:
София, Благоевград, Враца, Пловдив, Велико Търново, Русе, Шумен, Варна, Стара Загора, Бургас. Хората градове управляват с повече население от нашата България, с по-малко администрация и ресурси, ние тука сумати чиновнически търтеи хрантутим. А поне реално да развиваха общини и области.
1.
Ханко Брат
02.11.2024 21:13:13
По същия повод преди доста години Несебър трябваше да стане подчинен на Свети Влас!
  Добави Коментар
3 зодии, които имат слава на скучни в леглото Ето кои са те  Бадеми и кашу намаляват риска от деменция Кашуто подобрява функциите на кръвоносните съдове и понижава холестерола
Ако обичате бързите и лесни закуски - тези солени мекици с шунка са за вас! Стават буквално за 15 минути, опитайте ги още утре сутринта Внимание! Иде Ретрограден Меркурий в Стрелец Какво ви очаква според зодията
Левски се върна в Топ 3, победи Локо София с 2:0 Домакините профукаха дузпа  Три зодии ще имат невероятен успех до края на годината
Лекар каза истината за пържените картофи, всички ще си отдъхнат! Не ги избягвайте!  За месец и половина тази улица в Бургас ще е затворена за движение Текат ремонтни дейности
Никой не разбра, че в този постен гювеч няма месо, изчезна от чиниите за секунди Чудесно предложение за вкусен обяд или вечеря България е първенец в Европа по регистрирани нови автомобили Само у нас бензиновите и дизеловите двигатели са близо 90 на сто от пазара
Задължително трябва да знаете това, когато купувате коледна звезда Първо проверете влажността на почвата на коледната звезда, която искате да закупите Това е рецептата за най-вкусния и лесен пълнен шаран В тази статия ще ви запознаем със стъпките за създаване на най-вкусния пълнен шаран