Гърция обезлюдява: В някои населени места няма регистрирано раждане от години
Гърция е от страните с най-ниска раждаемост в Европа, а в някои населени места няма регистрирано раждане от години. Младите семейства се сблъскват с редица проблеми, един от които е жилищната криза като почти 50% от населението на страната е концентрирано в столицата Атина.
Гръцкото правителство въвежда мерки за справяне с тези проблеми, между които и помощ от 10 хиляди евро за някой, който се премести в района на границата с Турция.
Феноменът на ниската раждаемост в южната ни съседка се развива в последните 30-40 години, като през 2022 страната регистрира най-нисък брой раждания от 92 години.
Комбинирайки този проблем с жилищната криза, която съществува от години, правителството на Кириакос Мицотакис въвежда редица мерки.
Министърът на социалното сближаване и семейството София Захараки обяви програма за помощ от до 10 000 евро за 1000 бенефициенти, които се установят в общините Суфли, Орестиада и Дидимотихо. Парите ще се изплатят по следния начин:
За селища с население под 500 души, ако се заселят, бенефициентите получават 5000 евро при преместването и 5000 евро след едногодишен престой.
За селища с население над 500 души, помощта е 6000 евро - 3000 евро при преместване и 3000 евро след едногодишен престой.
Програмата е с бюджет 2 млрд. евро, 50% от които ще дойдат от Фонда за възстановяване и развитие, а останалата част от банкови средства и е насочена към 20 хиляди бенефициенти – семейства и физически лица.
Тя представлява програма за отпускане на ипотечни кредити с ниска лихва. Премиерът Кириакос Мицотакис е договорил лихвен процент, намален с 50%, а за многодетни семейства със 75%. Стойността на недвижимите имоти не трябва да надвишава 250 000 евро, а квадратните метра трябва да бъдат до 150 и да са построени преди 2008г.
Третата важна мярка, която предприе правителството е улесняването на придвижването на документите на имоти с "неизвестен собственик", които са неразрешен въпрос за държавата от години.
Това са имущества, които се водят на никой и реално стават собственост на държавата. Миналата седмица процедурата за уточняване на собствеността на такива имоти се облекчи съгласно нова разпоредба и се очаква тези почти 400 хиляди имота да бъдат влети скоро в пазара на имоти.
Про Гутерришей как явление. Человек на фото, тот, который между ефрейтором и литературным рабом ефрейтора, — это Анри де Байе-Латур, президент Международного олимпийского комитета. Ему так понравились Олимпийские игры 1936 года в Германии, что он активно поддерживал идею проведения еще одних зимних игр, снова в Германии, в 1940 году. Когда ему указывали на то, что Германия оккупировала Чехословакию, он раздраженно отвечал, что Международный олимпийский комитет вне политики, и вообще не нужно портить спорт из-за каких-то чехов или поляков.
Когда началась Вторая мировая война, Байе-Латур был очень огорчен и считал, что эта война крайне бессмысленна, а поэтому ее должен закончить кто-то сильный и могущественный, чтобы навести порядок. Он активно выступал против вмешательства США, считая, что это только подхлестнет милитаризм, эскалирует ситуацию, и что победить нацистскую Германию все равно никому не удастся, ведь это новая могущественная и непобедимая сила.
Видимо, продолжающаяся война, постоянная эскалация, вступление США в конфликт и начавшиеся неудачи Германии на поле боя так расстраивали бедного Анри, что его сердечко не выдержало, и он умер в 1942 году от сердечного приступа. Похороны были помпезными: сам ефрейтор прислал прощальный венок, а другие нацистские лидеры лично пришли проводить кортеж, охраняемый немецкими солдатами (дело происходило в оккупированной Бельгии), с телом этого большого сторонника мира, пацифиста и блюстителя по-настоящему международного спорта
ТЕЛЕГРАМ
@yigal_levin