Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Бургас е най-предпочитан за работа и устроен живот, 15 913 души са избрали града ни само за година

Градът ни изпреварва другите големи областни градове като Пловдив и Варна по привличането на нови жители
Ключови думи: бургас, жители, статистика, прираст на населението

Бургас е на второ място в страната по привличане на нови хора, избрали да живеят в града. Първа по традиция и по разбираеми причини е столицата София. 
Данните са официално публикувани от Националния статистически институт и са на база на новите адресни регистрации. 
Фактите са следните: 
Нови 15 913 души са избрали да живеят и работят в Бургас през 2023 година. Механичният прираст на населението в града ни показва, че то се е увеличило със 7849 жители. 
Бургас е предпочетен от тях за живеене, като градът ни изпреварва другите големи областни градове по привличането на нови жители.

Бургас е на първо място у нас по прираст на населението за 2023 г., темпът на растеж изпревари Пловдив и Варна

София продължава да бъде водеща по разбираеми причини. Новите столичани са 26 730. Въпреки това механичният прираст на софийското население е само 8 502 души. Това е така, защото успоредно с пристигналите, през 2023 г. столицата са напуснали други 18 228 жители. 
От новодошлите да живеят в София преобладават мъжете - те са 14 080, а жените са 12 650, сочат официалните данни на статистиката. Новите столичани са се преселили от 9 други областни градове.
Вторият в класацията най-предпочитан град за живеене е Бургас. Край морето са сепреместили 15 913 души, а са го напуснали други 8 064. Механичният прираст обаче е немалък - населението на града се е увеличило със 7849 граждани.


Трети е друг голям областен град - Пловдив. Под тепетата са избрали да живеят и работят 14 976 души, заминали са си 9 856, но жителите са нараснали в крайна сметка с 5120.

Варна е на четвърто място по ръст на населението с новодошли да живеят край северния ни морски бряг 12 651 души. Морската столица са напуснали други 7300, а прирастът е 5351 нови варненци.

Около 5000 души са сепреместили в Кърджали, но тъй като има и отпътували, механичният прираст тук е 2560 души.

С по над 1400 жители расте населението на Шумен и Хасково. При останалите областни градове бройките са доста по-малки, но няколко от тях отбелязват отрицателен прираст.

В класацията по отлив на жители води Смолян - населението му е намаляло със 147 души. На минус излиза и Ямбол, който има с 95 жители по-малко, следва Монтана, която е намаляла с 43 жители.

Плевен е стопил бройката с 24 души, а населението на Сливен е само със 7 души по-малко от предходната 2022 г.

Обичайните причини за изселване и заселване са работа, образование или преместване заради родителите.
Общо 107 836 души в страната са сменили местоживеенето си през миналата година, но са мигрирали в рамките на държавата. Общо 75 916 граждани са напуснали градовете и са се преместили на друго място, а 31 920 души са си тръгнали от селата.

Живот на село са избрали общо 47 196 души през 2023 г., като 10 238 от тях са дошли от други села, но повечето - 36 958, са се преместили от града.

Сред предприелите тази радикална стъпка има почти полово равенство - мъжете и жените са по малко над 23 000.

Да живеят в града пък са отишли 60 640 българи, като 21 682 от тях са пристигнали от село, а 38 958 души - от друг град. 

Представителките на нежния пол, които са избрали градска среда за живот, са с няколко хиляди повече от мъжете. Така 33 316 жени са отишли да живеят в града през миналата година срещу 27 324 мъже, но тук влизат всички преместили се, без значение дали идват от село или от друг град, сочат изводите от данните на НСИ. 
 

Сексът и боя Повечето истории от Северозапада са доста брутални - все пак такава е реалността там Лечителката Силвина Бел Илали разпозна в Тръмп най-висшия дух и прогнозира потъване на ЕС Според нея Сергей Лавров също не е случаен човек и духът му бил господар на кармата
Най-сигурните секс пози за зачеване Двойките, които изпитват затруднения в репродуктивно отношение са готови на всичко, за да успеят Алдебаран: Идва нова ера за човечеството Уран движи света към свободата, а Плутон – завладява и подчинява всичко и когато действат една срещу друга, резултатът е колосална разруха, каза той
Пророкът Едгар Кейси: Бъдете господари на храната си! Здравословни вегетариански ястия Очаквано от 1000 години знамение на Първа пролет, астролог разкри как любовта побеждава тъмнината Най-висшите енергии на целия Космос се фокусират към Земята и ще ни влияят цяла година, каза Филип Филипов
Цунами може да удари Санторини, готвят се за евакуация Според проучването макар сеизмичната активност да е известен фактор, свлачищата - както на сушата, така и под водата - също могат да предизвикат разрушителни вълни След Холивуд, пламна и Ню Йорк Губернаторът на щата Ню Йорк Кати Хочул обяви извънредно положение в окръг Съфолк
До часове в Германия ще е ад, куп летища затварят Възможно е стачката да продължи няколко дни, като преговорите между синдикатите и работодателите все още не дават резултат Гущеров отнема децата от Светлана, готви план да я срине със земята Милионерското синче е готово на всичко за да си върне децата и да унижи плеймейтката
Възможно е търговци да вдигнат цените, след като влезем в еврозоната, но конкуренцията ще елиминира бързо тези практики Икономистът от Пловдив Георги Стоев е поел лична инициатива в социалните мрежи, в която си е поставил за цел да отговаря на въпроси на граждани за важните промени, които ще настъпят, след като България влезе в Еврозоната Деца, учители и родители засадиха дръвчета в Бургас в инициативата „Горичка на децата“ Основната цел на събитието беше да покаже на децата колко е важно да се грижим за природата