Нужни ли са днес "Рейгъномика" и "Тачъризъм"?
Роналд Рейгън и Маргарет Тачър са личности и политици, уважавани и в днешно време, макар вече да не са сред живите. Причината се корени в значителното им влияние върху икономическите и политическите промени в САЩ и Великобритания през 80-те години на миналия век, както и върху глобалния ред. Те са символи на неоконсерватизма и често са асоциирани с възраждането на дясната политика след периода на следвоенния кейнсиански консенсус.
В следващите редове ще се постарая да опиша безпристрастно стила им на управление, икономическите програми, както и отношението на всеки един от тях към темата за имиграцията, която е била на дневен ред и тогава. Няма да бъдат спестени и най-честите критики към Рейгън и Тачър.
Нека после всеки читател реши сам за себе си възможно и нужно ли е днес да се управлява по същия начин.
* Идеологическа твърдост и лидерски стил
И Рейгън, и Тачър се отличават с категорични идеологически позиции, силно лидерство и решителност. Те се изправят срещу мощни опоненти – както в страните си, така и в международен план – и налагат сериозни промени в държавното управление, икономическите политики и международните отношения. За много техни поддръжници това символизира силно и решително лидерство, което е способно да преодолява предизвикателства и да води към устойчиви промени.
* Роля в края на Студената война
И двамата лидери играят ключова роля в противопоставянето на Съветския съюз. Рейгън допринася за натиск върху СССР със своята твърда риторика, олицетворявана с израза "Империя на злото", и увеличаването на военните разходи, което в крайна сметка повлиява за края на Студената война. Тачър също е силен противник на комунизма и съюзник на Рейгън, като подкрепя НАТО и трансатлантическото партньорство. Тази антикомунистическа позиция е основен елемент в историческата им значимост.
* Икономически реформи
Рейгън и Тачър са известни с провеждането на радикални реформи, насочени към дерегулация на икономиката, намаляване на влиянието на държавата и стимулиране на пазарните сили. Това е основен елемент на техния неоконсерватизъм, който се характеризира със:
- Силна вяра в свободния пазар: И Рейгън, и Тачър вярват, че свободният пазар, а не държавната намеса, е двигател на просперитета. Това включва намаляване на правителствените регулации, приватизация на държавни компании и стимулиране на конкуренцията.
- Намаляване на данъците: Рейгън провежда политики за намаляване на данъците, особено върху високодоходните групи и корпорациите, вярвайки, че това ще стимулира инвестициите и икономическия растеж. На острова Тачър също намалява данъчната тежест върху бизнеса и високите доходи.
- Съкращаване на социалните програми: И двамата лидери се стремят да намалят държавните разходи за социални програми, вярвайки, че прекомерната зависимост от държавата демотивира хората и вреди на икономиката.
- Твърдост срещу синдикатите: Тачър влиза в конфронтация със синдикатите, особено с миньорските стачки, като ограничава тяхното влияние и укрепва позицията на правителството по отношение на икономическите реформи.
- Дерегулация: Това включва намаляване на контрола върху финансовите пазари, което позволява по-голяма гъвкавост и мобилност на капитала. Този процес е известен с термина "Big Bang" от времето на финансовите реформи в Лондон през 1986 г.
* Икономическа политика:
Икономическите политики на Рейгън и Тачър са известни като "Рейгъномика" (Reaganomics) и "Тачъризъм" (Thatcherism). Общите им принципи включват:
- Монетаризъм: Тачър и Рейгън отхвърлят кейнсианството, основна икономическа доктрина до този момент. Вместо това приемат монетаризма – контрол на инфлацията чрез ограничаване на паричното предлагане и високите лихви.
- Приватизация: Тачър приватизира множество държавни предприятия, сред които British Telecom, British Gas, British Airways и други. Това намалява размера на държавния сектор и дава по-голяма роля на частния сектор.
- Намаляване на регулациите: И в САЩ, и във Великобритания се прилагат политики за намаляване на регулациите на бизнеса, което се смята за основен катализатор на растежа.
- Дефицити и дълг: Въпреки политиката за намаляване на разходите, дефицитите в САЩ нарастват по време на управлението на Рейгън. Причината е увеличението на военните разходи и намалението на данъците. Това води до натрупване на държавен дълг.
