Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg
Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!
Забравените проблеми на област Бургас във фокуса на един непартиен адвокат
Платформата на Вълчев е насочена към малките общини. Още преди да е започнал последният спринт на изборната кампания, той успява да обиколи всяка бургаска община и да се срещне със стотици хора
Наказателният адвокат Димитър Вълчев заема второ място в редиците на „Продължаваме промяната“ за парламентарните избори в Бургас. Той е четвърти в листата на ПП-ДБ, оглавявана от Явор Божанков, като преди него са двама кандидати от „Демократична България“.
Какво обаче прави Димитър Вълчев не по-малко интересен от другите трима добре познати политици на местно и национално ниво?
Вълчев е само на 35 години, семеен, безпартиен и вярващ човек. Явява за първи път на избори, защото се сблъсква лице в лице с проблемите и манипулациите на изборния процес. Бил е член на Районна избирателна комисия-Бургас три пъти досега. Води обучения против лошите изборни практики.
Младият бургаски адвокат има особено отношение към слабите и непредставените. В съда той често защитава пострадалите от престъпления. Навярно това и го подтиква да се насочи към обикновените хора на област Бургас. Далеч от града-картичка, за който говори цяла България.
Платформата на Вълчев е насочена към малките бургаски общини. Още преди да е започнал последният спринт на изборната кампания, той успява да обиколи всяка бургаска община и да се срещне със стотици хора.
Обиколката му започва от град Средец, където прекарва първите 14 години от живота си. Центърът на града изглежда скромен, но спретнат. Не е това, обаче, за което говорят хората на градския пазар. Лошата инфраструктура, липсата на перспектива, проблемите в здравеопазването. И най-вече безводието, което това лято е засегнало 6 села в общината.
„И без голяма болница, и с дупки по пътя можем, но без вода не можем“, казват му хората, докато му стискат ръката и споделят истории от детството му.
На следващия ден 83-годишният дядо Иван от село Проход го е прегърнал под една барака, докато навън вали из ведро. Бурята е прекратила местния панаир по-рано от очакваното и хората са се сгушили на раздумка под селската спирка. Проход е едно от селата на воден режим, за които ден по-рано му разказват хората от Средец.
„Дъждът ще ни удави, а от крана и капка не потича“, казва му една жена точно преди да изгрее слънцето.
Подобни заключения правят хората в цялата община Средец. Тук безводието е проблем, за който Вълчев вижда решение със спешната подмяна на ВиК инфраструктурата и в либерализирането на условията за частни сондажи.
Наред е Малко Търново. И ако водният режим е главният проблем на Средец, то мигрантският натиск е основната точка в дневния ред на странджанци. Тук хората се тревожат и за здравето и за имуществото си. Нерегламентираното преминаване през гористите местности на мигрантските групи често води до мащабни горски пожари.