Пускат дронове и фотокапани срещу бракониери
От септември месец в Държавен вестник е обнародвана Наредба, която е на министъра на земеделието и храните. Тя дава допълнителни правомощия на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури, които ще подпомагат работата на инспекторите. Това каза за БНР Бургас изпълнителният директор на агенцията д-р Николай Георгиев.
„Служебните автомобили на ИАРА ще имат синя светлина и звукова сигнализация, но само в случаите, когато е подаден сигнал на тел.112. Такива са към момента полицейските автомобили и тези на Изпълнителната агенция по горите. Предвид и това, че постоянно се натъкваме на агресия, особено в нощните часове по язовирите на страната, а често и по морския бряг, служителите на Агенцията вече имат право да задържат принудително лица, които не се легитимират, лица в нетрезво състояние, агресивни лица, както и след това ще могат да ги отведат до най-близкото поделение на МВР. На много от местата, където ИАРА проверява са труднодостъпни за полицейските автомобили. И още едно правомощие - инспекторите на ИАРА ще могат да използват стоп палки.
По проект Изпълнителната агенция предвижда закупуването на дронове, със среден и широк обхват на действие, с термокамери за нощно виждане. Те ще бъдат използвани за наблюдение на водоемите и морето, както и ще бъдат използвани боди камери, които ще показват проверката в реално време. Ще има и сонари, които ще засичат дънните мрежи, използвани от недобросъвестните рибари по водоемите в страната и морето. Предвиждаме да има и фотокапани, нещо което използват и ловците на определени хранилки. Ние ще ги разполагаме на водни обекти и ще им променяме непрекъснато местата.
Сега се бракониерства на езерен рак. На Черно море през летните месеци е нерегламентирания улов на черна мида. Там имахме много акции с Гранична полиция и с БАБХ. Има доста написани от нас актове за административни нарушения. Към момента има нерегламентиран улов на бяла мида. Дънното тралене унищожава горните 30-40 см. слой от морското дъно, където се унищожава екосистемата - хайвер, яйца, дребни калканчета, риби. Такива нарушения има край Свети Влас, на територията на Созопол, на Приморско. На река Дунав има два тежки проблема, единият е използването на т.нар. кърмаци, които се слагат на дъното, това са куки, на които рибата се набожда, а тя се лови за хайвера. Сега предстои през ноември да направим поредните акции. Друг проблем по Дунав е групите, които риболуват с ток.
31 октомври е Международен ден на Черно море. На всички, които изкарват прехраната си с риболов, с аквакултури, с рибопреработка - да бъдат здрави и да продължават да . В лицето на ИАРА имат партньор, а не орган, който би осъществявал само репресия срещу тях“, обясни още Николай Георгиев.
Унищожават страната
Ток вода имоти сичко са краде
И пак просят по гарите