Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Кого подкрепя Кремъл на изборите в Молдова

Ключови думи: путин, избори, молдова

Макар че списъкът с кандидати за президентските избори в Молдова през октомври е дълъг, сегашният президент Мая Санду няма сериозни конкуренти. Повечето опоненти на Санду са свързани с Русия по един или друг начин, макар че би било неточно да ги наречем „поддръжници на Русия“. На фона на войната в Украйна много от тях смекчиха реториката си и се опитват да скрият контактите си с Москва, предава dnes.bg.

Изглежда, че Кремъл не е избрал фаворит, но е възможно руски официални лица да окажат подкрепа след изборите на кандидат, който се представи добре. Днес в Молдова предстоят парламентарни избори, които са критични за определяне на бъдещето на страната.

Въпреки войната в съседна Украйна и отслабващата подкрепа за Русия в Молдова, същността на предстоящите президентски избори остава свързана с геополитиката: тези, които искат по-тесни връзки с Европейския съюз, срещу онези, които желаят добри отношения с Москва.

От всички кандидати само тези, подкрепяни от олигарха в изгнание Илан Шор, са открито проруски настроени. Въпреки че на Шор е забранено да участва в изборите заради финансови нарушения, лоялните към него фигури водят усилена кампания, опитвайки се да убедят молдовците, че присъединяването към ЕС е първата стъпка към членство в НАТО, което в крайна сметка "ще доведе до изпращането на молдовци да се бият във войните на Алианса". Шор е тясно свързан с Москва. По данни на молдовската полиция само през септември от Русия са преведени около 15 млн. долара, които след това са "раздадени" на около 130 000 молдовци.

Шор, осъден за кражба на над 1 млрд. долара държавни пари, не печели веднага доверието на Москва. След пълномащабното нахлуване в Украйна обаче той се оказа способен да организира опозиционни протести в Молдова и дори да спечели някои регионални избори за проруски кандидати. В резултат на това Кремъл изглежда е приел олигарха.

Самият Шор не може да се кандидатира на президентските избори поради наказателната си присъда, репутацията на измамник и непопулярността си. Съответно се очакваше Москва да подкрепи бившия президент Игор Додон, лидер на Партията на социалистите, срещу Санду. Но вместо това партията на Додон реши да издигне кандидатурата на по-умерения и по-малко проруски настроения Александър Стояногло.

За руските официални лица Стояногло е неизвестен. Той беше назначен за главен прокурор през 2019 г. само за да бъде отстранен по обвинения в корупция, след като Санду дойде на власт. Стояногло отнесе делото си до Европейския съд по правата на човека, който постанови, че правото му на справедлив процес е било нарушено. Оттогава той се ползва с репутацията на честен служител, който е пострадал несправедливо от ръцете на проевропейското правителство на Молдова.

Трудно е да се разбере каква е ролята на Кремъл за решението на социалистите да номинират Стояногло вместо Додон. Стояногло никога не е бил възприеман като открито проруска фигура и той подкрепя интеграцията на Молдова в ЕС. През последните месеци политикът осъди войната в Украйна и каза, че Крим и източноукраинските региони Луганск и Донецк са под руска окупация. От друга страна, Стояногло подчертава, че добрите отношения с Русия са важни и признава, че Молдова е зависима от руския енергиен износ.

За момента Кремъл очевидно предпочита да се отдръпне и да обмисли възможностите си. Изглежда наблюдава Стояногло, както и всички други кандидати, които призовават за нормализиране на отношенията с Русия.

Един от тези кандидати е Ирина Влах, бивш ръководител на автономния южен регион на Молдова - Гагаузия. Влах се кандидатира като независим кандидат, но традиционно е проруски настроена и е посещавала Москва много пъти. Сега обаче Влах твърди, че не е против интеграцията в ЕС. Нейната предизборна кампания беше фокусирана върху критиките на Санду, когото тя обвинява, че е "въвлякла" Молдова във войната в Украйна. Влах обеща да бъде "президент на мира" и да организира референдум за неутралитет.

Източниците на финансиране на предизборната кампания на Влах са неясни. Неофициално тя каза, че е частично подкрепена от Турция, която традиционно е съюзник на гагаузите, тюркска етническа група. И все пак Анкара има добри отношения със сегашното молдовско държавно ръководство и изглежда малко вероятно тя да финансира опонентите на Санду. Показателно е, че Влах е посещавала Москва няколко пъти от началото на боевете в Украйна (дори публикува снимка с портрет на руския президент Владимир Путин). Появиха се и снимки на нейна среща с представители на Шор, които очевидно са обещали да ѝ помогнат в събирането на достатъчно подписи, за да се регистрира като кандидат-президент.

