Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Гимназиите не подготвят кадри за 15 от 20-те най-важни професии

Ключови думи: гимназия, кадри, професия, образование, бакалавър

Професионалните гимназии у нас почти не подготвят кадри за 15 от 20-те професии с най-висока очаквана потребност на пазара на труда. Тези данни представи Институтът за пазарна икономика на форума "Образование и умения - неизползван потенциал за икономически растеж", организиран от Българска работодателска асоциация Иновативни технологии (БРАИТ).

На подобни конференции редовно се отчита несъответствието между професионалното образование и нуждите на пазара на труда, но подобни данни, свидетелстващи за липсата на кадри за толкова много важни професии, изглеждат особено притеснителни. 

Завършилите с професионална квалификация младежи, които вече са близо 1/2 от завършващите средно образование, представляват 1/3 от работната сила, като те се отличават с голяма икономическа активност, висока заетост и ниска безработица, отчитат от ИПИ. Дисбалансите спрямо нуждите на пазара на труда обаче са големи - в 15 от 20-те професии с най-висока очаквана потребност на пазара на труда професионалните гимназии в момента подготвят малко (под 0,3%) или никакви кадри. Голяма тежест все още имат специалности, които не се търсят на пазара на труда, особено на регионално ниво, като в Добрич, Сливен и столицата съответствието е най-високо. Само 8% от започващите средно професионално образование младежи пък са в дуална форма на обучение, за която бизнесът от години настоява за разширяване на обхвата.

Иначе анализаторите отчитат, че сигналите от пазара на труда действат и върху професионалното образование - информатиката става все по-търсена специалност, а сред водещите специалности са тези на икономистите - информатици, организаторите на приложения, приложните и системите програмисти.

Данните показват още, че висшите вземат два пъти по-високи заплати от хората без диплома - към 2022 г. средната заплата на хората с висше образование приближава 2 500 лв., докато при тези без висше тя е едва 1 200 лв. Тенденцията е към откриване на все по-малко високоплатени места за среднисти и изчезване на тези за хора с основно и по-ниско образование. Заетостта сред висшистите в момента надхвърля 90%, като разликата в заетостта на висшистите и хората без висше образование надхвърля 25 пр. п. (а исторически е достигала 30 пр. п.). Безработицата при висшистите е трайно под 2%, като разликата при безработицата между висшисти и хора без диплома днес е 4 пр. п. (като надхвърляла 10 пр. п.).

От ИПИ отбелязват и друг проблем - че фокусът често е върху приема във висшите училища, но реално образованието си завършват средно 60-80% от започналите студенти. Пазарните сигнали променят приоритетите на университети и студенти, но дисбалансите остават - едва 18% (под 4000 общо) от завършилите бакалаври през 2023 г. са в математика, информатика и техническите науки, при 16% през 2017 г. (при магистрите има спад от 11% до 10%). Отчетлив е единствено ръстът при ИКТ - делът при завършилите бакалаври нараства осезаемо от 4.5% до 6.7% за последните 6 г.

През 2023 г. доклад на ИПИ също регистрира огромни разминавания между професионалното образование у нас и пазара на труда - например, че 9% от учениците в професионалните гимназии учат в областта на селското стопанство, докато заетите в тази сфера, завършили подобни специалности, са едва 3%. В сферата на преработващата промишленост се обучават само 13% от гимназистите, въпреки че това е икономическата дейност с най-много заети с придобита професионална квалификация - 26%.

На дъното сме по образование през целия живот

Към 2023 г. едва 1.4% от населението на 15-64 г. в България участва в образование или обучение, на фона на 13% средно за ЕС. В повечето държави темпът на обучение на възрастни нараства значително за десетилетие, в България - намалява с 1/2. Трудната преквалификация и насочване към нови икономически сектори поставя спирачка на трансформацията на икономиката и новите инвестиции, предупреждават от ИПИ. Към 2023 г. само 1/3 от населението на 15-64 г. в България има базови цифрови умения, като това е вярно за едва 2/3 от хората с висше образование и 14% от ниско образованите. По-слабо по този показател се представя единствено Румъния.

148 училища с двойки на матурите

В 148 училища през 2024 г. средният успех на зрелостниците на матурата по български език е под Среден (3), показват обобщените данни на ИПИ. 8 от тях са със средна оценка точно Слаб (2). 1/6 от седмокласниците са учили в изоставащи по математика училища. Почти 9 000, или 1/6 от всички ученици, са били в училища с много нисък резултат - под 20 т. Броят на учениците, които профилират математика в гимназията през последните 3 г., гравитира около 2 200 души от общо 25 000 в профилирана подготовка. Едва 1 400 зрелостници се явяват на матура по математика. Липсата на интерес към математиката и точните науки поставя пречки пред дигитализацията и високотехнологичната трансформация, смятат от ИПИ. 

 Източник: Сега
 

3
Коментара по темата
3.
Въпиющ
12.10.2024 14:23:10
От тебе и вас ,няма по голяма паплач!
2.
Извънземните
12.10.2024 14:21:27
Професии!
1.
ТБС
12.10.2024 09:54:52
На дъното сме, защото всякаква неграмотна паплач паразитира върху данъкоплатците и се е загнездила на държавна работа. Заслужавате си жалката съдба.
  Добави Коментар
Те нямаше да са супер звезди, ако не беше случайността Какви са истинските професии на турските актьори Община Несебър предоставя безплатни паркинги за Великден Великденските празници традиционно привличат много гости, затова е подготвена специална организация за осигуряване удобство на придвижване в рамките на Стария град
Напусна ни известен журналист Той бе активен участник във всички културни обществено-политически и спортни събития на професионално и обществено ниво Миналата година впечатлих всички с този козунак, тази година го направих 4 пъти преди Великден Това е най-сполучливата и лесна рецепта
Слагат близо 300 нови камери по пътищата, ето къде ще са Идват нови глоби за шофьорите Това са най-преданите зодии Те никога няма да ви измамят
Свръхлека и Прецизна: Анализ на Benelli Lupo Alpha Тази карабина е за сериозни ловци Не давайте на децата си тези играчки - има 2 пъти повече микроби от тоалетната чиния Микроби като Staphylococcus aureus и E. coli са особено опасни за децата
Тази супер звезда почина едва на 17 години Уби я рядко заболяване  Болничен по време на празници: Какви пари ще ви изплатят Много е важно да знаете, че НОИ изплаща само работните дни
Добавям това във водата, докато варя яйца и те стават безупречни Така няма да се напукат и белят по-лесно Мотоциклетист прекали със скоростта, озова се в бургаска болница За щастие, човекът е без опасност за живота