„ЛИНА“ извършва прецизна диагностика на фертилитета и поликистозния овариален синдром
Антимюлеровият хормон (AMH) е важен биомаркер с редица клинични приложения в областта на репродуктивната медицина и ендокринологията. Неговото използване нараства поради доказаната му ефективност да предоставя важна информация както за яйчниковия резерв и фертилитета, така и при диагностициране на едно често срещано ендокринно заболяване, засягащо приблизително 1 на 8 жени в репродуктивна възраст, а именно синдрома на поликистозните яйчници (PCOS). Наскоро Roche Diagnostics получи регулаторно одобрение със знак CE за нов метод за диагностициране на синдрома на поликистозните яйчници (PCOS), утвърждаващ теста като неинвазивна алтернатива на традиционния трансвагинален ултразвук при диагностициране на това заболяване. Нивата му могат да бъдат измерени по всяко време, което означава, че не е необходимо това да става в определени дни от менструалния цикъл. За изследването се взема кръвна проба в лаборатория „ЛИНА“.
Какво е антимюлеров хормон?
Антимюлеровият хормон е гликопротеин, принадлежащ към семейството на трансформиращия растежен фактор β (TGF β). При жените този хормон се секретира от гранулозните клетки на първичните, преантралните и антралните фоликули с размер до около 6 мм в диаметър. Затова той е ценен показател при оценката на яйчниковия резерв, тъй като отразява броя на тези фоликули, т.е. на наличните яйцеклетки. Нивата му намаляват с възрастта и така са добър ориентир за целите на семейното планиране и ранно установяване на потенциални проблеми със забременяването. Възрастово-зависимите референтни граници на теста Elecsys AMH Plus осигуряват индивидуален подход в оценката на фертилитета на всяка жена.
Кога още е необходимо да се изследва АМH?
Освен за оценка на яйчниковия резерв, АМН е основен показател за контрол на лечението при различни асистирани репродуктивни технологии. Той се използва за прецизиране на дозата на хормоналните препарати, прилагани по време на IVF процедурите, за да се постигне максимален отговор на яйчниците. Въз основа на неговите нива, лекарите могат да предвидят колко яйцеклетки ще бъдат получени по време на стимулация, както и да оценят риска от овариална хиперстимулация, което е много сериозно усложнение при хормоналната яйчникова стимулация.
Какво означават неговите стойности?
Нормалните стойности на хормона (референтни граници) говорят за добър фертилитет и предполагат добър отговор при инвитро процедура.
Ниските нива на АМH (референтни граници) могат да говорят за намален яйчников резерв, а оттам и намален шанс за успешно забременяване. Спадът на АМН предшества настъпването на менопаузата с няколко години, което може да подпомогне жените да обмислят и планират репродуктивните си възможности преди окончателното намаляване на яйчниковата функция.
Високите нива на АМН могат да насочват към PCOS, като те могат да са 2-4 пъти по-високи спрямо здравите жени. Изследването му подпомага диагнозата на това заболяване, а според актуализираните Ротердамски критерии от 2023 г. той е приравнен и посочен като алтернатива на трансвагиналния ултразвук, който има някои ограничения - силно зависим е от техническото оборудване и опита на лекаря, извършващ изследването, затруднено и ненадеждно ехографско идентифициране на поликистозна овариална морфология при жени с повишен индекс на телесна маса, неприложим при сексуално неактивни жени или религиозни съображения.
Методът на анализ е от критично значение за точността и надеждността на резултатите при тестовете за антимюлеров хормон (AMH), тъй като различните методи на измерване могат да доведат до значителни вариации в стойностите на хормона. Затова в „ЛИНА“ се използва електрохемилуминесцентен имунен анализ (ECLIA), който е високочувствителен метод и предоставя по-голяма надеждност при измерване на AMH. Този метод е предпочитан заради способността си да минимизира грешките и да осигури стабилни резултати при широк спектър от концентрации.
Проби за изследването се вземат във всички лаборатории и манипулационни на „ЛИНА“ в страната. С адресите и работното им време можете да се запознаете тук.