- Намаляване на социалните програми: Рейгън съкращава финансирането на социални програми, като помощ за бедните и здравни грижи, докато Тачър премахва редица субсидии и ограничения в социалните политики, като увеличава индивидуалната отговорност.
* Критики и дългосрочни последици:
Важно е да се отбележи, че много от политиките на Рейгън и Тачър не се радват на всеобща любов. Напротив, те са обект на яростни критики, тъй като са довели до засилване на социалното неравенство. Намаляването на данъците за богатите и корпорациите често е съпътствано с намаляване на социалните разходи за бедните и работническата класа. Освен това днес дерегулацията във финансовите сектори от 80-те години се смята за една от причините, довели до глобалната финансова криза през 2008 г.
Въпреки това, за много хора реформите на Рейгън и Тачър довеждат до икономическа стабилизация след периоди на висока инфлация и стагнация през 70-те години на миналия век. Пазарите стават по-гъвкави, конкуренцията се засилва и икономическата ефективност се подобрява.
ОТНОШЕНИЕТО НА РЕЙГЪН И ТАЧЪР КЪМ ИМИГРАЦИЯТА
Въпреки че и двамата са се застъпвали за строг контрол върху имиграцията, те не са се противопоставяли на нея изцяло, а по-скоро са търсели балансиран подход, който да съответства на националните интереси.
Роналд Рейгън и миграцията в САЩ
* В политиката на Рейгън към мигрантите има известни парадокси. Макар и консерватор, през 1986 г. той прокарва една от най-важните имиграционни реформи в историята на САЩ. Тя има две основни цели:
- Амнистия за нелегалните имигранти: Законът предоставя възможност за легализиране на статута на около 3 милиона нелегални имигранти, които са влезли в страната преди 1982 г. Те получават път към гражданство, което се смята за голям хуманитарен жест и стъпка към интеграция.
- Засилване на граничния контрол и санкции за работодателите: Заедно с амнистията, законът въвежда и по-строги мерки за контролиране на бъдещата нелегална имиграция, включително глоби за работодатели, които наемат нелегални имигранти. Това е опит да се спре притокът на нелегални мигранти.
* Общото му отношение към имиграцията
- Въпреки че Рейгън е поддръжник на легалната имиграция и амнистията, той е категоричен за нуждата от контрол на границите и спазване на законите. Неговото виждане е било, че САЩ трябва да остане страна на отворени възможности, но същевременно трябва да защитава своята национална сигурност и икономически интереси. Той вярва в американската мечта и често говори за имиграцията като част от основната идентичност на САЩ.
- В същото време политиките му за намаляване на социалните програми и либерализацията на икономиката засягат най-неблагоприятно именно бедните имигрантски общности.
Маргарет Тачър и миграцията във Великобритания
Политиката на Тачър към мигрантите също се отличава с баланс между строг контрол и икономически прагматизъм.
* Имиграция и национална идентичност
Маргарет Тачър има по-критичен подход към имиграцията, в сравнение с Рейгън. През 1979 г., по време на тогавашната предизборна кампания, тя коментира въпроса с фразата, че британците се чувстват "заплашени от наводнение". Тази фраза предизвиква силни реакции, тъй като сигнализира за необходимостта от ограничаване на миграцията, за да се защити културната и национална идентичност на Великобритания.
* Имиграционни ограничения
По време на управлението на Тачър правителството въвежда по-строги имиграционни ограничения, особено по отношение на имиграцията от бившите британски колонии. Това е в отговор на нарастващото напрежение около мултикултурализма и съществуващото безпокойство за интеграцията на новите общности.
Тя също така се противопоставя на предложенията за увеличаване на броя на бежанците и настоява, че приемът трябва да бъде строго контролиран, като всяка имиграция следва да бъде съобразена с нуждите на страната.
* Европейската общност и имиграцията
Една от големите разлики между Тачър и Рейгън по отношение на имиграцията е свързана с европейската интеграция. Тачър е критична към нарастващото влияние на Европейската общност (предшественик на ЕС) и се противопоставя на политиките, които биха довели до увеличаване на миграционните потоци от Европа към Великобритания. Това е ранен сигнал за конфликта между Великобритания и ЕС, който по-късно ще доведе до Брекзит.
