„БСП Обединена Левица“ ще покаже, че може да има реална алтернатива за управлението на България
Кристиан Вигенин е зам.-председател на БСП и евродепутат. Разговаряме с него във връзка със старта на кампанията за предсрочните парламентарни избори.
- Г-н Вигенин, ще успеете ли да мобилизирате актива на БСП, за да постигнете по-добри резултати на тези избори?
- Надяваме се не само на актива на БСП, а да се активизират всички леви хора, които толкова отдавна говорят, че левицата трябва да е единна. Ето, сега тя е. Участваме с още 14 политически партии и огранизации – леви, ляво-центристки и родолюбиви. Представяме една добра и конкретна, ясна платформа с конкретни ангажименти за подобряване на живота на хората. С тази комбинация представяме най-доброто от левицата в последните години и вярвам, че този път ще успеем да се оттласнем от дъното и да покажем, че може да има различно управление, и че има истинска лява алтернатива на това, което се случва в държавата в последните няколко години.
- Къде е мястото на БСП в следващото Народно събрание – в управлението или като конструктивна опозиция?
- Много зависи какви ще бъдат резултатите, кои ще бъдат победителите. Социологическите проучвания често се оказват неверни, така че бих казал просто да изчакаме резултата от изборите. Ние сме готови да бъдем силна конструктивна опозиция, но мисля, че един от по-вероятните варианти и посока на развитие е след тези избори да няма възможност да се създаде истинска политическа коалиция. Затова е много възможно да минем към варианта, който неведнъж сме предлагали като партия – да се търси широка подкрепа на експертно правителство с договорена и ясна програма, за определен период от време. Така ще можем да дадем шанс на държавата да има редовно правителство, за да се приемат важни закони. Има неприети редица европейски законодателни инициативи, които се бавят вече прекалено много и ни поставят в риск да влезем в режим на санкции от ЕК. Има нужда от един по-стратегически поглед към развитието на страната. Виждаме, че постоянната поредица от избори, води вътрешен разпад, който обхваща все повече сектори. Погледнато отвън пък страната ни не стои сериозно – нейният глас не се чува дори и в ЕС и няма как да не е така, при положение, че няма стабилно управление. Ние сме готови за разговори и искаме да намерим решенията. Но ако видим, че се очертава друг тип коалиция, като „Сглобката“, в такова управление няма да участваме и ще бъдем категорична и ясна опозиция. Ние няма как да бъдем съпричастни към такъв тип развитие.
- Кои са основните ви приоритети в тази кампания?
- Няколко са ключовите за нас неща. Те не са нещо ново, но за пръв път ги казваме толкова ясно. Първо по отношение на социалните теми имаме съвсем конкретно развити идеи, свързани от една страна с подкрепа за пенсионерите и младите, така и с демографската политика. Наша нова инициатива е да подкрепим младите семейства за закупуване или строеж на ново жилище със немалка сума. Това е напълно изпълнимо. Ще увеличим значително средствата за първо, второ и трето дете.
В образованието имаме доста инициативи в подкрепа на учениците и в подкрепа на образователна реформа по отношение на съдържанието на учебниците. Подкрепа за учителите, за които искаме така да бъде определяна тяхната заплата, че винаги да е по-висока от средната за страната. Искаме да отделяме повече средства за висше образование и за науката.
В здравеопазването предвиждаме лекарствата по рецепта за деца до 16 г. и за възрастни над 75 г. да бъдат безплатни. Искаме друг тип организация на самото здравеопазване, така че да гарантираме достъп до здравни грижи в отдалечените общини – проблем, който става все по-голям. Има общини без аптеки, което е абсурдно. Това, което е важното, е че ние предлагаме наистина 100 конкретни и изпълними мерки, които трябва да доведат до ускорено развитие на България. Ако бъдем подкрепени, те ще бъдат реализирани и ще видим значително по-висок икономически растеж, който да ни даде възможност да имаме още по-силна социална политика. Стратегически добре е премислено всичко това, остава да получим подкрепа на избирателите.
- Как виждате бургаската структура на БСП?
- Виждам раздвижване. Дали заради коалицията, или заради последните промени на централно ниво. Диша се по-спокойно в БСП. Хората са по-спокойни да изразяват мнението си, да дават мнения, да имат инициатива. От тази гледна точка, поне през последните седмици, съм оптимист. Много голямо значение има това за резултата от изборите, но пък самия той ще бъде с насърчаващ ефект, ако в Бургаска област постигнем по-добри резултати. Това ще даде допълнителен стимул и за много нови млади хора да се включат.
- Единственият бургаски депутат от БСП – инж. Петър Кънев, е един от най-добрите парламентаристи у нас. Какво е влиянието му в Народното събрание?
- Той е един от хората, които са много добре подготвени за сферата, за която отговарят. Първо той винаги е бил част от Комисията по икономическа политика, дори я е оглавявал. Инж. Кънев е сред най-уважаваните парламентаристи. Не е от тези, които развяват партийното знаме от трибуната, но за всяко нещо си има хора. Когато трябва да се прокарат важни политики, той е човекът. Способен е да води и много конструктивен диалог с останалите политически сили, когато това е необходимо. Аз самият го познавам от много отдавна. Двамата с него бяхме преди много години в една листа в Ямбол през 2005 г. И от тогава работим заедно вече близо 20 години. Той заслужава подкрепа и си мисля, че макар да не сме правили изчисления, в последните 2-3 парламента все се намираше някой депутат, който да е малко по-възрастен от него. В неговия случай възрастта е плюс и мисля, че в следващото Народно събрание може би той е човекът, който ще открие следващия Парламент. А защо не и да остане председател. В края на краищата младостта е хубаво нещо, но за постът председател на НС се иска опит, умереност, увереност – това са качества, които инж. Петър Кънев има и аз му го пожелавам.