Въпреки усилията си, Влах не събира повече от 6%, което означава, че има малък шанс да стигне до втори тур. Подобен резултат обаче би бил достатъчен, за да се използва като стартова площадка за парламентарни избори.

Кандидатът за президент от партията Бъдещето на Молдова Василе Тарлев също се кандидатира на платформа за приятелство с Русия. В началото на 2000-те Тарлев беше министър-председател при комунистическия президент Владимир Воронин и оттогава ръководи група, наречена „Приятели на Русия в Молдова“.

В настоящата кампания Тарлев се смята за протеже на Шор. Олигархът фактически пое контрола върху малко известната партия „Възраждане“, основана от Тарлев през 2012 г. След като формацията на Шор беше забранена, много от нейните членове се присъединиха към „Възраждане“. Самият Тарлев посещава редовно Москва, забелязван е сред приближени на Шор. Въпреки това шансовете му да получи приличен резултат са минимални: в момента той събира под 2%.

Други кандидати за президент включват ръководителя на Нашата партия, Ренато Усати (6,8% според анкетата); бившият премиер Йон Кику, който е номиниран от Партията за развитие и консолидация на Молдова (3%); и журналистката Наталия Морари (под 1%). В миналото всички те са имали контакти с руския елит, но няма доказателства, че този път са пряко подпомагани от Кремъл.

Дори изборите да стигнат до втори тур, пак се очаква Санду да спечели. В момента тя се радва на подкрепата на около 40% от молдовците, което е повече от всички нейни опоненти взети заедно. Изборната битка обаче няма да приключи с президентския вот. Парламентарните избори през 2025 г. са с още по-голямо дългосрочно политическо значение. Характерът на връзките на Молдова с Русия вероятно също ще бъде в центъра на този вот.

Дори онези политически партии, които получават около 6% на парламентарните избори, могат да сформират свои собствени фракции в законодателния орган и ако проруските сили успеят да увеличат представителството си в парламента, за Санду ще бъде много по-трудно да състави ново правителство, ангажирано с напредъка в интеграцията в ЕС. Най-големите предизвикателства за проевропейските политици на Молдова тепърва предстоят.

 

10
Коментара по темата
10.
ПУТКИН УРОДЛИВО ДЖУДЖЕ УБИЕЦ ДЕЦА ЖЕНИ СТАРЦИ
20.10.2024 12:09:46
Сегодня ночью рф атаковало более 100 Украинских беспилотников, взрывы гремели минимум в семи областях россии Несколько дронов долетели до Дзержинска и ударили по крупнейшему заводу, который производит боеприпасы
9.
AЕрдоган
20.10.2024 10:44:03
Подкрепя отзаде амджика в Кремъл по вфеме на дружеските чаламби
8.
Бай Димо
20.10.2024 09:50:06
Абеее,от момента в който великата пиндирас армия се простра и избяга от Киевска, Черниговска и Сумска области, още на втория месец о всички прокремълски болонки на постсъветското пространство, бързо се изнесоха към Мухонасранск.
https://youtu.be/nwAKD_R8gVg?si=XNocFgN_42Q86FLz
Вовковата армия гризна дебело дръвце и не му се вижда края, и колкото и да се продават американски и европейски политици, това не помага на фронта. От две години им слушаме "мокрите сънища" как помоща за Украйна спира, през ден слушаме как утре Украйна пада фронта се срива, ама реалността е друга, факт.
1200-1300 ватенки, всеки ден гинат и купища техника, а срока поставен от Тупин да се освободи Курска област до 1 октомври, като всички други срокове
се оказа празни мечти.
Няколко пъти "обкръжиха и унищожиха" украинската групировка в Курска област, ама явно украинците възскръстват и 10 000 украинци трепят и пленяват много от 60 000 руска групировка. Очакваме кремълската психушка и бг пациентите и отново да "обкръжат и унищожат" украинците, и после пак да възскръстнат и така.
7.
КРАЙНА ЦЕЛ КРЕМЪЛ
20.10.2024 09:21:28
Каква е крайната цел на Кремъл
В дългосрочен план целта на Кремъл е да подкопае ЕС и НАТО и да привлече страните от Източна Европа обратно в орбитата на Русия.

В краткосрочен план всичко е свързано с Украйна. За Кремъл това означава да разруши крехкия европейски консенсус, че Киев заслужава военна и икономическа подкрепа.

