Най-популярните имена у нас и в днешна Северна Македония през XIX, ХХ и ХХI век
Ако поискат, днешните хора могат да сменят името, националността, дори пола си. Но не е било винаги така. Някога името е представлявало нещо солидно и неизменчиво. Придружавало е човека от неговото начало до самия му край. Било е котва във винаги разлюляния и неспокоен свят, която те държи привързан към родина, род, семейство и вяра.
Интересно ще е да проверим кои са били най-предпочитаните лични имена у нас в три различни епохи - XIX, ХХ и ХХI век.
А след това можем да обърнем поглед и към близката нам (но напоследък във все по-малко отношения) днешна държава Северна Македония.
БЪЛГАРИЯ
* Топ 10 на най-популярните мъжки и женски имена (1850 – 1900 г.)
Мъжки имена:
1. Иван
2. Георги
3. Димитър
4. Петър
5. Никола
6. Стефан
7. Тодор
8. Васил
9. Христо
10. Йордан
Женски имена:
1. Мария
2. Елена
3. Пенка
4. Иванка
5. Ана
6. Стоянка
7. Екатерина
8. Йорданка
9. Райна
10. Димитрина
В този период традиционните и християнски имена като Иван, Георги и Димитър са водещи. Те са свързани със светци, почитани в православната църква, и се предават от поколение на поколение. Имената Мария, Елена и Иванка също са традиционно свързани с християнската религия и са изключително разпространени сред българските жени. През този период е било обичайно децата да бъдат кръщавани на родители или прародители, което е било част от патриархалната културна традиция. Това обяснява постоянството на някои имена през поколенията. Мъжките и женските имена от този период отразяват дълбоката културна и историческа връзка на българите с тяхната идентичност и наследство.
* Топ 10 на най-популярните мъжки и женски имена (1900 – 1950 г.)
Мъжки имена:
1. Иван
2. Георги
3. Димитър
4. Петър
5. Никола
6. Стефан
7. Васил
8. Христо
9. Тодор
10. Александър
Женски имена:
1. Мария
2. Иванка
3. Елена
4. Пенка
5. Йорданка
6. Ана
7. Екатерина
8. Стоянка
9. Райна
10. Димитрина
По време на този период се запазва тенденцията да преобладават традиционните имена, свързани с православната християнска религия и националната идентичност. Иван и Мария продължават твърдо да стоят на първото място. Всъщност почти няма размествания и нови попълнения в класацията. Прави впечатление единствено появата на Александър при мъжките имена, но чак на последното десето място.
* Топ 10 на най-популярните мъжки и женски имена (2000 – 2024 г.)
Мъжки имена:
1. Александър
2. Георги
3. Мартин
4. Даниел
5. Иван
6. Никола
7. Виктор
8. Димитър
9. Борис
10. Калоян
Женски имена:
1. Виктория
2. Мария
3. Никол
4. София
5. Габриела
6. Александра
7. Йоана
8. Елена
9. Рая
10. Дария
През този период наблюдаваме значителна промяна в тенденциите за именуване на децата. Популярността на традиционните български имена намалява, а модерни и интернационални започват да навлизат по-силно. Александър детронира Иван при момчетата. Виктория се появява сякаш от нищото, за да изпревари Мария при момичетата.
* Тенденцията е следната:
- Традиционни имена: През първия и втория период традиционните български имена са доминиращи, особено тези, свързани със светци или исторически личности. Например, Иван и Георги, Мария и Елена са изключително често срещани. Традиционните имена продължават да са част от нашата българска идентичност и през двадесет и първи век, но разпространението им намалява.
- Интернационализация: През третия период (2000 – 2024 г.) се наблюдава навлизане на интернационални имена като Виктория, Никол и София за момичета, както и Мартин и Виктор за момчета.
Данни за най-популярните имена през деветнадесети век се извличат от архивни записи, църковни документи и проучвания върху културата на Българското Възраждане. Данните за двадесети и двадесет и първи век са базирани на архивни записи, статистики от НСИ (Националния статистически институт) и ГРАО за последния период (2000 – 2024 г.).
***
МАКЕДОНИЯ (вече известна като Северна Македония)
* Ако искате да разберете какви са били предпочитанията и към мъжките, и към женските имена там през деветнадесети, та чак до средата на двадесети век, върнете този текст назад и вижте какво е написано за България. Същото важи и за днешната Северна Македония. Тогава териториите на двете държави са населявани от един и същи народ, все с българско самосъзнание.
* Популярни мъжки и женски имена през втората половина на XX век (1950 – 2000 г.)
Мъжки имена:
1. Александър
2. Гоце
3. Драган
4. Зоран
5. Борис
6. Стефан
7. Никола
8. Иван
9. Георги
10. Илия
Женски имена:
1. Мария
2. Ана
3. Елена
4. Сузана
5. Лиляна
6. Весна
7. Радмила
8. Славица
9. Драгана
10. Йорданка
През този период все още преобладават традиционните имена, свързани с православната религия. Но рязко са навлезли и такива, повлияни от културата на бивша Югославия. Заради смесените бракове са се наложили някои сръбски имена.
* Популярни мъжки и женски имена в началото на XXI век (2000 – 2024 г.)
Мъжки имена:
1. Александър
2. Марко
3. Давид
4. Лука
5. Никола
6. Стефан
7. Матео
8. Борис
9. Димитър
10. Андреа (Unisex, също популярно и за жени)
Женски имена:
1. София
2. Мария
3. Елена
4. Ана
5. Теодора
6. Тамара
7. Мила
8. Йоана (Jovana)
9. Виктория
10. Лара
През XXI век и в Република Северна Македония се наблюдава интернационализация на имената, като остават част от традиционните. Много от тези, които са били популярни в края на XX век, остават на върха на класациите, но вече има значително влияние на глобализацията. Никакво учудване не буди фактът, че Александър е най-популярното мъжко име в Македония. Все пак тамошните историци твърдят, че държавността им произлиза от времето на Александър Македонски.
Както при мъжките, така и при женските имена, такива като Александър, Никола, Мария и Елена остават устойчиви през поколенията и продължават да бъдат едни от най-популярните. Това отразява силното влияние на православната религия и културната традиция.
Но през XXI век вече се наблюдава тенденция към по-модерни и интернационални имена като Матео, Давид, Лука за момчета и София, Виктория, Тамара за момичета.
***
Тълкуването на тези данни води към извода, че глобалните тенденции не са подминали Балканите. И ако за България това не е толкова неочаквано, то силно повлияна се оказва и Македония, без официално да е член на ЕС. Но дори при имената на хората се вижда, че от десетилетия двете държави не само не се сближават, а са тръгнали в съвсем различни посоки.
Струва ми се излишно и вече напълно невъзможно да променим македонците. Те са потънали твърде дълбоко в своята измислена идентичност. Затова, в името на добросъседските взаимоотношения, трябва да се научим да ги приемаме такива, каквито са. Но това не означава да търпим нагло отношение и обиди от тяхната политическа върхушка. Те пък трябва с времето да свикнат с истината, че произлизат от нас и историята им в голяма степен е част от нашата.
Остава и надеждата, че в бъдещето македонските Матео и Лара ще имат по-прагматични и дружелюбни отношения с българските Виктор и Никол, освободени от днешното политическо напрежение.