САЩ оказват натиск върху Зеленски да снижи възрастта за мобилизация
Съединените американски щати оказват натиск върху Володимир Зеленски относно намаляването на наборната възраст в Украйна, съобщи в канала си в Telegram Сергей Лешченко, съветник на ръководителя на канцеларията на президента, цитиран от БЛИЦ.
„Американските политици от двете партии оказват натиск върху президента Зеленски по въпроса защо Украйна не мобилизира онези, които са на възраст от 18 до 25 години.
Аргументът на партньорите е следният: когато Съединените щати бяха във война във Виетнам, те пратиха там от 19-годишна възраст. Затова американците намекват: само едно западно оръжие не е достатъчно, необходима е мобилизация от 18-годишна възраст.
„Зеленски не се продаде и продължава да убеждава политиците от двете партии да дадат оръжие, без да променят наборната възраст“, пише Лещенко.
Ден преди това народният депутат Роман Костенко съобщи, че американските власти настояват Киев да намали възрастта за мобилизация до 20 години. Според него, "ако тази категория хора не искат да защитят страната ни сега, те вече са изгубено поколение".
Костенко заяви, че комисията по национална сигурност, отбрана и разузнаване на Върховната рада сега не повдига такъв въпрос. Въпреки че дискусиите около него се водят от известно време.
По-рано началникът на щаба на NSU Игор Оболенски заяви, че в Украйна е необходимо да се намали възрастта за мобилизация до 21 години. Той аргументира това с факта, че "колкото повече нашата младеж сега усеща какво е война, толкова по-лесно ще ни бъде по-късно."
Он отметил, что западные чиновники действительно не понимают, почему Украина мобилизует мужчин только с 25 лет. Но эти вопросы поднимают в частных разговорах, а не в официальных переговорах
"Я общаюсь с конгрессменами [США]. Это неофициальные разговоры, у меня есть дружеские с кем-то отношения. Это не то, что Костенко позвонил какой-то конгрессмен и сказал "Быстро понижай там возраст!" Нет, это просто разговоры о том, что, ребята, у вас война за независимость, вы там воюете, мы - даем оружие. Вы говорите, что у вас проблемы с мобилизацией. Почему во всех странах призывают с 18-ти, а у вас с 25 лет. Значит, у вас нет проблем с мобилизацией", - рассказывает Костенко
Нардеп подчеркнул, что "мы все - люди этой страны", независимо от возраста, и поэтому все должны ее защищать
"Если в Конституции признано, что человек с 21 года может стать народным депутатом, то солдатом он точно с 20 может стать. Это моя позиция", - сказал народный избранник
Снижение мобилизационного возраста в Украине
На днях советник главы Офиса президента Сергей Лещенко рассказал, что Вашингтон давит на Владимира Зеленского, требуя снизить мобилизационный возраст. Вроде бы давят и демократы, и республиканцы, ссылаясь на американский опыт войны во Вьетнаме, когда американцев мобилизовали на фронт с 19 лет.
Молдова, която се мъчи да се отърси от влиянието на Кремъл, наскоро разкри схема за купуване на гласове и разпространяване на невярна информация за ЕС.
Схемата е ръководена от проруския олигарх Илан Шор, който бяга от Молдова, след като е обвинен за най-голямата банкова измама в страната. През схемата му само през септември над 130 000 молдовци са получили над 15 милиона долара в брой от Русия.
Такива схеми обаче рядко се разкриват и често е много трудно да бъдат доказани, тъй като финансовата подкрепа се прикрива от фиктивни компании и офшорни сметки. А за Кремъл прякото финансиране е рискована тактика.
"Те са много, много предпазливи, тъй като тук става въпрос за престъпна дейност, защото няма данъци [и партиите] вземат пари от чужда сила", казва Шеховцов.
Пусни поток от дезинформация
За Кремъл по-евтиният и по-ефективен начин да подкрепи съюзниците си в Източна Европа е да наводни публичното пространство с дезинформация.
В допълнение към руските държавни медии като RT, "Русия разполага с уебсайтове на различни европейски езици, които популяризират послания, полезни за антисистемните, популистки сили", казва Шеховцов.
"Това компенсира липсата на медийно влияние на популистите в собствените им страни.
Това, от което Москва се интересува най-много, казва Оренщайн, е "външнополитическата ориентация" на партиите, които подкрепя в Източна Европа - за да си осигури подкрепата им по въпроси като санкциите срещу Русия или статута на Крим.
"Някои партии, когато започнаха да получават руска подкрепа, промениха много от външнополитическите си позиции, за да ги ориентират към Русия", казва той.
От решаващо значение обаче е, че Русия не се нуждае непременно от изрична подкрепа, за да успее. Понякога сеенето на раздори и поляризирането на населението може да доведе до разрушаване на демокрациите и гражданските общества, от които Кремъл така отчаяно се страхува.
ZoV