Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Забравените проблеми на област Бургас във фокуса на един непартиен адвокат

Платформата на Вълчев е насочена към малките общини. Още преди да е започнал последният спринт на изборната кампания, той успява да обиколи всяка бургаска община и да се срещне със стотици хора
Ключови думи: Димитър Вълчев, ПП-ДБ, кандидат-депутат, новини, Флагман

Наказателният адвокат Димитър Вълчев заема второ място в редиците на „Продължаваме промяната“ за парламентарните избори в Бургас. Той е четвърти в листата на ПП-ДБ, оглавявана от Явор Божанков, като преди него са двама кандидати от „Демократична България“.

Какво обаче прави Димитър Вълчев не по-малко интересен от другите трима добре познати политици на местно и национално ниво?

Вълчев е само на 35 години, семеен, безпартиен и вярващ човек. Явява за първи път на избори, защото се сблъсква лице в лице с проблемите и манипулациите на изборния процес. Бил е член на Районна избирателна комисия-Бургас три пъти досега. Води обучения против лошите изборни практики.  

Младият бургаски адвокат има особено отношение към слабите и непредставените. В съда той често защитава пострадалите от престъпления. Навярно това и го подтиква да се насочи към обикновените хора на област Бургас. Далеч от града-картичка, за който говори цяла България.

Платформата на Вълчев е насочена към малките бургаски общини. Още преди да е започнал последният спринт на изборната кампания, той успява да обиколи всяка бургаска община и да се срещне със стотици хора.

Обиколката му започва от град Средец, където прекарва първите 14 години от живота си. Центърът на града изглежда скромен, но спретнат. Не е това, обаче, за което говорят хората на градския пазар. Лошата инфраструктура, липсата на перспектива, проблемите в здравеопазването. И най-вече безводието, което това лято е засегнало 6 села в общината.

„И без голяма болница, и с дупки по пътя можем, но без вода не можем“, казват му хората, докато му стискат ръката и споделят истории от детството му.

На следващия ден 83-годишният дядо Иван от село Проход го е прегърнал под една барака, докато навън вали из ведро. Бурята е прекратила местния панаир по-рано от очакваното и хората са се сгушили на раздумка под селската спирка. Проход е едно от селата на воден режим, за които ден по-рано му разказват хората от Средец.

„Дъждът ще ни удави, а от крана и капка не потича“, казва му една жена точно преди да изгрее слънцето.

Подобни заключения правят хората в цялата община Средец. Тук безводието е проблем, за който Вълчев вижда решение със спешната подмяна на ВиК инфраструктурата и в либерализирането на условията за частни сондажи.

Наред е Малко Търново. И ако водният режим е главният проблем на Средец, то мигрантският натиск е основната точка в дневния ред на странджанци. Тук хората се тревожат и за здравето и за имуществото си. Нерегламентираното преминаване през гористите местности на мигрантските групи често води до мащабни горски пожари.

Мигрантите понякога се заселват временно в опустелите села в общината преди да продължат пътя си към Западна Европа. Това всява истински смут в малкото останали възрастни хора, които с ужас разказват на Вълчев историите си.

За наказателния адвокат, който работи ежедневно с органите на реда, решението на този въпрос е изцяло в щатната бройка на граничарите – лесно решение, стига да има политическа воля.

В община Руен проблемната инфраструктура е основна тема. Според Вълчев в част от селата, които лично посещава, положението е трагично – главните улици са позакърпени с ниско качествен асфалт, а страничните са напълно изоставени. Гражданите са принудени сами да изграждат пътищата до домовете си. А до някои къщи достъпът с автомобил е невъзможен.

Положението в общината е по-лошо от на други места в областта. Има села, в които на 400 семейства се падат два контейнера за смет, при това разположени на едно място, в началото на селото. В други населени места пък има цели зони, в които хората през годините са измествали постепенно оградите си, отнемайки от улиците, което е довело до частична или пълна невъзможност при нужда на място да влезе линейка или пожарна.

Други два проблема, които се повтарят почти навсякъде в областта, са достъпът до здравеопазване и липсата на поминък.

За това най-много говорят и в община Сунгурларе. Тук голяма част от селата са почти обезлюдени, а младите отдавна и безвъзвратно са напуснали родните си места. Лекари и аптеки няма. Водната криза също е на дневен ред

„Недопустимо е в съвременния свят да нямаш достъп до вода и да не можеш да получиш навременна и адекватна лекарска грижа“, казва Вълчев.

„Да бъдат изоставени до такава степен тези райони е грехота. Чистият въздух, културното наследство, спокойствието – това е изключителен потенциал, който трябва да бъде развит“, допълва още той.

Сходни въпроси повдигат в Айтос и Карнобат.

Изключение в известен смисъл правят крайморските общини, казва Вълчев.

„Там сезонната работа намалява тежестта на много от проблемите, но не ги решава напълно“, категоричен е адвокатът.

“Самите проблеми са от различно естество. Излазът на море привлича интереси, а интересите създават зависимости”, коментира още Димитър Вълчев.За него и стотиците българи, с които успява да се срещне за малко повече от седмица, надеждата е за помощ от държавата. Във всяка сфера.

Централната власт е игнорирала проблемите на тези хора в продължение на десетилетия, казва Вълчев. Но с новата програма за подкрепа на общините, инициирана от кабинета Денков, надежда за реална промяна най-накрая има.

Всяка българска община сега може да кандидатства за финансиране на инфраструктурни проекти от държавата, стига да има проектна или строителна готовност. Това означава нови улици, тротоари, площади, дори производства.

Точно това призовава адвокат Вълчев да подкрепят хората на област Бургас на 27 октомври – реалната възможност за пълноценен живот близо до родното място.

Подкрепете мисията на адвокат Димитър Вълчев за обновление на периферните бургаски общини като гласувате за коалиция „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) с номер 26 и Димитър Вълчев с преференция 104!

 

Ако имате малко ябълки и овесени ядки, пробвайте тази рецепта за щрудел Тестото е сочно и ронливо с деликатен орехов вкус Населението у нас е намаляло с около 2,5 милиона души за 30 години, какви са причините Данните са от доклад на Съвета за икономически анализи към Министерския съвет
Брутално нападение и опит за грабеж на възрастна жена с инвалидна количка Арестуван е 22-годишен Загубихме една трета от парите в банките за 3 години Инфлацията за периода 2021-2023 г. е близо 32 на сто
Майстор пекари искат рецептата за това чесново хлебче с кашкавал Колкото и да направя, никога не ни стига Пенсионен фонд "Топлина" е с най-висока доходност на годишна база при професионалните и доброволните пенсионни фондове
Цепи мрака с вкус за мъже - искака бой и адреналин Беба от "Биг брадър" е с доста атрактивен избор на мъже в живота си За инфлацията в бюджета - анализ на Лъчезар Богданов Бюджет без инфлационен бонусАвтор: Лъчезар Богданов, Институт за пазарна икономика 
За 30 години: Населението на България се е стопило с около 2,5 млн. души Това се дължи отчасти на тенденции като спада в раждаемостта и застаряването на населението Вижте палата на Зуека в Испания Бившият актьор най-накрая се осмели да покаже дома си в Алтеа
20 г. затвор за млад мъж, опитал да убие с нож полицай Случаят е от преди година в ромски квартал в Казанлък Млякото с 400% надценка, докато стигне в магазина Между 50 и 90 ст. е изкупната цена на литър