МОН се провали във втория ден на е-изпита по природни науки
МОН се провали във втория ден на първото по рода си изследване на уменията по природни науки за 9-класниците, сигнализираха директори.
Вчера тестът се е провел през една платформа (СмартТест), докато днес учениците е трябвало да достъпят теста през друга (Ведамо), използвайки акаунтите си за е-системата на МОН - НЕИСПУО (Национална електронна информационна система за предучилищното и училищно образование), което става с имейл и парола (същите акаунти се ползват и за вход в Дигиталната раница на МОН, разказват директори). Системата обаче е блокирала и на някои места учениците са си тръгнали след 30 минути чакане.
"Вторият ден от “Демо бг пиза” за 9 клас се провали. Причината - невероятните акаунти на МОН! Същите, които държавата ги правеше годиииниии! И уж всичко работеше… Е, какво са 13000 чакащи за нещо като експеримент за изпит! Тишина на екранa", написа ядосан пост Диян Стаматов, директор на 119-то училище и председател на Съюза на работодателите в системата на народната просвета.
Над 61 000 деветокласници се явяват на изпит по природни науки
По думите му явно системата се е сринала при опита на 28 000 ученици да влязат в нея, което говори, че системата и е-дневниците на МОН, които са е нея, не се ползват почти от никой. В 8:50 ч. системата е тръгнала, но учениците са си тръгнали. "Вие ще чакате ли 50 минути за изпит", пита Стаматов. Той разказа, че с него са се свързали още няколко гимназии, които са се натъкнали на същия проблем. Източници на Сега" споделиха, че ученици в Хасково също са чакали 1 час, за да проработи системата.
"Ако изпитът беше истински, а не пробно тестване на уменията, щеше да е пълен провал - нямаше да покаже реални резултати. Представете си психическото напрежение за децата, които трябва да чакат 1 час за изпит, те просто няма да могат да покажат способностите си", коментират родители.
Очакваме отговорите на МОН повсеместен ли е проблемът, защо се е случил и ще има ли санкционирани.
ОБЯСНЕНИЕ
Университетски преподавател обяснява, че за теста по природни науки учениците е трябвало да разчитат на акаунтите си за влизане в Дигиталната раница на МОН (според директори това са същите акаунти, с които се влиза и в електронните дневници на НЕИСПУО). Дигиталната раница обаче се ползва много рядко, поради което и много ученици са забравили паролите си. "Но има голям проблем - срам не срам (от МОН - бел. ред.) се сещат, че повечето хора толкова отдавна са се регистрирали и не са влизали в заветните акаунти, че със сигурност голяма част от тях са си забравили паролите. Затова нулират всички акаунти и раздават нови пароли, които учителите да нарежат на малки листчета и да раздадат на учениците по време на изпита. Така съсипват настройките на Windows акаунтите за много купени и раздадени от МОН лаптопи, но това е страничен проблем", посочва той.
По думите му от СмартТест - платфромата, използвана вчера, предугаждат, че учениците масово няма да успеят да си влязат в акаунта, затова измислят работещ начин за автоматичен вход с QR код. Днешната платформа Ведамо обаче изисквала вход с имейл и парола, което е довело до драматичната ситуация с невъзможност масово ученици да не могат да си влязат в акаунтите. По-големият проблем в случая обаче е бил именно сривът в системата.
Делегирани бюджети, уважаеми съграждани! Шур0баджанащина! Роднински назначения!
Н@силие в образователните институции: от персонал и питомци.
Учебно съдържание - без коментар!
Вижте кои съставят учебниците и кои фондации ги спонсорират.
Стари и н€кадърни учители от миналия век, назначени "да обучават" деца на деца от настоящия век. Ами, ръководствата....?! Политкоректни, разбира се!