Това, от което Москва се интересува най-много, казва Оренщайн, е "външнополитическата ориентация" на партиите, които подкрепя в Източна Европа - за да си осигури подкрепата им по въпроси като санкциите срещу Русия или статута на Крим.

"Някои партии, когато започнаха да получават руска подкрепа, промениха много от външнополитическите си позиции, за да ги ориентират към Русия", казва той.

От решаващо значение обаче е, че Русия не се нуждае непременно от изрична подкрепа, за да успее. Понякога сеенето на раздори и поляризирането на населението може да доведе до разрушаване на демокрациите и гражданските общества, от които Кремъл така отчаяно се страхува.
6.
путлер капут
20.10.2024 09:19:07
Адаптирай посланието
Ключова част от стратегията на Кремъл е локализирането на посланията.

"Русия търси всяка възможна прилика между своя подход и партиите, които подкрепя", казва Оренщайн. "В една страна те могат да апелират към панславизма, в друга - към православните религиозни връзки, а в трета - към антиукраинските настроения."

Например в България проруските партии използват съветската носталгия и утвърдените разкази за Русия като освободителка от османско владичество.

В Унгария и Словакия прокремълските партии използват страховете от мигрантите и притеснението, че ЕС подкопава националния суверенитет.

Ирина Влах, промосковска бивша губернаторка, каза, че големият брой притежатели на румънски паспорти в Молдова е доказателство за "зловещ румънски заговор за превземане" на по-малката ѝ и по-бедна съседка
5.
путлер капут
20.10.2024 09:18:29
Всявай страх
Ако повярвате на дезинформацията, значи мигрантите "идват за вашите работни места", ЛГБТ общността "идва за душите на децата ви", финансирани от чужбина неправителствени организации (НПО) "подготвят заговор за сваляне на правителства" и само Русия "може да възстанови мира във фашистка Украйна".

Подкрепяният от Москва бивш президент на Молдова Игор Додон наскоро каза, без да представи никакви доказателства, че са предвидени "ЛГБТ квоти" в държавните институции, ако проевропейският президент на страната Майя Санду бъде преизбрана.

В България пък "Възраждане" настоява за закон за чуждестранните агенти по руски образец, който ще бъде насочен срещу западните НПО.

"Вие ще сте следващите", каза лидерът на партията Костадинов на фондация "Америка за България", един от най-големите чуждестранни донори в страната.

В социално консервативните общества, в които хората са разочаровани от демокрацията и изпитват икономически затруднения, причинени до голяма степен от пандемията COVID-19, подобни емоционални заявки често са силно въздействащи.

Като плаши с нарушаване на традиционния начин на живот и суверенитет, Русия се позиционира - не за първи път - като потенциален спасител на региона
4.
путлер капут
20.10.2024 09:17:35
Бъди внимателен с торбите с парите
Молдова, която се мъчи да се отърси от влиянието на Кремъл, наскоро разкри схема за купуване на гласове и разпространяване на невярна информация за ЕС.

Схемата е ръководена от проруския олигарх Илан Шор, който бяга от Молдова, след като е обвинен за най-голямата банкова измама в страната. През схемата му само през септември над 130 000 молдовци са получили над 15 милиона долара в брой от Русия.

Такива схеми обаче рядко се разкриват и често е много трудно да бъдат доказани, тъй като финансовата подкрепа се прикрива от фиктивни компании и офшорни сметки. А за Кремъл прякото финансиране е рискована тактика.

"Те са много, много предпазливи, тъй като тук става въпрос за престъпна дейност, защото няма данъци [и партиите] вземат пари от чужда сила", казва Шеховцов.

Пусни поток от дезинформация
За Кремъл по-евтиният и по-ефективен начин да подкрепи съюзниците си в Източна Европа е да наводни публичното пространство с дезинформация.

В допълнение към руските държавни медии като RT, "Русия разполага с уебсайтове на различни европейски езици, които популяризират послания, полезни за антисистемните, популистки сили", казва Шеховцов.

"Това компенсира липсата на медийно влияние на популистите в собствените им страни."

На 11 октомври американският технологичен гигант Meta, който притежава Facebook, Instagram и други платформи, съобщи, че е изтрил мрежа от акаунти, насочени към рускоговорящи молдовци. Тези акаунти са разпространявали проруско съдържание и са поддържали страници, маскирани като независими новинарски издания.

