Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Изкуственият интелект помага за лечението на онкоболните

Изкуственият интелект може да подпомогне така нареченото решение, диагностично или терапевтично на лекаря, каза онкологът доц. Димитър Калев
Ключови думи: изкуствен интелект, Димитър Калев, онколог, онкоболни, онкологични заболявания, лекари Варна

Възможностите на изкуствения интелект при диагностицирането и лечението на онкологични заболявания е сред основните теми, които обсъждат водещи лекари на форум край Варна, съобщава БНТ.

На изкуствения интелект се възлагат големи надежди при лечението на онкологичните заболявания. Той вече се прилага активно в онези области на медицината, където е необходима образната диагностика и микроскопско диагностициране на онкологичните заболявания.

"Там изкуственият интелект може да обединява и да интегрира много, много повече детайли отколкото човешкия интелект и да дава препоръки за диагностика, респективно и за лечение", обясни онкологът доц. Димитър Калев.

В САЩ изкуственият интелект вече помага на лекарите онколози да поставят точната диагноза и да изберат най-удачното решение при лечението на рак на простатата, например.

"Може да бъде използван в две направления. Той да подпомогне така нареченото решение, диагностично или терапевтично на лекаря, а също така да подпомогне и заключението, което прави машината, например, рентгенът", посочи доц. Калев.

По-успешното лечение на онкологичните заболявания в Европейския съюз може да бъде постигнато и със създаването на национални хъбове за борба срещу рака във всяка една от страните-членки. В тях трябва да участват всички заинтересовани страни.

"Директивите на Европа са изпълнението на всеки национален план да става не от политическите организации, каквито са да кажем правителство, парламент или Министерство на здравеопазването, а от неправителствени инициативи", каза онкологът.

"Хъбът да обедини усилията на неправителствените организации с усилията и капацитета, който държавата има. Иновациите вероятно ще дойдат от неправителствените организации, докато устойчивостта и отчасти финансирането и колаборацията, междуинситуционалната, ще дойде от държавата", заяви колегата му доц. Желязко Арабаджиев.

Над три милиона са болните от рак в Европейския съюз. В България всяка година с онкологично заболяване се диагностицират около 35 000 души.

"От една страна се увеличават диагностичните възможности за диагностициране на рака, от друга страна пациентите, благодарените на новите лекарства, на новите технологии, живеят дълго с рак. Това, което забелязвам е, че се подобрява прогнозата, че се удължава общата преживяемост на пациентите и се подобрява тяхното качество, именно благодарение на новите лекарства, технологии", уверен е доц. Арабаджиев.

Изкуственият интелект в онкологията ще продължи да се развива и в бъдеще ще се нуждае от подобрение и усъвършенстване, смятат специалистите. Последните наблюдения показват, че съвпадението в диагнозата, поставена от изкуствения интелект и тази от лекари онколози към момента е 80%.
 

1
Коментара по темата
1.
Овчи вирус
21.10.2024 11:01:46
А за Овчоболните кога ще помислите, че по тия овчи ширини има много овчоболни!!!!!
  Добави Коментар
Защо сексът „по приятелски“ носи усложнения - 10 правила Ако сте „само за единия секс“, трябва да сте убедени, че никоя от двете страни няма да се влюби Ад на кръстовище в София заради пиян моторист Инцидентът е станал на кръстовищата на булевардите "Александър Стамболийски" и "Вардар"
18 знака, че женската ви енергия е блокирана Сравнявате се с мъжете 3 зодии, които ще направят голям скок в кариерата си тази пролет Дали сте сред тях
Няма такъв пухкав кекс с ябълка и моркови, става за нула време С ябълки, моркови и малко лимонада стават ето такива вкусотии - пухкав кекс с ябълка и моркови Клюкарстването било полезно, твърди учен Суийт обяснява, че клюкарстването е дълбоко вкоренено в социалната ни природа и има сложни психологически корени
Мариан Бачев уволни ключов шеф в културата Заповедта е издадена две седмици преди ресорният зам.-министър Тодор Чобанов да коментира пред ситуацията с НИНКН Проф. Рачев: Давайте към планината и морето, там агнешкото е по-вкусно! Във вторник може да има гръмотевични бури, но може да гръмне, може и да не гръмне
Путин смълча света, издаде грандиозния си план Президентът на Руската федерация подчерта, че Русия и Китай имат "големи планове - интересни, амбициозни и грандиозни" Няма да повярвате какво ще прави Ще пише роман
Превъртяха футбола През 2011 г. Бодьо/Глимт удря дъното – изпада във финансов колапс, играе във втора дивизия и функционира с условия, характерни за аматьорския футбол, а днес са на полуфинал в ЕКТ Мозъкът започва да работи с пълна сила между 60 и 80-годишна възраст Върхът на интелектуалната активност на човек е около 70 години, когато мозъкът започне да работи с пълна сила