Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Кои ще са най-търсените професии през 2025 г. у нас

Очертава се трите най-търсени професионални направления да са Педагогика, Икономика и Социални дейности
Ключови думи: най-търсените професии, българия, 2025 г., агенция по заетостта, работа

Близо 60 000 фирми у нас планират да наемат нов персонал през следващите 12 месеца, което представлява ръст с над 7%, показва проучване на потребностите от работна сила на Агенцията по заетостта (АЗ).

Българският бизнес ще има нужда от близо 262 хиляди работници и специалисти за този период.

Най-търсените професии ще са строители, шивачи, готвачи, оперативни счетоводители, строителни техници и др. - общо около 153 000 специалисти с квалификация, предава offnews.bg.

Бизнесът ще се нуждае и от още около 59 300 специалисти с правоспособност или с висше образование. Сред тях най-търсени ще са учители, медицински сестри, шофьори, лекари, машинни инженери, преподаватели, фармацевти и др.

Ще са необходими и близо 50 000 работници без специалност в различните сектори на икономиката.

Най-голямо търсене на работници и специалисти, през следващите 12 месеца, се очаква в индустрията - общо 68 249 души или 26.1% от всички заявени потребности. В търговията, транспорта, хотелиерството и ресторантьорството ще се търсят 55 308 или 21,1%, а в държавното управление, образованието, здравеопазването и социалните дейности – 48 710 или 18,6%.

Според проучването в средносрочен план, т.е. в близките 3 до 5 години, търсените специалисти с висше образование ще бъдат 226 864 души. Трите най-търсени професионални направления са Педагогика, Икономика и Социални дейности. През следващите 3 до 5 години българският бизнес ще се нуждае и от 255 864 специалисти със средно образование. Най-необходими ще са специалистите в търговията на едро и дребно, строителството, маркетинг и реклама, счетоводство и данъчно облагане и др.

Съкращения

Предприятията, които смятат, че се налага съкращаване на персонал, са 17 300, при 12 600 през 2023 г., което се явява ръст от 37,3% на работодателите, принудени да свиват дейността си през следващите 12 месеца.

Търсенето е повече от безработните

В 17 от 28 области заявените потребности от работна сила превишават броя на регистрираните безработни в тези области. Сред тях са Варна, където превишението е близо 5 пъти, София-град и Бургас – с превишение 4 пъти. Областите, в които няма да се усещат негативните последици от липса на достатъчно свободна работна сила са Видин, Разград и Търговище.

Най-важните умения

Нараства делът на работодателите, които посочват, че срещат трудности при намиране на служители - от 63,8% средно за 2023 г. на 66,7% през 2024 г. Най-често споменаваната причина за проблеми при осигуряване на персонал е липсата на достатъчна квалификация (образование) на кандидатите – в 43,1% от случаите.

Обучението на работното място е най-често предпочитаната форма за решаване на проблемите с недостатъчните умения на търсените от работодателите кадри, споделена от 43,3% от тях.

Проучването събра важна информация относно нагласите на българския бизнес за очакваните компетентности и умения на търсената работна сила. Всеки четвърти работодател поставя на първо място личностната и социална компетентност като решаващ фактор за успеха на бизнеса, следвани от езиковата и предприемаческата компетентност, съответно със 17 и 12 % представителност. За 87% от бизнеса самоконтролът и дисциплината са най-необходимото умение, което трябва да притежава персоналът. На второ място по важност работодателите (85%) поставят уменията за работа в екип и комуникативност.

Изследването е национално представително върху база от 426 226 активни предприятия в страната с използване на стратифицирана случайна извадка по области и икономически дейности. Нормата на отговоряемост при тазгодишното проучване е изчислена на 37,9% при близо 10 хил. численост на генералната извадка и 4 хил. на целевата. Резултатите, получени чрез използването на представителна (случайна) извадка, са във формата на статистически оценки, уточняват от АЗ.

3
Коментара по темата
3.
Най-търсените ще са...
24.10.2024 18:15:47
Най-търсената работа ще е държавната работа. Там работят най-големите хрантутници!
2.
Боклуци
24.10.2024 17:17:46
Милошев карикатурата ще взема от бангладеш, спокойно
1.
Българин
24.10.2024 16:22:00
Тези работодатели които търсят работници са Негодници И Некадърници. Работника е високо ценен в Европа а нашите работодатели бошмени немогат да го оценят много сте зле бизнесмени помяри
  Добави Коментар
Тези зодии се връщат при старата любов до края на годината Променящият се сезон носи носталгия и желание за преразглеждане на минали връзки Топ синоптик каза кога идва снегът! Ще има краткотрайно затопляне в началото на ноември с по-високи температури
Гответе се: Магнитна буря ни удря до часове Експертите разкриха колко време ще се наложи да я търпим Бизнесът търси шивачки, строители, готвачи и ... Нужни са 262 000 работници и специалисти
Ново футболно игрище ще радва деца и възрастни в село Черни връх Спортното съоръжение е с размери 15 на 30 метра и включва изкуствена тревна настилка, съвременна ограда и бетонова площадка Закопчаха крадец от Камено, разбил два монетника в Бургас Задигнал е 164 лева
Задържаха дрогиран шофьор в созополско село Иззет е автомобилът му Футболен турнир за пети път помага на най-малките бебета в Бургас Благотворителната инициатива събра средства за покупка на 4 перфузора и 2 неонатални пулсоксиметра
В това село всички до един са комарджии През 2023 г. са похарчили на калпак по 12 749 евро, за да участват в организиран при това само от държавата хазарт - посредством онлайн залагания, чрез фишове за тото игри, с лотарийни билети и т. н. Заплатите в този сектор стигат 22 хил.лева ИТ специалистите са най-добре платени
Шокираща новина за пенсионерите Всеки втори е на ръба на бедността  Търговската интеграция и изборът на образование в България