Ще почват ли по-късно учебните часове
“Асоциация Родители” настоява за по-късен старт на учебните занятия - искания им са учениците на едносменен режим на обучение да влизат в класните стаи в 9:00 часа. Към този момент първият звънец удря между 07:30 и 08:30 часа.
За по-късен старт на учебния ден настояват предимно родители на деца от първи до четвърти клас. От “Асоциация родители“ пък от години апелират за въвеждането на едносменен учебен режим.
"Още през 2016/2017 г. МОН направи заявка, че едносменният режим ще бъде въведен навсякъде, което е и предпоставка да може да се регулира и времето на започване на училище. Оказа се, че това е прекалено голяма хапка. Основната причина е сградният фонд", каза пред БНТ Давид Кюранов от “Асоциация родители“.
Решението все още се отлага във времето, а в момента е заложено, че трябва да се случи до 2029 година.
"Училището, което познаваме е организирано по модела на фабриката – със звънеца, със започването рано сутрин със съответната дисциплина. Това време отдавна е отминало", смята Кюранов. Той е на мнение, че децата имат нужда от малко повече време да се събудят, за да бъдат съответно и по-ефективни.
Кюранов отбеляза и факта, че децата, които пътуват от по-далечни места до училище трябва да стават още по-рано. Според него има едни около четири години, в които трябва да придружаваме детето си до училище.
В позиция на МОН до БНТ заявиха, че решение за промяна на началния час за започване на учебния ден може да бъде взето от училищното ръководство, заедно с обществения съвет към всяко училище.
Наредбата за организация на дейностите в училищното образование предвижда учебният ден да започне не по-рано от 8:00 часа и да не приключва по-късно от 19:30 часа. По изключение учебният ден може да започне от 7:30 часа, когато училището не позволява обучението на всички паралелки, като това се налага в училищата на двусменен режим, посочват още от образователното ведомство.