Такива операции често са част от по-големи мрежи, известни като "сайтове гъби", които се създават в големи количества и на ниска цена и печелят от разпространението на дезинформация.
3.
путлер капут
20.10.2024 09:16:55
Не бъди претенциозен с кого се съюзяваш
Според Антон Шеховцов, украински политолог и експерт по крайната десница, план А "винаги е бил да се сътрудничи с основните сили" и след това те да се подкупят, за да се съобразят с руските външнополитически интереси.

В някои страни план А проработи. Кремъл поддържа добри отношения с политици като унгарския министър-председател Виктор Орбан, сръбския президент Александър Вучич и словашкия министър-председател Роберт Фицо.

"Проблемът за Москва е, че основните сили са по-малко склонни от популистите да си сътрудничат с Русия, особено след 2014 г. (незаконното анексиране на украинския Кримски полуостров) и още повече след февруари 2022 г. (пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна)", казва Шеховцов.

Това означава все по-често да взима в действие План Б.

"Русия има склонност да се съюзява с крайно десни партии", казва Мичъл Оренщайн, професор по руски и източноевропейски изследвания в Университета на Пенсилвания. "Но също така би формирала съюзи с крайно леви партии и дори би подкрепила до известна степен центристки партии."

Прагматичните действия и работата с политическите периферии понякога могат да дадат резултат.

В продължение на години лидерът на българската партия "Възраждане" Костадин Костадинов действаше в екстремистки кръгове, като веднъж нарече ромите "паразити“ и заклейми мигрантите.

Сега обаче неговата формация, която се противопоставя на демократичните реформи и се застъпва за излизането на България от НАТО, има шанс да се класира на второ място на парламентарните избори на 27 октомври.
2.
путлер капут
20.10.2024 09:15:59
Пет тактики. Как Кремъл се намесва в изборите в България и Молдова
19 октомври 2024
Люк Олнът
Владимир Путин на срещата на върха на държавните глави на страните от Общността на независимите държави (ОНД) в Кремъл, 8 октомври 2024 г.
Владимир Путин на срещата на върха на държавните глави на страните от Общността на независимите държави (ОНД) в Кремъл, 8 октомври 2024 г.
Вижте коментарите

В Източна Европа се провеждат избори, а за Кремъл - затънал в Украйна и отчаяно нуждаещ се от съюзници - залогът е по-висок от всякога. Как Русия ухажва крайнодесни партии, за да повлияе на изборите през 2024 г.?

На 20 октомври в Молдова се провеждат президентски избори и референдум, които са от голямо значение за бъдещето на страната по пътя ѝ към Европейския съюз (ЕС).

Румъния току-що забрани на прокремълски бунтар да участва в президентските избори през ноември.

А проруската крайнодясна партия "Възраждане" в България се очаква да спечели значително присъствие в парламента след предстоящите на 27 октомври избори.

На този фон залогът за Кремъл и неговите популистки регионални съюзници е висок. Какво те изваждат от наръчника си, за да повлияят на вота?
1.
путлер капут
20.10.2024 08:53:15
изметоха боклука игор додон предател избяга в масква и олигарха путлер ибрикчия илан шор и той избяга в путлеристан въобще всички путлерски мърши натам бягат и оня Украйна боклук зетя медведчук всичка мърша се стича към блата
  Добави Коментар
Измамен пенсионер платил 50 000 лева за жилище, продадено от строителя Оказва се, че има още потърпевши Нов млад "лъв" е луд по нея? Деми Мур е сексимвол на киното, пак я свързват с млад любим
76 са вече жертвите на пожара в турския курорт Карталкая Ранените са 51 През 2019 тя бе елегантна първа дама, а сега налага волята си Сега вече Мелания е строга и решителна Дама до съпруга си, решителен и напорист лидер на "Революцията на здравия разум"
Тежка атака по Стойчо Младенов Ето какво твърди бивш "червен" ръководител Нафтата се подсилва Нуретин Пюскюлю подписа с тима
Постави интересен ултиматум Феновете на киното може отново да гледат Джим Кери до ослепителната Диас Психолог с анализ за мъжката шапка на Мелания, искала да каже, че е най-добрата Според него първата дама сякаш крещи на присъстващите, че си запазва правото аз да ги гледа, а не те нея
Зелените ревнаха срещу Тръмп, тръбят за климатичен геноцид и вещаят катастрофални последици  Има ли опасност от ускоряване на глобалното затопляне, след като САЩ напусна пак  Парижкото споразумение за климата Показа се почти гола Геня обра десетки хиляди лайкове по бельо
Ники Кънчев и дама с чувство за хумор "взривиха" залата на "Стани богат" Водещият пак показа голяма обща култура Медведев с тежки думи за САЩ Той наблегна върху партньорството между Русия и Китай