Бургаската полиция с важно преупреждение към шофьорите
От ОДМВР-Бургас посочиха кои са най-подценяваните рискове на пътя, които често водят до фатален сблъсък. На брифинг началникът на сектор „Пътна полиция“ гл. инспектор Пламен Николов даде препоръки към водачите и посочи опасностите. На него бе даден отчет и за изминалата седмица с настъпилите пътни транспортни произшествия, брой ранени, както и на установените нарушения.
„Пешеходците и велосипедистите, както и водачите на моторните дву и триколесни превозни средства и техните пътници са най-уязвимите участници в движението. С увеличаване на средната скорост нараства и рискът за пътен инцидент и тежестта от него. Пешеходец, ударен от автомобил, който се движи със скорост 65 км/ч, е изложен на над 4 пъти по голяма опасност от смърт, отколкото 50 км/ч. За всеки един процент увеличение на средната скорост рискът от фатален изход се увеличава с 4 %“, каза гл. инспектор Николов.
Носенето на каска може да намали риска с 42 %, а тежките травми – със 70 %. В статистиката влиза и важността на обезопасителния колан, поставянето намаля смъртните случаи, при ппътниците на предните седалки – със 45-50 %, на засдните – от 25 до 75 %.
Много шофьори не осъзнават, но използванерто на телефон по време на шофиране също е толкова опасно и може да има фатални последствия. Времето за реакция на водача е 50 % по-дълго и увеличава риска от пътен инцидент до 4 пъти, а изпращането на съобщение, когато сте зад волана – до 23 пъти. Друга препоръка, също толкова значима, е безопасността на децата в колите. Детските столчета намаяват риска от смърт до 60 %, особено при тези под 4 годинки.
Пресичане на наобезопасени места или на червен светофар от страна на пешеходците, разсейването с телефон на пешеходна пътека заемат първо място при подценяваните рискове, на които гл. инспектор Пламен Николов обърна внимание.
Много подценяван фактор е облеклото на пешеходеца. При ниска видимост – дъжд или мъгла, или в тъмната част на денонощието, тъмните дрехи са също опасни.
Слушането на музика със слушалки по време на пресичане, играта на улица, скачане, хващане на топка, управление на велосипед или мотор без каска, непоставяне на колан, разсейване на водача на превозно средство от страна на пътник или насърчаването за превишаването на разрешаната скорост, употреба на алкохол или наркотици преди или по време на управление, компромисът с техническата изправност на МПС, управление на МПС без свидетелство, не на последно място всяка агресия на пътя от страна на водача спрямо други учстници – също са сред подценяваните рискове, които стават причина за тежки инциденти.
На днешния брифинг стана ясно, че през изминалата седмица в област Бургас са регистрирани осем катастрофи с пострадали. Седем от тях са настъпили в населени места, а една – извън. Пострадалите при инцидентите са 10, те са с леки и средни телесни повреди – двама водачи, четирима пешеходци и четирима пътници.
Съставените актове в този период са 420 броя, фишовете са 2478 броя, от които 110 електронни за скроост. Хванатите водачи с алкохол са 10, а с наркотици – 6.
Бургас е едно голямо село! Тук всички се познаваме. И всеки знае другия на къде отива, къде ще завива и къде ще спира. За това мигачи не ни трябват!