Черна статистика: Седем загинали при 277 катастрофи за 2024 г.
Само за тази година от пролетните и летните месеци на територията на страната са регистрирани 277 инцидента с тротинетки. В сравнението с миналата година увеличението е повече от два пъти - за 2023 г. те са били 105.
Също така тази година загиналите при такива инциденти са седем души. Тревожната статистика предостави в студиото на Нова телевизия гл.инспектор Лъчезар Близнаков.
Според законодателството тротинетките не подлежат на регистрация, затова, дори и да бъдат засечени от камерите за нарушение, те не могат да бъдат наказани с е-фиш. При регистрирани инциденти ясно си личи една тенденция - винаги има нарушаване на други правила, посочи Близнаков, с което заяви, че ясно личи непознаването на правилата за движение.
Контрол върху движението на тротинетките може да се осъществява на място, включително да се прави тест за употреба на алкохол, успокои Близнаков. Също така при инцидент, водачите се тестват задължително. Инспекторът открои, че напълно забранен е превоз на пътници на тротинетка, т.е. не може да се движат двама, а на лица под 14 години е напълно забранено да ги ползват.
Максимално разрешената скорост за движение е до 25 км./ч, но общините могат да въвеждат допълнителни ограничения, заяви още Лъчезар Близнаков.
По отношение на европейските данни за загинали на пътя, където България е начело на класацията за най-много загинали в ПТП, Близнаков заяви, че за тази година домашните данни са съвсем различни и е убеден, че следващата година няма да сме начело на класацията. За тази година се отчитат 355 загинали, което е с 69 по-малко в сравнение с миналата година.
Близнаков поиска да не се коментират данни за джигите, които карат с над 200 км/ч и с над 2 промила, които както призна, са често срещани, с аргумента: "Нека да не мотивираме хората да чупят тези рекорди и да не ги коментираме."