Д-р Мерал Ариф, МБАЛ „Бургасмед“: Най-често студеното време се отразява неблагоприятно на хората с остеоартрит
Д-р Мерал Ариф е ревматолог в обособения сектор на Вътрешно отделение на МБАЛ „Бургасмед“ от 2023г. Завършва обучението си по медицина в МУ Пловдив през 2018г. В периода от 2019-2023г. специализира ревматология в УМБАЛ „Пълмед“ - Пловдив. През май 2023 г. придобива специалност ревматология. Д-р Ариф извършва консултативни прегледи, диагностика и лечение на възпалителни, дегенеративни и обменни ставни заболявания, системни заболявания на съединителната тъкан, ставна ехография. В ДКЦ „Бургасмед“ преглежда и по Здравна каса.
- Д-р Ариф, защо влошаването на ревматичните оплаквания са по-сигурна индикация за предстоящо застудяване, дори от прогнозата на времето?
- Действително „Боли ме коляното, очаквам да се развали времето“ е израз, който навярно повечето от нас сме чували от близък или познат поне веднъж през есенно-зимния период. Всеизвестно е, че голям процент от хората, страдащи от ревматични заболявания, лесно могат да „предвидят“ влошаването на времето, без дори да следят прогнозата. Причината за това е увеличаване на ставните болежки в страдащите стави, паралелно с промените в атмосферните условия.
- Кои ревматологични заболявания се обострят при студено и влажно време?
- Влажното и студеното време се отразяват неблагоприятно най-често върху пациентите с остеоартрит. Влошават се оплакванията на тези с фибромиалгия - хронично заболяване, характеризиращо се с обща мускулно-скелетна болка, умора, нарушения в съня. Важно е да се спомене, че се обострят периферно съдови синдроми като феномен на Рейно, който може да съпровожда редица системни заболявания, сред които системна склероза, системен лупус и дерматомиозит.
- Какво е обяснението на ревматолозите за това състояние?
- Причините за това са няколко. Смята се, че ниските температури и влагата променят качествата (вискозитета) на вътреставната (синовиалната) течност, която е смазка за ставата и служи като шок абсорбер. Това затруднява плавното движение и създава усещане за скованост в структурно променените стави. Студеното време води до увеличаване на крампите и спазъма по мускулите, което влошава и ставната симптоматика. От друга страна ниското атмосферното налягане при спад в температурите се съпровожда от „реагиране“ на болната става и структурите около нея, дразнене на нервните окончания , намиращо клиничен израз в ставна болка. Логично, при студено време настъпва реактивен съдов спазъм и влошаване на периферната съдова циркулация, наблюдавани при феномена на Рейно.
- Какво препоръчвате на болните за облекчаване на страданието?
- Моят съвет е носенето на топли дрехи, ръкавици при пациенти с феномен на Рейно, преустановяване на тютюнопушенето и елиминирането на други фактори, влошаващи съдовия спазъм. Препоръчителни са умерени по интензивност упражнения, раздвижване на страдащите стави и преодоляване на сковаността преди излагане на студено, оптимален контрол на телесното тегло, а при персистиране на оплаквнията, съветвам пациентите да се обърнат към ревматолог.