Всеки четвърти в света е луд
Тревожни статистики излизат на бял свят. Те показват сериозни психични проблеми на днешното световно население. "Психичното здраве е изключително важно. Няма здраве без психично здраве. 36% от хората на възраст от 18 до 25 г. страдат от психични разстройства, 28,1% – от 26 до 40 г. и 15% – на 50 и повече години".
Това обяви председателят на Управителния съвет на Дружеството на психолозите в България (УС на ДПРБ) Стою Недин на пресконференция по повод Световния ден на психичното здраве. "Психичното здраве е изключително важно. Няма здраве без психично здраве. 36% от хората на възраст от 18 до 25 г. страдат от психични разстройства, 28,1% – от 26 до 40 г. и 15% – на 50 и повече години". Това обяви председателят на Управителния съвет на Дружеството на психолозите в България (УС на ДПРБ) Стою Недин на пресконференция по повод Световния ден на психичното здраве.
„За Световната здравна организация (СЗО) здравето е състояние на пълно физическо, психическо и социално благополучие, а не просто като отсъствие на болест“, отбеляза Недин. Председателят на УС на ДПРБ подчерта, че България, Малта и Унгария са страните, които имат най-малка динамика на предразположеност към депресии.
Психичните заболявания представляват 20% от глобалното бреме на болестите.„По малко от 3% от глобалния бюджет за здравеопазване обаче се отделят за психичното здраве“, каза Недин и подчерта, че 15% от възрастните в трудоспособна възраст имат психично разстройство.
А в световен мащаб 12 милиарда работни дни биват загубени всяка година заради депресия и тревожност, което води до 1 трилион долара загубена производителност годишно.
36% от хората на възраст от 18 до 25 г. страдат от психични разстройства, 28,1% – от 26 до 40 г., 15% – на 50 и повече години.
Употребата на антидепресанти е по-често при жените, отколкото при мъжете. В България се падат 8 психиатри на 100 хил. човека, което прави страната ни много назад за стандартите в Европа. Едва 1/5 от тези психиатри са под 50-годишна възраст.
Нездравословните ситуации, които представляват значителен риск за психичното здраве, включват дискриминация, тормоз, лоши условия на труд, неравенство, прекомерно количество работа, както и несигурност за работното място. 60 на сто от населението по света работи и затова са необходими спешни действия тези рискове да бъдат избегнати, отбелязват от СЗО.
Isi govorqt sami