* Мултикултурализъм
Тачър е скептична към концепцията за мултикултурализъм. Тя вярва, че имигрантите, които идват във Великобритания, трябва да се интегрират в британската култура и ценности, а не да се създават паралелни общности с различни идентичности. В този смисъл тя е по-строга от Рейгън по отношение на културната интеграция на мигрантите.
Общи елементи в политиките на Рейгън и Тачър към миграцията
- Контрол и законност: И двамата лидери поддържат виждането, че е необходим строг контрол върху границите и спазването на имиграционните закони.
- Икономически прагматизъм: Те признават икономическата роля на мигрантите и допринасящата им сила за икономическия растеж, особено в сектори, където местната работна сила не е достатъчна.
- Интеграция и идентичност: Въпреки че Рейгън е по-позитивно настроен към мултикултурализма и американската идентичност като "нация на имигранти", Тачър настоява за по-строга интеграция на мигрантите в доминиращата култура на Великобритания.
Темата за Горбачов и Татчър е тема за качеството на живот ,за правото на свободен избор избор.
Сетих се за история как един корабен екипаж посещава страната на Рейгън през осемдесетте. Тогава Рейгън споделяше една едничка мечта. Да вземе който и да е Руснак , да го разходи из Щатите за седмица ,Руснакът само да се оглежда , и да го върне обратно. И така => предлагат на един корабен екипаж да се разходи. На кораба остава помощникът по политическата част / обичайно това е текезесар ударник , прокарващ светлият път на БКП в океана /. Връщат се хората вечерта и текезесара /вече на успокоителни / ги пита =>кво видяхте =>отговор =>разглеждахме някъв завод за автомобили , има машина за безплатна кока кола
И текезесара полудял ,забранил им да говорят ,да разказват , щото нали се сещате за ситуацията с автомобилите през соца.
Към днешна дата е напълно същата ситуация =>Русия приключи със стелт изтребителя Су-57 зарди липса на елементарни части, компоненти и електроника. “Супер-Сухой” е като Лада Нива 4х4 ,която вече не е 4х4 заради липса на чати и на практика е висока жигула.
Останаха само статиите колко са велики около полунощ , последвани от нечовешки псувни , заплахи и вой на отчаяни полухора.
М.Тачър
Създаваш форма на управление тип мафиозна структура, ограбваш расия и народа и, изкарваш всичко на запад-пари, деца и държавен резерв. Допускаш световните глобалисти от САЩ, Китай и Южна Корея, като им харизваш най-големите и апетитни находища, и накрая ограбените холопи ги пращаш на война чрез мобилизация или контракт от 2 000 - долара- 190 000 рубли, а като привърши мясото предлагаш, вече по
1,.5 милиона ама желаещи няма.
За да стане СВОто война, загубите са най-големите от ВСВ насам, за първи път след ВСВ на територията ти прелитат дронове и ракети и ежеднвни взривове на рафинерии, кораби, заводи, аеродроми и военни части, и пак за пръв път от 83 години насам на територията ти нахлува чужда армия,за която поставяш срок да бъде прогонена до 1ви октомври.
Тези Рейгън и Тачър, не постигнаха нищо от това.
Сега пред света има две огромни опасности. Едната е променящият се климат и другата е Китай.
И двете налагат глобализация и силно ООН за да се създадат глобални правила и да се контролира изпълнението им. Това е необходимо да забавим и намалим максимално пораженията върху природата, както и да контролираме Китай, като максимално го изолираме за да не му позволим да нанесе някакъв удар върху човечеството, подобен на ковида, но много по-опасен. Котролиран Китай не пречи на света, но света пречи на Китай.
За всичко това е необходимо създаването на Европа за европейците, която заедно с Щатите да бъдат гарантите за силно ООН.
Ниски данъци, дерегулации, работа, армия, свобода, върховенство на правото, безкомпромисна полиция и руснаците, арабелите и комунистите натиснати в кенефната дупка, където им е мястото. ЕРто това е необходимо! И никакви социални помощи: който не работи - няма да яде! Никой не е длъжен да издържа мангали!
Истински възторг на хора които искат да бъдат свободни от най-лошото нещо на човечеството комунизма. Дълга тема и за двамата големи. Къде са тези хора сега?